طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

5 اشتباه رایج در سئو

5 اشتباه رایج در سئو

دوستان گرامی چنانچه تمایل دارید در مورد طراحی و بهینه سازی سایت اطلاعات کسب کنید پیشنهاد می کنیم به صفحه طراحی سایت مراجعه نمایید.

5 اشتباه رایج در سئو که حتی متخصصان سئو نیز گاهی مرتکب آن می شوند

با گرایش روز افزون انسان ها به سمت استفاده از اینترنت و کمک کرفتن از آن برای انجام تمامی کارهای روزمره و گرایش هرچه بیشتر صاحبان تجارت های مختلف به تجارت الکترونیکی و بازاریابی محتوا، علم سئو روز به روز از اهمیت و ارزش بیشتری برخوردار می شود و افراد بیشتری برای رونق کسب و کار خود به استفاده از سئو روی می آورند. برخی افراد می پرسند زمانی که ما می توانیم از تبلیغات یا Ads گوگل استفاده کنیم و وب سایت خود را درون صفحه اول نتایج جستجو ها جای دهیم چرا باید زمان خود را برای سئو و مسائل فنی وب سایت صرف کنیم؟ دلایل متعددی برای این امر وجود دارد، اول آنکه استفاده از تبلیغات گوگل برای شما بسیار هزینه بردار است، اما استفاده از سئو می تواند موجب شود که وب سایت شما در صفحه اول قرار بگیرد بدون آنکه مجبور باشید برای این کار دائما هزینه هایی را پرداخت نمایید. دوم آنکه بسیاری از افراد ترجیح می دهند در صفحه نتایج جستجو ها بر روی لینک هایی که بدون استفاده از قابلیت آگهی های تبلیغاتی گوگل در صفحه اول جای گرفته اند کلیک کنند (البته این مساله مختص آن دسته افرادی است که اندکی با سئو و بازاریابی دیجیتال آشنایی دارند و می دانند وب سایت هایی که بدون استفاده از تبلیغات در صفحه اول قرار گرفته اند نسبت به وب سایت هایی که با استفاده از تبلیغات گوگل در صفحه اول جای گرفته اند مزایایی دارند) و سوم آنکه شما اگر بر روی سئوی وب سایت خود کار کنید با یک تیر دو نشان را زده اید، مساله مهم در بازاریابی دیجیتال تنها قرار گرفتن در صفحه اول و در معرض دید کاربران نیست، بلکه شما باید بتوانید زمانی که کاربران بر روی لینک شما کلیک کردند و وارد وب سایت شما شدند خدمات خوبی به آنها ارئه دهید تا بتوانید آنها را در وب سایت خود نگه دارید و به مشتری تبدیل کنید (مثلا دسترسی به تمامی بخش ها به سادگی برای کاربران فراهم باشد و آنها بتوانند به سادگی در وب سایت شما گردش و جستجو کنند و محتواهای با کیفیتی را مطالعه نمایند و …) که این مساله بخشی از سئوی درون صفحه است. اگر شما نتوانید کاربرانی که به وب سایت شما مراجعه می کنند را به مشتری تبدیل نمایید عملا وارد شدن آنها به وب سایت شما بی فایده خواهد بود. پس تمامی این دلایل به شما اثبات می کنند که استفاده از سئو در یک وب سایت بسیار ضروری است.
استفاده از قدرت سئوی داخلی و سئوی خارجی در یک وب سایت می تواند تاثیر بسزایی در عملکرد یک وب سایت داشته باشد. شما می توانید با استفاده از سئو رتبه وب سایت خود را در صفحه نتایج جستجو ها بهبود دهید و به رتبه های بالاتر ارتقاع دهید، ترافیک بیشتری را به وب سایت خود جذب نمایید، نرخ تبدیل کاربران به مشتریان وب سایت خود را افزایش دهید و در نهایت تجارت خود را به طرز چشم گیری بهبود دهید. اما یک مشکل اصلی در رابطه با استفاده از سئو در وب سایت ها وجود دارد، صحبت کردن درباره سئو و تکنیک های آن ساده است و در نگاه اول استفاده از سئو کاری بسیار ساده به نظر می رسد اما زمانی که نوبت به عمل کردن به نکات سئو می رسد این کار اندکی مشکل می شود و یک اشتباه در انجام تکنیک ها می تواند موجب شود که زحمات شما به هدر برود، علاوه بر این با توجه به آنکه موتورهای جستجوگر الگوریتم های خود را دائما تغییر می دهند، ترفندهای سئوی استفاده شده در یک وب سایت باید دائما با توجه به تغییرات جدید الگوریتم ها بروز رسانی شوند و ترفندهای جدید سئو بررسی و مطالعه شوند و جایگزین ترفندهای قدیمی در وب سایت گردند.
این مساله که شما بخواهید دائما خود را با تغییرات جدید موتورهای جستجوگر سازگار کنید، برای اکثر افراد و حتی متخصصان سئو نیز اندکی مشکل است. متخصصان سئو دائما در حال جستجو در اینترنت برای کسب اطلاعات درباره بروز رسانی های جدید هستند و هر بار که یکی از آنها را بیابند و بتوانند مطلب آموزشی مفیدی در رابطه با بروز رسانی های جدید الگوریتم ها و چگونگی ایجاد مطابقت در وب سایت با این بروز رسانی ها بیابند، سریعا به سراغ وب سایت های خود می روند و تدابیر لازم را برای آنها می اندیشند. اما اکثر متخصصان سئو به دلیل آنکه دائما نگران آن هستند که مبادا نکات و جزییات جدیدی وجود داشته باشد که آنها از آن بی خبر بمانند، از نکات پایه و بنیادی غافل می شوند و اشتباهات بنیادی بدی را مرتکب می شوند.
من در این مقاله قصد دارم پنج نمونه از اشتباهات بنیادی رایج در میان متخصصان سئو را برای شما مرور کنم، اگر شما چنین اشتباهاتی را در وب سایت خود مرتکب شده اید به هر قیمتی آنها را تصحیح کنید زیرا عدم تصحیح این مشکلات به قیمت از دست رفتن تجارت شما برای شما تمام می شود. پس بیایید بدون اطلاف وقت به سراغ مطلب اصلی برویم.

5 اشتباه بنیادی رایج در سئو

1) مسدود کردن امکان اندیس گذاری وب سایت با استفاده از فایل .htaccess

اگر شما در زمینه سئو فعالیت می کنید و یک متخصص سئو هستید ، مطمئنا در رابطه با .htaccess مطالب بسیار زیادی شنیده اید. در حالت کلی می توان گفت که .htaccessیک فایل پیکر بندی است، اين فايل در دايركتوري اصلي وب سايت شما قرار دارد و تقريبا تمامي محدوديت هاي اعمالي بر دايركتوري ها را بر عهده دارد و مي تواند پيغام هاي خطا را مديريت كند و چندين وظيفه ديگر كه اگر كمي در تنظيمات آن قصور و غفلت كنيد شايد موجب شود که سايت شما بار گذاري نشود . این فایل بسیار بسیار با اهمیت است و من تصور می کنم که قادر به بیان اهمیت این سایت برای شما نمی باشم. اگر شما بتوانید این فایل را به درستی مدیریت کنید، می توانید با استفاده از این فایل :

  • نقشه سایتی ایجاد کنید که در آن جزییات بیشتری را ذکر نمایید.
  • URL های بهتری ایجاد نمایید.
  • استفاده از حافظه نهانی یا کش را در وب سایت خود به گونه ای تنظیم کنید که زمان بارگذاری وب سایت خود را بهبود دهید.

اگر بخواهم به صورت خلاصه برای شما بگویم، htaccess یک ابزار حیاتی برای بهبود پروسه اندسی گذاری وب سایت و کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر می باشد.
اما برای آنکه شما تنظیمات فایل htaccess را به درستی انجام دهید نیاز است که شما یک متخصص در زمینه ایجاد و استفاده از فایل های htaccess باشید. انجام یک اشتباه کوچک در طول این پروسه ممکن است موجب شود که عواقب سنگینی گریبان گیر شما گردد. برای مثال ممکن است شما در صورت عدم استفاده صحیح از این فایل امکان اندیس گذاری وب سایت خود را کاملا مسدود کنید، به مثال زیر توجه کنید:

اگر شما کدهایی مشابه آنچه در بالا آورده شده باشد در فایل .htaccess وب سایت خود داشته باشید، ربات های موتورهای جستجوگر به هیچ وجه وب سایت شما را کراول و اندیس گذاری نخواهند کرد. اگر چنین کدهایی در وب سایت خود دارید حتما آنها را حذف کنید و یا اگر کار کردن با آن را به خوبی بلد نیستید از یک نفر متخصص کمک بگیرید و این مشکل را برطرف نمایید.

دقت کنید که هر بار که یک پروژه جدید را شروع می کنید فایل .htaccess را حتما کنترل نمایید. برخی از طراحان سایت  ماه ها زمان صرف ایجاد و ارتقاع یک وب سایت می کنند و تنها به دلیل ارتکاب همین اشتباه ساده و ابتدایی وب سایت آنها اندیس گذاری نمی شود و ما ه ها تلاش آنها به هدر می رود و نهایتا نا امید می شوند از اینکه تلاش های بسیاری کرده اند اما وب سایت آنها رتبه بندی نشده است و هیچ بازدید کننده ای ندارد. اگر می خواهید یکی از این افراد نباشید در هنگام ایجاد یک وب سایت جدید حتما به فایل .htaccess مراجعه کرده و آن را با دقت بررسی نمایید.

2) مایوس کردن موتورهای جستجوگر از اندیس گذاری وب سایت در CMS

افزونه ها و یا پلاگین های سئوی CMS هایی مثل جوملا، وردپرس و دروپال ممکن است تدابیر شما برای بهینه سازی را به خطر بیاندازند. این افزونه های ساختارهای داخلی دارند که به کاربرانشان اجازه می دهد در کار موتورهای جستجوگر اختلالاتی ایجاد کنند و مانع از آن شوند که موتورهای جستجوگر وب سایت را کراول نماید. تمام انچه شما باید انجام دهید به این صورت است : به بخش Settings مراجعه نمایید و گزینه Reading و سپس Discourage to stop search engines from indexing the site را انتخاب نمایید. اگر شما چک باکس کنار این گزینه را تیک بزنید مانع از آن خواهید شد که موتورهای جستجوگر بتوانند وب سایت شما را اندیس گذاری کنند.

دقت کنید که شما باید حتما در دوره های زمانی کوتاه مثلا هر هفته به این بخش مراجعه کنید و بررسی کنید که چک باکس Discourage to stop search engines from indexing the site تیک زده نشده باشد، زیرا هر کسی که با CMS کار می کند ممکن است به صورت تصادفی چنین اشتباهی مرتکب شده باشد و این بی دقتی کوچک می تواند تمام تلاش های شما را بی ثمر کند.

نکته: موتورهای جستجوگر ممکن است حتی اگر شما چک باکس Discourage to stop search engines from indexing the site را تیک زده باشید، باز هم وب سایت شما را کراول و اندیس گذاری نمایند. اگر شما به یک وقفه نیاز داشتید و خواستید که کاری انجام دهید تا وب سایت شما برای مدت مشخصی از دسترسی موتورهای جستجوگر کاملا خارج شود می توانید از فایل های Robots.txt  و یا .htaccessاستفاده نمایید.

3) استفاده نادرست از txt و باز گذاشتن آن برای کراولرها

این مورد یکی از بدترین موارد است و می تواند ضررهای جبران ناپذیری برای وب سایت شما داشته باشد. هیچ گاه به هیچ وجه فایل Robots.txt خود را برای کراول شدن باز نگذارید زیرا این کار می تواند مشکلات امنیتی جبران ناپذیری برای وب سایت شما به وجود بیاورد. این مساله ممکن است موجب شود که داده های وب سایت شما نفوذ پذیر شوند و شما تمام وب سایت خود را از دست بدهید.

اگر شما یک فرد مبتدی هستید حتما و حتما از یک فرد متخصص برای تنظیم فایل Robots.txt وب سایت خود کمک بگیرید و یا درباره تنظیمات این فایل مطالعات بسیاری انجام دهید که در هنگام تنظیم آن دچار اشتباهی جبران ناپذیر نشوید. دستورات موجود در فایل Robots.txt وب سایت خود را بررسی کنید و اگر دستوری به شکل زیر در فایل Robots.txt وب سایت شما وجود داشت سریعا آن را تصحیح کنید.

وجود دستوری به شکل دستور آورده شده در بالا درون فایل robots.txt وب سایت شما می تواند موجب شود که ربات ها بتوانند به تمامی صفحات موجود در وب سایت شما مثل admin، login، cart و حتی صفحات دینامیک (جستجوگر و فیلترها) دسترسی داشته باشند و تمامی صفحات را کراول کنند. این مساله موجب می شود که حتی اطلاعات شخصی مشتریان شما در دسترس موتورهای جستجوگر قرار بگیرد.

شما باید بتوانید اطلاعات شخصی مشتریان خود را با امنیت بیشتری نگهداری کنید و همچنین اگر شما اجازه کراول شدن چنین صفحاتی را به موتورهای جستجوگر بدهید، گوگل شما را به دلیل داشتن تعداد زیادی صفحات اسپمی دینامیک جریمه خواهد نمود.

شما باید سعی کنید که صفحاتی را که نمی خواهید کراولر ها به آنها دسترسی داشته باشند disallowکنید و فقط صفحاتی که می خواهید اندیس گذاری شوند را در دسترس کراولرها قرار دهید. شاید این کار در نگاه اول ساده به نظر برسد اما نیاز به مطالعه بسیار و کسب تخصص نسبی در این زمینه دارد و بعلاوه کاری بسیار زمان بر است.

4) عدم تخصیص تگ “Nofollow” به لینک های خارجی

همه متخصصان سئو به خوبی می دانند که لینک ها همچنان یک فاکتور بسیار مهم در رتبه بندی یک وب سایت می باشند و زمزمه هایی که در رابطه با بی اثر شدن لینک ها در رتبه بندی ها مطرح شده است ممکن است تا چند سال دیگر عملی نشوند و یا شاید هیچ وقت عملی نشوند.

اشتباه رایجی که در میان متخصصان بهینه سازی سایت در باره لینک ها وجود دارد آن است که این افراد تنها بر روی لینک های دریافتی تمرکز می کنند و توجه چندانی به لینک های خارجی ندارند، در حالی که لینک های خارجی نیز در سئوی وب سایت شما موثر هستند و بازدید کنندگان وب سایت شما را در برخی مواقع به دیگر وب سایت ها ارجاع می دهند و در واقع شما با این کار به نوعی هیزم در آتش رقبای خود می گذارید و موفقیت های خود را با آنها شریک می شوید. شما باید سعی کنید که لینک های با کیفیت به  طراحی وب سایت خود جذب نمایید و سعی کنید تمام ترافیک دریافتی از این لینک ها را برای خودتان ذخیره کنید.

برای انجام این کار باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

  • از یک ابزار اسکن سایت برای بررسی لینک ها در وب سایت خود استفاده نمایید (من از ابزار Xenu استفاده می کنم)
  • لینک ها را بر اساس دریافتی یا ارسالی بودن آن ها در این ابزار مرتب کنید .
  • یک فایل اکسل شامل لینک های خارجی ایجاد کنید، و یا فایل HTML مربوط به این لینک ها را از درون ابزار دانلود کنید.
  • سپس به لینک هایی که برای شما سودی ندارند تگ “Nofollow” تخصیص دهید.

دقت کنید که شما نباید از تگ “Nofollow” سوء استفاده کنید، اگر شما بخواهید تمامی لینک های خارجی خود را “Nofollow” کنید به تدریج دیگر وب سایت ها متوجه این کار شما خواهند شما و آنها نیز شما را “Nofollow” خواهند نمود. پس دقت داشته باشید که تنها لینک های خارجی که برای شما سودی ندارند را “Nofollow” کنید.

5) قصور در کنترل کدها در Validator

پایه های اصلی وب سایت شما را کدها تشکیل می دهند و هرچقدر که شما در نوشتن این کد ها دقت بیشتری به خرج دهید، نتایج بهتری در رتبه بندی ها کسب خواهید نمود. شاید بپرسید که مگر رتبه بندی بر اساس سئوی وب سایت تعیین نمی شود و کدها چه ارتباطی به رتبه بندی دارند؟ در پاسخ به این سوال شما باید بگویم که هرچقدر کدهای شما مرتب تر باشند، این امکان برای موتورهای جستجوگر فراهم می گردد که با دقت و سرعت بیشتری صفحات مختلف وب سایت شما را کراول و اندیس گذاری نمایند و در صورت مرتب بودن کدهای شما هیچ صفحه ای از قلم نخواهد افتاد و تمامی صفحات اندیس گذاری خواهند شد.

پس هربار که پروژه جدید به شما داده شد و شما شروع به کار بر روی وب سایت جدیدی کردید، دقت کنید که حتما کدهای وب سایت را بررسی نمایید. نیاز نیست که شما یک توسعه دهنده (برنامه نویس) خیلی حرفه ای باشید، تنها کافیست که URL وب سایت مورد نظر خود را در کادر مخصوص دریافت آدرس سایت درون The W3C Markup Validation Service  کپی کنید. با این کار می توانید مشکلات موجود در کدهای وب سایت را شناسایی کنید و سپس از یک توسعه دهنده بخواهید که مشکلات شما را برطرف نماید. برای مثال تصویر زیر یک نمونه ارزیابی وب سایت با استفاده از Validator را نمایش می دهد:

5 اشتباه رایج در سئو

 

با وجود آنکه گوگل هیچ وب سایتی را به دلیل بهم ریخته بودن و نا مرتب بودن کدهای آن جریمه نمی کند، اما شما باید در هر صورت از یک Validator برای برسی کدهای وب سایتتان استفاده نمایید. زیرا در صورت وجود اشکالاتی در کدها حتی اگر گوگل وب سایت را جریمه نکند وب سایت قادر به کسب رتبه خیلی خوبی نخواهد بود. این کار زمان یادی از شما نخواهد گرفت، اما تاثیرات بسزایی در عملکرد وب سایت شما چه در رابطه با کاربران و چه در رابطه با موتورهای جستجوگر خواهد داشت.

نتیجه گیری

سئو و یا بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوگر دانشی است که دائما در حال تغییر و دگرگونی می باشد، و اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که می خواهند دائما خود را با تغییرات و بروز رسانی های جدید موتورهای جستجوگر تطبیق دهند، باید دائما کار کنید و همواره مطالعه نمایید. این مساله که شما بخواهید دائما با علم روز دنیا آشنا باشید و مطالب جدید را در رابطه با سئو بدانید بسیار خوب است اما این مساله نباید شما را از مسائل و نکات بنیادی سئو غافل کند. زیرا بروز نبودن و آشنا نبودن با نکات جدید به مراتب مضررات کمتری نسبت به اشتباهات بنیادی دارد.

نظر شما چیست؟ شما معمولا درگیر کدام دسته از اشتباهات سئو وب سایت می شوید؟ آیا شما با اشتباهاتی که در این مقاله شد دست و پنجه نرم می کنید و یا شما درگیر ترفندهایی کاملا متفاوت هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید