طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

3 روش قدرتمند برای افزایش تعداد کلید واژه ها

3 روش قدرتمند برای افزایش تعداد کلید واژه ها

روش های برای افزایش تعداد کلید واژه‌ها

به نظر منطقی می‌آید که هنگام کار، بر روی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، ابتدا به دنبال کلید واژه‌های دقیق حوزه‌ی کاری، محصولات و خدمات آن سایت باشید. به همین دلیل تا زمانی که کلید واژه‌هایی را که مخاطبان خاص شما برای یافتن محصولات و خدمات شما استفاده می‌نمایند را به درستی پیدا نکنید، نمی‌توانید بهترین نتیجه را از بهینه سازی سایتتان دریافت نمایید.حقیقت این است که در حال حاضر رقابت بر روی اکثر عبارات کلیدی بسیار زیاد است به طوری که گاهی هزاران دامنهچ ی مختلف تلاش می‌کنند تا در نتایج جستجو برای این عبارات در رتبه‌ی بالاتری قرار گیرند.

اگر یک سایت کوچک یا تازه تاسیس دارید، شکستن دیوار رقبا و وارد شدن به حوزه‌ی رقابت برای شما کار بسیار چالش برانگیزی خواهد بود.در این مقاله قصد داریم سه روش برای افزایش دامنه‌ی کلیدواژه‌هایی که کمتر مورد استفاده قرار گرفته اند را به شما معرفی نماییم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید دسترسی ارگانیک سایتتان را بهبود داده و ترافیک حاصل از موتورهای جستجو برای سایتتان را افزایش دهید.

1) کلماتی که از لحاظ معنایی مشابه کلید واژه‌های شماست را شناسایی نمایید

اگر چه ایده‌ی جستجوی معنایی (semantic search) مدتی است مطرح شده و گوگل نیز از آن در الگوریتم خود بهره می‌گیرد، اما به ندرت دیده می‌شود که سایت‌های تجاری بر روی یافتن عبارات مشابه کلید واژه‌های اصلی و بهینه سازی وب سایت برای آن‌ها تمرکز کنند.عبارات مترادف با کلیدواژه‌ها، یک فرصت مناسب برای افزایش مخاطبان و گسترش میزان بازدید سایت به حساب می آید.برای اینکه نحوه‌ی استفاده از این عبارات را بدرستی درک نمایید، ابتدا نیاز است تا پیرامون جستجوی معنایی بحث کنیم.

جستجوی معنایی چیست؟

کارشناسان سئو جستجوهای معنایی را این‌طور تعریف می‌کنند:
به طور مختصر هدف از جستجوی معنایی این است که از معنای لغوی و استاتیک عبارات فراتر برویم و هدف جستجو کننده را از جستجوی عبارات در یک زمینه‌ی خاص را مورد نظر قرار دهیم.
برای مثال کلمه‌ی “apple” را در نظر بگیرید. اگر کسی این کلمه را در نوار جستجو تایپ کند، احتمالا سه هدف خواهد داشت:

  • میوه
  • شرکت الکترونیکی تولید کننده‌ی آیفون، آیپد و محصولات مشابه با نام اپل
  • یک آرم ضبط که زمانی متعلق به Beatles بوده است

امروزه موتورهای جستجو با استفاده از جستجوهای گذشته، مکان کاربر، زمینه‌ی پرس و جو و داده‌هایی همانند این‌ها توانسته‌اند نتایج دقیق‌تری را به کاربران خود پیشنهاد دهند.

کلیدواژه‌های معنایی چه کلیدواژه هایی هستند؟

از آنجایی که جستجوی معنایی به دنبال مفهوم پنهان شده در عبارات جستجو شده است، به عباراتی نیازمند خواهد بود تا به کلیدواژه‌ی اصلی شما نزدیک بوده و ارتباط معنایی مشخصی با آن داشته باشد. این نکته دقیقا نقش کلید واژه‌های معنایی را روشن می‌کند. این کلید واژه‌ها با در اختیار قرار دادن ارتباطات معنایی، به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا معنا و مفهوم محتواها را درک کرده و بهترین نتایج را با توجه به مفهوم جستجوی انجام شده توسط کاربر، به او ارائه نماید.
به مثال apple بازگردیم. اکنون می‌دانیم که این کلمه ممکن است با سه هدف جستجو شود: میوه، شرکت فن آوری رایانه‌ای و یک برند ضبط.
حال موتور جستجو از کجا متوجه خواهد شد که محتوای موجود در یک صفحه در مورد کدام یک از این سه مورد صحبت می‌نماید؟
موتورهای جستجو با استفاده از عبارات هم معنی و کلیدواژه‌های معنایی تشخیص می‌دهند که هر متنی که با توجه به کلید واژه‌ی apple نوشته شده است در مورد کدام یک از سه مورد بیان شده، صحبت می‌کند.
برای مثال، موتور جستجو می‌داند که اگر یک محتوا در مورد میوه سیب صحبت کند، باید از کلماتی مانند delicious (خوشمزه)، grown (رشد کردن)، trees (درختان)، cultivars (نزادها و ارقام) و … نیز در متن استفاده کرده باشد.
اگر محتوا پیرامون شرکت تکنولوژی محور اپل باشد، احتمالا باید در متن کلماتی مانند iPhone، iPad، Steve Jobs و … یافت شوند.
در مثال بالا مشخص شد که چگونه عبارات و کلمات مرتبط می‌توانند هدف از نوشتن یک محتوا را برای موتورهای جستجو روشن نمایند. شما می‌توانید با استفاده از این کلمات دایره‌ی کلیدواژه‌های خود پیرامون یک موضوع خاص را افزایش دهید.
با یافتن عبارات مترادف و هم معنی با کلیدواژه‌ها و غنی سازی متن توسط این عبارات، می‌توانید محتوای خود را به جستجوهای مشخص مد نظرتان نزدیکتر کنید. همچنین می‌توانید تعداد عباراتی را که محتوای شما برای آن‌ها رتبه بندی می‌شود را افزایش دهید و به این ترتیب ترافیک مرتبط بیشتری را جذب نمایید.

چگونه می‌توان کلیدواژه‌های معنایی (Semantic Keywords) را پیدا کرد؟

این پروسه کاملا ساده است: 4 روش اصلی برای این کار عبارتند از:

  • از پیشنهادات آنی گوگل در هنگام نوشتن عبارت جستجو استفاده کنید
  • از عبارات مرتبطی که در انتهای صفحه جستجو با عنوان Searches related to به نمایش درمی‌آید استفاده نمایید
  • به کلمات پر رنگ و بلد شده در صفحات نتایج جستجو دقت کنید
  • از ابزارهای مربوط به کلیدواژه‌ها بهره بگیرید

2) کلیدواژه‌های برند شده‌ی رقبا را هدف قرار دهید

همه روزه مشتریان به دنبال برندها و محصولات رقبای شما بصورت آنلاین خواهند بود. این مشتریان نام برند و یا نام محصول را در نوار جستجو تایپ می‌نمایند تا اینکه در مورد آن‌ها بیشتر بدانند و یا محصولاتشان را خریداری کنند.این دقیقا همان ترافیکی است که شما قصد دارید تا آن را به سمت سایتتان هدایت کنید.این افراد در حال جستجوی محصول و یا خدمات مد نظرشان هستند. اگر چه آن‌ها در حال جستجوی محصولات رقبای شما هستند اما این به این معنی نیست که از شما خرید نخواهند کرد. توصیه می‌شود که سایت خود را با توجه به کلید واژه های برند سازی شده‌ی رقبا بهینه سازی کنید.
این روش بر خلاف مورد اول کمی سخت تر و خلاقانه تر است. اگر در به کار گیری این ترفند موفق عمل کنید، می‌توانید ترافیک مرتبطی که رقبا آن‌ها را هدف گرفته بودند را به سایت خودتان بیاورید. مطمئنا عبارات اختصاصی مربوط به یک رقیب خاص، نرخ کلیک بسیار پایینی خواهند داشت. از آنجایی که کاربران با جستجوی یک برند دقیقا به دنبال آن برند هستند، احتمالا مشتاق نخواهند بود که بر روی لینک برند متفاوتی کلیک نمایند؛ اما با این وجود این کلید واژه‌های مربوط به برند رقبا، به شما این شانس را خواهد داد تا میزان بازدید از سایت و مخاطبان مرتبط خود را تقریبا با تلاشی اندک، افزایش دهید.
البته استفاده از کلید واژه‌های رقبا، نکات منفی هم به دنبال دارد. همان طور که شما رقبا را زیر نظر می‌گیرید، آن‌ها نیز پیوسته در حال آنالیز رفتار شما هستند. اگر بخواهید از کلیدواژه‌های اختصاصی آن‌ها برای سایت خودتان بهره بگیرید در واقع به آن‌ها اعلان جنگ کرده اید. در واقع ممکن است رقبا نیز سریعا از کلید واژه‌های اختصاصی برند شما استفاده نمایند و به این ترتیب فروش بالقوه‌ی شما را به خطر بیاندازند.
بنابر این بسیار مهم است که رقبایی را هدف قرار دهید که خطر کمتری برای شما دارند. هر چه از این تکنیک هوشمندانه تر بهره بگیرید، بیشتر می‌توانید از رقبای خود فاصله گرفته و خود را به مشتریان معرفی نمایید.

3) از کلمات پرطرفدار و موضوعات داغ استفاده کنید

شما می‌توانید عناوین مورد بحث در صنعت و حرفه‌ی خودتان را مورد بررسی قرار دهید تا کلید واژه‌های مرتبط دارای سطح رقابت پایین را بیابید و با استفاده از آن‌ها برای سایتتان ترافیک جذب نمایید.
هر از چند گاهی مخاطبان شما با پیدایش یک موضوع، ایده و یا روند جدید، هیجان زده می‌شوند و ممکن است زمان زیادی را برای یافتن اطلاعات پیرامون این اتفاقات جدید صرف کنند. این موقعیت، فرصتی است که شما می‌توانید از آن بهره بگیرید و با برنامه‌ای استراتژیک بهترین استفاده را از آن ببرید. اگر بدانید که موضوعات داغ در حوزه‌ی کاری شما کدامند، سریعا می‌توانید با تولید محتوا با استفاده از کلید واژه‌های این موضوعات، سایت خود را در رتبه‌های بالای جستجوی این عبارت‌های مرتبط و جدید قرار دهید.شیرین ترین جای این استراتژی این است که یافتن این کلید واژه‌های جدید اصلا کار پیچیده‌ای نیست.
ابزارهای اختصاصی بسیاری برای انجام این کار به بازار آمده است که به شما اجازه می‌دهد تا حوزه‌ی خودتان را رصد کنید و رویه‌ها و عناوین جدید در آن را بیابید. برای مثال ابزاری مانند Ruzzit به شما کمک خواهد کرد تا محبوب ترین کلید واژه‌ها و محتواها را سریعا تشخیص دهید.
Reddit و به خصوص زیر شاخه‌ای از این ابزار که به حوزه‌ی کاری شما مربوط است، به شما کمک خواهد کرد تا دید روشنی از موضوعات داغ مد نظر کاربرانتان داشته باشید.
Wikipedia Trends و Google Trends به شما کمک می‌کند تا تغییرات در میزان محبوبیت عناوین خاص را آنالیز نمایید.
همچنین رصد اخبار گوگل (Google News) می‌تواند قبل از مطلع شدن دیگر رقبا، شما را در جریان آخرین تحولات قرار دهد.
با استفاده از این تکنیک‌ها و ترکیب آن‌ها با مهارت‌های سنتی جستجوی کلید واژه‌ها، می‌توانید ترافیک ورودی به سایتتان را بیشتر و بیشتر کنید و برند کمپانی خود را به کاربران معرفی نمایید.در پایان اگر از استراتژی خلاقانه‌ای استفاده می‌نمایید که کمتر مورد توجه اهالی سئو قرار گرفته است، می‌توانید آن را در بخش نظرات این مطلب با ما در میان بگذارید تا پیرامون آن بحث و گفتگو نماییم.

دیدگاه ‏خود را بنویسید