طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

5 تفاوت طراحی UX با طراحی UI

5 تفاوت طراحی UX با طراحی UI

5 تفاوت طراحی UX با طراحی UI هستند که با گذشت زمان و همچنین دقت و تفکر در شیوه ی آن ها نمایان شده اند و شما برای موفقیت در طراحی سایت بهتر است که آن ها را بدانید. در بیشتر موارد طراحانی که با روش UX طراحی می کنند با این مساله مواجه شده اند که کارفرمایان از آن ها انتظار استفاده از روش ها و معیار های UI را هم دارند. البته در ابتدا باید متوجه فرق و همچنین ارتباط این دو بشوید تا بتوانیم 5 تفاوت طراحی UX با طراحی UI را مورد بررسی قرار دهیم.

5 تفاوت طراحی UX با طراحی UI

UX با UI فرق دارد!

طراحی UX را می توان به نکات کلی و ذاتی یک طراحی نسبت داد که کلیت یک صفحه و یا سایت را در بر می گیرند.

طراحی UI اما بخش ظاهری و نکات و جزئیات را بر عهده دارد و به طور کلی قسمت های قابل مشاهده توسط کاربران را شامل می شود.

طراحی UX و طراحی UI را مکمل یکدیگر می دانند به طوری که طراحی UI باید با استفاده از نکات و جذابیت های ظاهری بستر را برای بیان و رسیدن به اهداف UX فراهم کند.

به طور کلی UX باطن کار و مراحل و قسمت های موجود در ذات کار را به عهده دارد و UI ظاهر آن را! به عنوان مثال مراحل ثبت نام و ساخت یک حساب کاربری در سایت بر عهده ی طراحان UX و رنگ ها و جزئیات ظاهری کار بر عهده ی طراحان UI می باشد.

بنابر گفته ی طراح معروف Nick Babich:

در طراحی دو نکته مهم هستند: امکانات و جزئیات!
امکانات کاربران را به سایت می کشاند و جزئیات و ظاهر آن ها را در آن صفحه نگه خواهد داشت.

5 تفاوت طراحی UX با طراحی UI

UX برای کاربرد و UI برای زیبایی

طراحان UX پس از بررسی و تحقیق درباره ی موضوع سایت ، با استفاده از نکات و اطلاعات روانشناسی و هم چنین استفاده از تجربه های موفق و نا موفق انجام شده باید یک طراحی خوب و ایده آل را انجام دهند تا کاربرد مناسبی برای کاربران داشته باشد. حداقل میزان کاربردی بودن یک سایت این گونه مشخص می شود که آن سایت باید برای کاربران و مشتریان هدف شما از نظر ساختاری جذاب و قابل استفاده باشد.

طراحان UI باید بستر و محیط مناسبی برای کاربری از امکانات و اهداف UX را فراهم کنند. استفاده از آلات و رنگ ها و ویژگی های ظاهری مناسب و همچنین متناسب با موضوع صفحه و وبسایت از جمله وظایف آن هاست. یک طراحی کامل و درست ، منظور هر صفحه از سایت را کامل و بی کم و کاست به کاربر منتقل خواهد کرد به طوری که کاربر بداند در هر صفحه از سایت چه امکاناتی در اختیار دارد و چه کارهایی می تواند انجام دهد. این امر با ستفاده از نوشته ها و آیکون ها و حتی و رنگ ها و دیگر روش ها و امکانات قابل انجام دادن است.

5 تفاوت طراحی UX با طراحی UI

UX اهداف را محقق می سازد ، UI احساسات را درگیر می کند!

یکی دیگر از 5 تفاوت طراحی UX با طراحی UI در زمینه ی کاربرد و اهداف آن هاست. در بخش UX ، طراح به نکات و امکاناتی که می تواند برای کاربران مهم باشد اهمیت می دهد و آن ها را پیدا و طراحی می کند. طراحان UX سوال می پرسند ، به آن ها پاسخ می دهند ، مردم را می بینند و مشکلات و نیاز های مردم را پیدا می کنند.

در بخش طراحی UI اما طراحان به برانگیزی احساسات و حتی عواطف کاربران خواهند پرداخت. بله شما می توانید حتی احساسات کاربران را درگیر کنید. به عنوان مثال از عاملی مانند یک شخصیت یا یک شئ یا حتی یک شکل ساده به عنوان نماد یک اتفاق استفاده کنید و احساسات و عواطف کاربران و بازدیدکنندگان را درگیر سایت کنید و از این موضوع برای جذب کردن آن ها به سمت سایت و نگه داشتن آن ها در صفحات سایت استفاده کنید.

البته که استفاده از عواطف و احساسات کاربر می تواند بسیار خوب و کارآمد باشد اما در نظر داشته باشید که برانگیختن احساسات مثبت و خوب کاربران بسیار بهتر و تاثیرگذار تر خواهد بود.

5 تفاوت طراحی UX با طراحی UI

معمولا ابتدا UX انجام می شود سپس UI

معمولا در ابتدای کار طراحان UX تحقیقات را انجام می دهند و اقدام به انجام امور مربوط به طراحی UX می کنند و پس از آنکه طراحی آن ها کامل شد و چند بار مورد تست و آزمایش قرار گرفت ، نوبت به طراحان UI می رسد تا کار را کامل کنند.

با این وجود این یک مسیر معمول اما غیر ضروریست و ممکن است اولویت و ترتیب ها عوض شوند.

مسائل مختلفی هستند که می توانند ترتیب قسمت های طراحی را تغییر دهند که دو مورد از آن ها را بیان می کنیم:

  • چه کسی UX و UI را مدیریت می کند و نظر و سلیقه ی او چگونه است؟!
  • آیا یک نفر این کار را انجام می دهد یا یک شخص دیگر و یا حتی یک تیم دیگر؟!
5 تفاوت طراحی UX با طراحی UI

UX کلی تر و کاربردی تر از UI

آخرین فرق از 5 تفاوت طراحی UX با طراحی UI میزان کاربرد آن هاست. طراحی UX زمینه ی گسترده ای را در بر می گیرد و روش مناسبی برای ارائه ی خدمات ، محصولات و بازی کردن نقش رابط برای کاربران می باشد و روز به روز هم محبوب تر و فراگیر تر می شود. نه تنها شرکت های قدرتمند حاظر در وب ، بلکه شرکت های تازه تاسیس و در حال رشد که در حال گسترش و بهبود محصولات و امکانات خودشان هستند نیز اهمیت درک نیاز و منظور کاربران هدف قبل از ورود آن ها به سایت را فهمیده اند و برای آن تلاش می کنند.

طراحی UI کاملا وابسته و متکی بر رابط می باشد و کارایی آن ها تا حدی پایین تر و کمتر از UX می باشد. اما این به آن معنا نیست که طراحی UI به رابط های گرافیکی کاربران محدود شده ، بلکه امروزه ارائه ی بسیاری از محصولات مانند ساعت ها را در طراحی های متکی بر روش UI می بینیم.

در پایان باید این را بیان کنیم که هیچ گاه نمی توانیم طراحی UX را از طراحی UI جدا در نظر بگیریم و همانطور که در ابتدا گفتیم و در متن خواندید ، آن ها کامل کننده ی یکدیگر هستند و این نکته ای غیر قابل انکار است.

در اینجا این مطلب با عنوان 5 تفاوت طراحی UX با طراحی UI به پایان رسید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و از آن استفاده ی کافی و لازم را برده باشید.

تیم حرفه ای سایت سازان با سال ها تجربه در زمینه ی طراحی سایت در خدمت شماست تا سفارشات شما را به بهترین شکل انجام دهد. جهت مشاوره و ثبت سفارش می توانید از صفحه ی تماس با ما اقدام کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید