طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

پنج شاخص معیارهای بازاریابی

پنج شاخص معیارهای بازاریابی

پنج شاخص معیارهای بازاریابی

معیارها و شاخص‌ها پایه و اساس هر استراتژی بازاریابی موفق هستند، اما تعداد زیادی از شرکت‌ها موفق به استفاده از این معیارهای مهم برای محاسبه موفقیت یا شکست، نمی‌شوند. در بسیاری از موارد، شرکت‌ها به‌شدت بر روی تعدادی از شاخص‌های نسل جدید متمرکز می‌شوند که بسیاری از این فرمول‌های پیچیده می‌تواند موفقیت از استراتژی بازاریابی را نادیده بگیرد.
بازاریابان در یک چرخه گاهی متغیر و گاهی ثابت می‌باشند. با افزایش تعداد گزینه‌های بازاریابی و استراتژی، شرکت‌ها و بازاریابان برای ماندن در این چرخه باید باهم رقابت کنند. برای کمک به تدوین یک استراتژی موثر، ضروری است که شما این معیارهای مهم و فرمول‌ها درک کنید.

1- ROI (بازدهی سرمایه)

ROI رایج‌ترین و قابل‌درک‌ترین فرمول می‌باشد که یک ابزار برای اندازه‌گیری اثربخشی و ارزش سرمایه‌گذاری است. ROI افزایش و یا کاهش یک سرمایه‌گذاری را با مقایسه و اندازه‌گیری میزان بازدهی یک سرمایه با هزینه‌های آن نشان می‌دهد.
ROI عموما با روش‌های مختلفی برای کمک به توسعه طرح کسب‌وکارهای بسیار مهم بر اساس معیارهایی که دریافت کرده است، استفاده می‌شود. بااین‌حال، محاسبات ROI را برای مصارف مختلف می‌توان تنظیم و دست‌کاری کرد. یک شرکت ممکن است آن را برای ارزیابی بازده سهام استفاده کند، درحالی‌که دیگری ممکن است آن را برای تصمیم‌گیری‌های حیاتی در مورد اینکه آیا PPC موثرتر است استراتژی سئو (SEO)، استفاده کند.
به‌عنوان‌مثال، یک شرکت 5.000$ را در Google AdWords سرمایه‌گذاری می‌کند و 10.000$ سود خالص تولید می‌کند این امر به معنی بازدهی 100 درصد سرمایه است. فرمول ROI شبیه این خواهد بود: (سود خالص / هزینه‌های سرمایه‌گذاری) × 100. در این مورد ROI برابر با: 100*($10,000/$5,000) است.

2- CPA (هزینه هر عمل)

CPA هزینه در هر خرید، پرداخت برای هر اقدام و یا هزینه هر عمل نامیده می‌شود. بیشتر شرکت‌ها CPA را هزینه هر عمل می‌دانند. برای مثال یک شرکت 1000$ را در SEO فعالیت‌های تبلیغاتی خرج می‌کند. آن‌ها 100 مشتری جدید از سئو دریافت می‌کنند. CPA مشتری $ 10 است. فرمول CPA = (هزینه / تبدیل) که همان تقسیم هزینه‌های آگهی‌های تبلیغاتی بر تبدیلات است.

 

5 معیار اصلی در بازاریابی | سایت سازان | طراحی سایت

3- ROAS (ارجاع با صرف هزینه تبلیغات)

به عبارت ساده، ROAS ابزار مورداستفاده برای اندازه‌گیری سود حاصله از تبلیغات است که مفیدترین معیار برای ارزیابی عملکرد فعالیت‌های بازاریابی است و هزینه‌هایی از درآمدتان را که صرف تبلیغات می‌شود را هم‌اندازه گیری می‌کند. ROL می‌تواند به شما یک دید کلی دهد و با استفاده از فرمول ROAS شما می‌توانید عملکردهای خاص را که بر اساس بازاریابی شبکه‌ای اجرا می‌شود را اندازه‌گیری کنید. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید ROAS را در کمپین‌های انتخاباتی و گروه آگهی برای دریافت یک‌چشم انداز بهتر در بهترین جهت برای بهینه‌ سازی تبلیغات بی‌ثمر اعمال کنید.
محاسبات ROAS، در پایه‌ترین سطح، به شما می‌گوید اگر کانال‌های بازاریابی‌تان در یک سطح به‌اندازه کافی بالایی باشند، برایتان بسیار سودآور است. به‌عنوان‌مثال، یک شرکت 20.000$ صرف در تبلیغات گوگل و 60،000 $ درآمد دریافت کرده است. ROAS برابر با $2 – ($60,000 – $20,000) / $20,000
فرمول: ROAS = (درآمد حاصل از تبلیغات / هزینه منبع آگهی). درآمد حاصل از تبلیغات، هزینه‌هایی که صرف تبلیغات شدند را جبران می‌کند.

4- CLV (ارزش طول عمر مشتری)

معیار محاسبه ارزش طول عمر مشتری برای تعیین ارزش اقتصادی یک مشتری استفاده می‌شود، این معیار نه‌تنها درحالی‌که حاضر بلکه برای تمام مدتی که آن‌ها مشتری شما هستند، قابل‌استفاده است و همه‌ی تاثیرات متقابل روی خرید نهایی‌تان با شرکت در نظر می‌گیرد. این موضوع برای تعیین وجود کانال‌های بازاریابی بلندمدت، ضروری است.
به‌عبارت‌دیگر، اگر ارزش CLV تان از یک کانال بازاریابی خاص، بالاتر است، شما باید سرمایه‌گذاری بیشتری برای حفظ مشتریان کنید با فرض اینکه شما یک ROI مثبت دارید. این معیار همچنین به شما اجازه می‌دهد تا موفقیت شرکتتان را، بر اساس نتایج طولانی‌مدت از استراتژی‌های بازاریابی، ارزیابی کنید.
به‌عنوان‌مثال، اگر شما 600 سفارش داشته باشید، درآمدتان 40.000$ خواهد بود که به‌طور میانگین ارزش سفارش شما 66.67 $ خواهد بود. سپس، شما می‌توانید فرکانس خرید (PF) را با تقسیم تعداد سفارش‌ها توسط مشتریان منحصربه‌فرد تعیین کنید. در این مورد، اگر شما تابه‌حال 400 مشتریان منحصربه‌فرد داشته باشید، PF، 1.5 می‌شود. برای محاسبه ارزش مشتری (CV)، شما این اعداد را چند برابر کنید. در این مورد: 66.67 (AOV) x 1.5 (PF) = $100 (CV).
برای تعیین ارزش طول عمر مشتری، CV را در مدت‌زمان حضور مشتری در شرکت ضرب کنید. به‌طورکلی، یک شماره بین یک تا پنج که نتایج دقیقی می‌دهد را ارائه می‌کند، بنابراین اجازه دهید فرض کنیم هر سفارش نیز با یک قرارداد حداقل 3 ساله همراه است.فرمول چنین چیزی می‌باشد: 100 (CV) x 3 (Year) = $300. ارزش طول عمر مشتری‌تان 300 $ در طول یک دوره سه سال است.

 

5 معیار اصلی در بازاریابی | سایت سازان | طراحی سایت

فرمول ارزش طول عمر مشتری (CLV):

  • AOV= تعداد سفارش‌ها * درآمد
  • PF= میانگین ارزش سفارش / تعداد مشتریان منحصربه‌فرد
  • CV= میانگین ارزش سفارش *PF
  • CLV = ارزش مشتری *مدت‌زمان کار مشتری با شرکت

5- نرخ حفظ مشتری

نرخ حفظ مشتری، معیاری است که برای محاسبه مشتریان وفادار خود استفاده می‌شود. هزینه‌های مربوط به دستیابی به مشتریان جدید بیش از حفظ مشتریان فعلی است. تعیین چگونگی اختصاص مشتری به شرکت شما این اجازه را می‌دهد تا استراتژی‌های کسب‌وکار خود را بهبود ببخشید. اگر شما بتوانید مشتریان وفادارتان را به کار طولانی‌تر با خودتان تشویق کنید می‌توانید درآمد خود را بالا ببرید.

برای مثال، اگر با یک‌چهارم، 25 مشتری شروع کنید (CS) و 10 مشتری جدید به دست آورید (CN)، اما هفت مشتری را از دست بدهید، تعداد مشتریان در پایان دوره (CE) 28 می‌شود. با استفاده از فرمول زیر، شما می‌توانید نرخ حفظ مشتریان خود را تعیین کنید که در این مورد 72 درصد است.
فرمول نرخ حفظ مشتری = (پایان دوره مشتری – مشتریان جدید برای این دوره) / مشتریان در آغاز دوره X 100. با تفریق مشتریان جدید از تعدادی از مشتریان در پایان دوره و تقسیم‌بر مشتریان در آغاز این دوره و سپس ضرب‌در 100، درصد حفظ مشتری به دست می‌آید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید