طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

5 نوع از پنالتی های گوگل

5 نوع از پنالتی های گوگل

5 نوع از پنالتی‌های گوگل (و اقدامات مورد نیاز برای رهایی از آنها)

هنگامی که یک بروز رسانی در الگوریتم جستجو اعمال می‌شود، فضایی از نگرانی مدیران سایت‌ها را فرا می‌گیرد. به روز رسانی های پاندا، پنگوئن و… تغییرات ناگهانی بسیاری در رتبه بندی سایت‌ها به وجود آوردند. اگر در جریان یکی از این الگوریتم‌ها سایت شما با جرایمی روبرو شود، ممکن است بخشی یا همه‌ی ترافیک ارگانیکی که جذب نموده‌اید را به یکباره از دست بدهید.گوگل برای مجاب کردن صاحبان سایت برای رعایت دستورالعمل‌هایش تنها به الگوریتم‌های خود اکتفا نمی‌کند. آیا تا به حال در مورد جرایم اعمالی گوگل که بصورت دستی (Manual) اعمال می‌شوند چیزی شنیده‌اید؟

اقدام به اعمال پنالتی بصورت دستی(Manual) چیست؟

گوگل تیمی از مهندسان جستجو را دور هم جمع آوری کرده است که هدف آنها بررسی و‌ب سایت‌های مختلف با هدف یافتن موارد خلاف دستورالعمل‌ها و اعمال جریمه در قبال آنها است.هنگامی که به روز رسانی پنگوئن توسط گوگل اعمال شد، رتبه‌ی بسیاری از سایت‌ها به شدت تغییر کرد. اقدام به اعمال پنالتی به صورت دستی به این معنی است که فقط یک سایت جریمه شود و تنها مشکل مربوط به همان سایت است و نمی توان به آن به دید یک رویه‌ی عمومی نگاه کرد.پنالتی ‌های دستی رایج‌ترین پنالتی‌هایی است که یک سایت ممکن است از گوگل دریافت نماید. اگر شما یکی از آنها را دریافت کرده باشید باید در search console یک پیام درباره‌ی آن دریافت کرده باشید.

پنالتی های گوگل
اکنون می‌توانید به search console مراجعه کنید و ببینید که آیا از گوگل بصورت دستی پنالتی دریافت نموده‌اید یا خیر. کافی است تا به آدرس Search Traffic > Manual Actions رفته و پیام‌های این بخش را بررسی نمایید.

پنالتی های گوگل
اگر گوگل سایت شما را بصورت دستی جریمه کرده باشد، در این بخش می‌توانید توضیح کاملی درباره‌ی این جریمه دریافت کنید. این پنالتی ممکن است تنها به یک بخش از طراحی سایت شما اعمال شود (یعنی تنها چند صفحه‌ی خاص در سایت جریمه شوند) و یا در مواردی کل سایت را در بر بگیرد.

در بخش Help در ابزار Google Search Console ، 12 پنالتی رایج که ممکن است به سایت شما اعمال شود، به طور کامل توضیح داده شده است.

 • سایت‌های هک شده (Hacked site)
 • اسپم ایجاد شده توسط کاربران
 • Freehost های اسپمی
 • نشانه گذاری ‌های ساختاری اسپمی
 • لینک‌های غیر طبیعی که به سایت شما ارسال شده‌اند.
 • محتواهای کم حجم و بی ارزش
 • کلاکینگ و ریدایرکت‌های نامشخص
 • کلاکینگ: تخلف اولین کلیک ازاد
 • لینک‌های طبیعی که از سایت شما ارسال می‌شوند
 • اسپم خالص
 • تصاویر کلاک شده
 • متن‌های پنهان و انباشتن بیش از حد کلید واژه‌ها

بعضی از این پنالتی‌ها، از جمله پنالتی اسپم خالص یا پنالتی هاست‌های رایگان اسپمی، به ندرت برای سایت‌های شما اتفاق می‌افتد ( مگر اینکه عمدا یک سایت اسپمی راه اندازی کرده باشید یا از تعدادی سایت اسپمی میزبانی کرده باشید ).
البته بسیاری موارد دیگر وجود دارد که برای آنها پنالتی‌های دستی اعمال می‌شود و بسیاری از صاحبان سایت‌ها در خطر این جریمه‌ها باشند.
خبر خوب این است که شما می‌توانید مشکلاتی که توسط مهندسان گوگل در سایتتان یافت شده است را بر طرف کنید و پس از آن در Search Console یک درخواست بازدید مجدد برای بررسی رفع مشکلات به مهندسان گوگل ثبت کنید. مهندسان گوگل طراحی وب سایت شما را مجددا بازبینی خواهند نمود و اگر مشکلات برطرف شده باشند، پنالتی سایت شما برطرف می
شود و به صفحات اجازه داده می‌شود تا دوباره در رتبه بندی‌ها بالا بیایند.
در اینجا قصد داریم به 5 پنالتی رایج که به صورت دستی اعمال شده است اشاره‌ای داشته باشیم و بررسی کنیم که چگونه می‌توان برای هر پنالتی سایت را بازیابی کرد.

1) لینک‌های غیر طبیعی

در جرایم اعمالی توسط گوگل دو نوع پنالتی برای لینک غیر طبیعی وجود دارد:

 • لینک‌های غیر طبیعی که از سایت شما به دیگران ارسال شده‌اند: شما از لینک‌های غیر طبیعی، دستکاری شده و فریبنده در سایت خود میزبانی نموده‌اید.
 • لینک‌های غیر طبیعی که به سایت شما لینک داده اند: لینک‌هایی به سایت شما ارجاع شده‌اند که غیر طبیعی، دستکاری شده و فریبکارانه هستند.

اعمال این پنالتی ‌ها با اعمال به روز رسانی پنگوئن توسط گوگل شروع شد. این پنالتی‌ها به سایت‌هایی که در فرآیند‌های تعویض، خرید و فروش لینک دخالت داشته باشند اعمال شده است.
اگر شما پنالتی مربوط به لینک غیر طبیعی دریافت نموده‌اید، در اینجا چند نمونه از لینک‌هایی که برای رهایی از این پنالتی نیاز به تغییر دارند، آورده شده است:

 • لینک‌های خریداری شده
 • لینک‌های دریافتی در قبال تعویض لینک
 • لینک اسپمی به محتوای مهمان
 • لینک‌هایی که بطور اتوماتیک تولید شده‌اند
 • لینک‌های اسپمی که در بخش کامنت فروم‌ها قرار داده شده‌اند
 • بک لینک‌های غیر مرتبط
 • لینک‌هایی که از محل‌های کم کیفیت دریافت شده‌اند

پاکسازی لینک‌های دردسر ساز از سایت

از یک ابزار آنالیز لینک مانند Ahrefs و Majestic برای مشخص شدن لینک‌های ارسالی از سایتتان استفاده نمایید.

پنالتی های گوگل

SEOChat’s Website Crawler یکی دیگر از گزینه‌های رایگان است که می‌تواند لینک‌های 100 صفحه از سایتتان را بدون رجیستر کردن آنالیز نماید. توسط گزارش ‌های این ابزارها لیستی از لینک‌های ارسالی توسط سایتتان تهیه کنید.لینک‌هایی که در سایتتان با دستورالعمل‌ها مغایر است را شناسایی نمایید. هنگامی که این لینک‌ها را شناسایی کردید می‌توانید هر یک از این رویه‌ها را در پیش بگیرید:

 • لینک را پاک کنید
 • از ریدایرکت 301 استفاده کنید
 • استفاده از تگ “nofollow”

پاکسازی لینک‌هایی که به صفحات سایت شما ارسال شده‌اند

شما می‌توانید لیستی از لینک‌هایی را که به سایت شما اشاره کرده‌اند را توسط هر کدام از ابزارهای آنالیز بک لینک تهیه نمایید یا از Search Console برای این هدف استفاده کنید.

پنالتی های گوگل

کافی است ابتدا بر روی “Search Traffic” و پس از آن روی “Links to Your Site,” کلیک کنید تا بتوانید این لیست را دانلود نمایید.بک لینک‌هایی را که بر خلاف دستورالعمل‌های وب مستر است را بیابید. سپس باید ایمیل‌هایی را مبنی بر حذف این لینک‌ها از سایت‌های میزبان، به صاحبان این سایت‌ها ارسال نمایید. اگر پاسخی به ایمیل‌هایتان دریافت نکردید، به عنوان آخرین راه چاره، از ابزار Disavow گوگل برای بلوکه کردن دریافت اندیس توسط این لینک‌ها استفاده نمایید.هنگامی که لینک‌های مشکل دار ارجاعی به سایتتان را حذف نمودید، به Search Console رفته و یک درخواست تجدید نظر به گوگل ارسال نمایید.

2) اسپم‌های ایجاد شده توسط کاربران

اگر یک پنالتی مربوط به اسپم‌های ایجاد شده توسط کاربران (User-Generated Spam) دریافت کردید، به این معنی نیست که شما یک اسپمر هستید، به این معنی است که کاربران سایت شما اسپمر هستند. تا آنجا که به گوگل مربوط می‌شود، مسئولیت پاکسازی محتواهای اسپمی که توسط کاربران در سایت شما منتشر می‌شود به عهده‌ی شماست. این محتوا ها در مکان‌هایی که در زیر به آنها اشاره شده یافت می‌شوند:

 • صفحات فروم
 • صفحات مربوط به پست مهمان
 • بخش کامنت‌های پست‌های وبلاگ
 • نقاط مختلف دیگر سایت

پنالتی های گوگل

موزیلا یکی از معروف ترین سایت‌هایی است که این پنالتی دستی را دریافت کرد. پس از دریافت این نوع پنالتی، اولین اقدامی که توصیه می‌شود انجام دهید، نصب نرم افزارهای آنتی اسپم است. Akismet یکی از محبوب ترین ابزارهای وردپرس است که می‌تواند بعضی از کامنت‌های اسپمی شما را شناسایی و فیلتر کند.خوشبختانه این ابزار بیشتر کار پاکسازی را برای شما انجام می‌دهد، اما این کافی نیست. نیاز است تا بصورت دستی کامنت‌ها را بررسی نمایید تا موارد اسپمی که از فیلتر عبور کرده‌اند را شناسایی و حذف نمایید.

در جستجوهایتان برای یافتن موارد اسپمی به دنبال موارد زیر بگردید:

 • پست‌هایی که بصورت آشکار تبلیغ می‌کنند
 • پست هایی که با فونت و علائم عجیب نوشته شده‌اند
 • پست‌هایی که لینک خارجی در بر دارند (رایجترین نوع کامنت‌های اسپمی این دسته از کامنت‌ها هستند)
 • محتواهای تجاری
 • کامنت‌هایی که بصورت اتوماتیک تولید می‌شوند

همچنین نیاز است که پروفایل‌های کاربران خود را بررسی نموده و اکانت‌هایی که به نظر اسپمی هستند را حذف نمایید. اکانت‌هایی که بصورت اتوماتیک ساخته می‌شوند، اغلب هیچ عکسی برای پروفایل قرار نمی‌دهند و هیچ توضیحی از شخصیت حقیقی صاحب اکانت ارائه نمی‌کنند و دیده می‌شود که همواره کامنت‌های غیر مرتبط با موضوع بحث در بخش نظرات قرار می‌دهند.پنالتی مربوط به اسپم‌های تولید شده توسط کاربران موردی است که ممکن است پی در پی به سایت شما اعمال شود. مگر این که این مورد را در سایتتان بسیار جدی پیگیری نموده و اسپمرها را از سایتتان در نمایید. برای جلوگیری از ورود این اسپمر ها پیشنهاد می‌کنیم که:

 • از CAPTCHA در سایتتان استفاده نمایید
 • تمامی لینک‌های فروم در سایتتان را nofollow کنید
 • به کاربران این امکان را بدهید تا موارد اسپمی را به شما گزارش دهند.
 • تمامی نظرات ارائه شده در بخش نظرات را رصد نمایید.

پنالتی های گوگل

در صورتی که پنالتی مربوط به کاربران اسپمی به سایت شما داده شده است، احتمالا شما کامنت‌های بسیار و اکانت‌های کاربری بسیاری در سایتتان دارید و نیاز است که آنها را مورد بررسی قرار دهید. مطمئنا راه درست این است که تا آنجا که برای شما امکان پذیر است کامنت‌ها و اکانت‌های اسپمی را از سایتتان حذف نمایید. زیرا اگر گوگل متوجه شود که همچنان موارد اسپمی در سایت شما وجود دارند، درخواست تجدید نظر شما مورد قبول واقع نخواهد شد.

بنا بر مشاهداتی که انجام شده است، احتمالا شما سه گزینه پیش رو خواهید داشت:

 • زمان بگذارید و به تمامی محتواهایی که توسط کاربران ایجاد شده است سرک بکشید
 • شخصی را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد.
 • تمامی محتواهای تولید شده توسط کاربران خود را بطور کامل حذف کنید.

تصمیم با شماست. اگر محتواهایی که توسط کاربران در سایت شما قرار داده می‌می‌شود برای سایت شما بسیار با اهمیت نیست، احتمالا حذف تمامی محتواهای کاربران بهترین گزینه به نظر می‌رسد.

3) سایت‌ هک شده

ممکن است شما تمامی دستورالعمل‌های وب‌مستر را مو به مو اجرا کرده باشید و باز هم پنالتی ‌هایی به شما اعمال شده باشی. در این موارد احتمالا سایت شما هک شده است. سایت‌های هک شده یک تهدید برای شما و کاربرانتان به حساب می آید و از این رو گوگل از شما می‌خواهد که تمامی محتواهای تولید شده در این سایت را حذف کنید.در نظر داشته باشید که اگر هکرها در سایت شما دست به اقدامات خرابکارانه بزنند، ممکن است حتی یک پنالتی مربوط به Hacked Site هم دریافت نکنید. اما ممکن است در نهایت سایت شما با پنالتی مربوط به اسپم خالص (Pure Spam) مواجه شود.

پنالتی های گوگل
رفع یک هک می‌تواند یک تعهد بسیار بزرگ باشد اما گوگل منابعی را برای رفع مشکلات ناشی از هک شدن به کاربران خود ارائه نموده است. اقدامات و مراحل اولیه به این ترتیب هستند:

قرنطینه کردن سایت

شما نمی‌دانید چه اتفاقی برای سایتتان افتاده است و حتی نمی‌دانید که مشکل در حال گسترش است یا خیر.بنابراین اولین کاری که نیاز است تا انجام دهید، آفلاین نمودن سایت است. شما می‌توانید این کار را هم با متوقف نمودن سرور وب انجام دهید و هم می‌توانید از کد پاسخ 503 بهره بگیرید.همچنین نیاز دارید تا تمامی رمزهای سایتتان را تغییر دهید، از جمله رمز مدیران سایت، رمزهای سیستم مدیریت محتوا، ورودی‌های FTP و هر نقطه‌ی دسترسی دیگر.

شناسایی نوع هک

در مرحله‌ی بعدی باید دریابید که درگیر چه نوع هک شده اید.
Search Console ممکن است پبامی را در مورد پنالتی که دریافت نموده‌اید به شما ارائه نماید. اگر این پیام به شما ارسال نشده است، به بخش مربوط به مشکلات امنیتی (Security Issues) در Search Console بروید.

در اینجا به چند راه رایج برای هک شدن سایت اشاره می‌نماییم:

اسپم – ممکن است شخصی به سایت نفوذ کرده باشد و صفحات و لینک‌های اسپمی در سایتتان قرار دهد.
بدافزار – شخصی به سایتتان وارد شده است و بد افزارهایی را برای آسیب رساندن به رابانه‌ها نصب کرده است.
فیشینگ – شخصی نرم افزاری را روی سایتتان نصب کرده است که با استفاده از آن اطلاعات کاربران را سرقت نماید.

پنالتی های گوگل

از بین بردن امکان آسیب پذیری سایت

قبل از اینکه آسیب‌هایی را که هکرها به سایتتان وارد نموده اند را برطرف کنید، در درجه‌ی اول باید دریابید که هکرها چگونه به طراحی سایت شما دسترسی پیدا کرده‌اند. اگر این حفره پوشانده نشود، هکر ها دوباره می‌توانند از همان کانال به شما ضربه بزنند.
مشکل می‌تواند از مسائل بسیاری ناشی شده‌ باشد، از جمله:

 • کامپیوتری که به یک ویروس آلوده شده باشد.
 • کلمه‌ی عبور ضعیف
 • نرم افزارهای تاریخ گذشته و به روز رسانی نشده
 • نحوه‌ی برنامه نویسی انجام شده

اگر به اندازه‌ی نیاز روی موارد بالا سرمایه گذاری نکرده باشید، باید یک شخص حرفه‌ای را استخدام نمایید تا موارد بالا را بررسی نماید و نقاط ضعف سایتتان را تقویت کند.

برطرف نمودن هک

این مورد نیز یکی از اقداماتی است که احتمالا برای انجام آن نیاز به یک متخصص حرفه‌ای خواهید داشت. این متخصص ها می‌توانند بصورت دستی بدافزارها را حذف تمایند و کمک کنند تا سرورهای شما بطور کامل پاک سازی شود. اگر هکرها به اطلاعات محرمانه‌ی کاربران دسترسی پیدا کنند، شما از لحاظ قانونی مسئولیت‌های در قبال افشای این اطلاعات خواهید داشت.

4) کلاکینگ و ریدایرکت‌های غیر مرتبط

اگر برای موارد کلاکینگ و ریدایرکت‌های غیر مرتبط پنالتی دریافت کرده‌اید، احتمالا یکی از موارد زیر رخ داده است.

 • کلاکینگ (Cloaking) : احتمالا آنچه در صفحه به کاربران نمایش داده‌اید با آنچه به ربات‌های جستجوگر نمایش داده‌اید تفاوت دارد.
 • ریدایرکت‌های غیر مرتبط (Sneaky redirects) : صفحات اندیس گذاری شده‌ی شما در گوگل، کاربران را به صفحه‌ای کاملا متفاوت با محتوای اولیه هدایت می‌کند

برای بازیابی سایت و برطرف کردن دو مورد ذکر شده در بالا توصیه می‌شود که اقدامات زیر را انجام دهید:

بررسی برای یافتن کلاکینگ

برای شناختن مشکل بوجود آمده، از Fetch گوگل استفاده کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند تا دریابید که گوگل در سایت شما چه چیزهایی را مشاهده می‌کند.آدرس روت صفحاتی را که تحت تاثیر کلاکینگ هستند را از طریق گزارش پنالتی اعمال شده پیدا کنید در ابزار وارد نمایید.آنچه که گوگل در سایت شما می‌بیند را با آنچه که در مرورگر وب به نمایش در می‌آید مقایسه کنید.

پنالتی های گوگل

اگر تفاوتی بین این دو یافتید، سریعا این تفاوت را از بین ببرید.اکثر کلاکینگ‌ها عمدی هستند، اما اگر نمی‌دانید که چرا صفحات شما برای ربات‌های جستجو به نحوی دیگر به نمایش در می‌آیند، با توسعه دهنده‌ی وب یا سئو کاران سایتتان و یا هر شخص دیگری که ممکن است این موضوع به او ارتباط داشته و به HTML شما دسترسی داشته باشد، تماس بگیرید تا بتوانید مشکل را شناسایی کنید.این روند را برای فرمت‌های مختلف صفحات سایتتان از جمله نسخه‌ی سازگار با تلفن‌های همراه نیز تکرار نمایید.

ریدایرکت‌های سایت را بررسی نمایید

در مرحله‌ی بعد نوبت به بررسی ریدایرکت‌ها با استفاده از ابزارهایی مانند Screaming Frog می‌رسد. گزارش‌هایی که از این ابزارها بدست می‌آید، ستونی با نام Redirect URI درون خود دارد که شما می‌توانید مقصد تمامی URLها را در آن بررسی نمایید.به دنبال URLهایی باشید که به نقاطی از سایت شما ارجاع می‌دهند که کاربران قصد مشاهده‌ی آنها را ندارند. این ریدایرکت‌ها را به صفحات مرتبت ارجاع دهید و یا بطور کلی ریدایرکت‌ها را حذف کنید.

پنالتی های گوگل

دکمه‌های فریبنده، تبلیغات و پلاگین‌ها را چک کنید

اگر برای محافظت از تصاویر و پهنای باند سایت از افزونه‌ی anti-hotlinking استفاده می‌نمایید، ممکن است گوگل آن را کلاکینگ در نظر بگیرد. ممکن است نیاز باشد که این افزونه را حذف نمایید و یا این ویژگی را غیر فعال کنید.همچنین تمامی تبلیغاتی که در سایتتان قرار دارند و ممکن است کاربران را چیزهایی ارجاع دهند که در واقعیت وجود ندارد را مورد بازبینی قرار دهید. این‌ها اغلی موارد قابل اعتمادی به نظر می‌آیند اما در واقع ads هستند.هر یک از موارد اشاره شده ممکن است باعث اعمال پنالتی به سایت شما شده باشند، بنابراین مطوئن شوید که تا آنجایی که می‌شود سایتتان را سالم سازی کرده باشید تا گوگل نسبت به سایت شما اقبال بیشتری نشان دهد.

پنالتی های گوگل

5) محتواهای کم کیفیت

هدف گوگل این است که گزینه‌های با کیفیت و گوناگونی را در نتایج جستجو به کاربران خود ارائه نماید. اگر سایت شما مملو از محتواهای کم عمق ، بی کیفیت و یا تکراری باشد ممکن است پنالتی‌هایی دریافت کنید تا رتبه‌ی سایتتان در نتایج جستجو پایین بیاید.منظور گوگل از محتوای کم کیفیت (thin content) به شرح زیر است، شما می‌توانید محتوای خود را با این الگو مقایسه نمایید:

محتواهای تکراری که از سایت های دیگر برداشته شده است

اگر محتوای سایتتان را از سایت دیگر کپی برداری کرده و در سایتتان انتشار داده‌اید، این محتوا ممکن است از دید گوگل به عنوان یک محتوای کم کیفیت شناسایی شود.بعضی از وب‌مسترها بخشی از محتوای خود را از جایی مانند ویکی پدیا استخراج می‌کنند و با اندکی تغییر آن را دوباره نشر می‌دهند. این اقدامات معمولا با جرایمی از طرف گوگل روبرو می‌شود.

پنالتی های گوگل

محتواهای کم کیفیت به همراه لینک‌های وابسته

اگر شما سایتی وابسته که تنها هدف آن میزبانی از لینک‌های وابسته است را مدیریت می‌کنید، ممکن است پنالتی مربوط به محتوای کم کیفیت (thin content) را دریافت نمایید.گوگل از شما می‌خواهد تا محتوایی ارزشمند تر از مطلب اصلی که به شما لینک داده است، فراهم نمایید. اگر سایت شما مملو از توضیحات پیرامون محصولات مختلف بوده و بررسی‌های بازرگانی انجام می‌دهد، نیاز است تا به طور جدی در پی پربارتر کردن محتواهای خود باشید تا در نتایج جستجو جایگاه بهتری کسب نمایید.

محتواهای تکراری در سایت

میزبانی از تعدادی صفحه‌ی یکسان یا بسیار مشابه در وب سایتتان، می‌تواند برای شما پنالتی مربوط به محتوای کم کیفیت را به همراه داشته باشد. بسیار دیده شده است که سئوکارانی که از یک سلسله صفحات مشابه برای محصولات مختلف استفاده می‌نمایند، دچار این گونه جرائم می‌شود.

پنالتی های گوگل

محتواهایی که به طور خودکار تولید شده اند

گوگل به محتواهایی که به طور خودکار تولید می‌شوند به دید محتواهای کم کیفیت نگاه می‌کند. این محتواها می‌توانند شامل متن‌هاییی که بطور خودکار ترجمه شده‌اند، محتواهایی که با استفاده از نرم افزار بازنویسی شده‌اند و متونی که با استفاده از تغییر در فیدهای RSS تولید شده‌اند، باشد.هنگامی که تمامی پتانسیل‌های موجود برای تولید محتواهای کم کیفیت را مورد بررسی قرار دادید، برای اقدامات بعدی می‌توانید از سه پیشنهادی که در ادامه ارائه شده است استفاده نمایید:
1) محتوا را حذف کنید. اگر محتوای شما خلاصه شده‌ی یک محتوای دیگر بوده و یا بصورت اتوماتیک تولید شده باشد، بهتر است این محتوا را از سایتتان حذف کنید.
2) محتوای خود را به روزرسانی کنید و کیفیت آن را بالاتر ببرید. این موضوع شامل بازنویسی توضیحات محصولات و اضافه کردن مواردی به صفحات وابسته و ادغام نمودن سلسله صفحات مشابه با هم و حذف نمودن محتواهای تکراری می‌شود.
3) حذف این صفحات از نتایج جستجو با استفاده از تگ‌های NOINDEX . اگر مجبور هستید تا برخی از محتواهای بی کیفیت سایتتان را حفظ کنیدتگ زیر را به بخشآن صفحات اضافه نمایید:و یا می‌توانید با استفاده از ابزارهایی مانند SEO by Yoast این کار را انجام دهید. بعد از اینکه تمامی تلاشتان را برای پاکسازی سایت انجام دادید، می‌توانید درخواست تجدید نظر خودتان را به گوگل ارسال نمایید.

ارسال درخواست تجدید نظر

هنگامی که تمامی اقدامات گفته شده برای پاکسازی سایت را انجام دادید، زمان آن فرا می‌رسد تا با ارسال درخواستی از گوگل بخواهید تا در مورد جرائم اعمال شده به سایتتان تجدید نظر نماید.برای انجام این کار به Search Console خود مراجعه نمایید و بر روی Request a Review کلیک کنید.سپس با باکسی مواجه خواهید شد که می‌توانید درخواست خود را در آن نوشته و به گوگل ارسال نمایید.زمانی که قصد دارید تا درخواست تجدید نظر بنویسید توصیه می‌شود تا حد ممکن این کار را با جزئیات کامل و ذکر پروسه‌ی پاکسازی انجام دهید. گاهی اوقات آسان تر است که این جزئیات را در سند یا فایل اوراق گوگل (Google Doc or Sheets file) نوشته و آن را به گوگل ارسال نمایید.
اطلاعات مربوط به درخواست بررسی مجدد شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لیستی از لینک‌های مشکل دار که توسط شما حذف شده‌اند
 • لیستی از کامنت‌های اسپمی که حذف نموده‌اید
 • جزئیات پاکسازی بدافزارها

همچنین برای مهندسان گوگل به طور واضح ذکر کنید که قصد دارید تا چه اقداماتی انجام دهید تا در آینده دوباره دچار مشکلات مشابه نشوید.بعد از اینکه درخواست خود را ارسال نمودید، باید یک تاییدیه از گوگل دریافت کنید. پس از آن بطور خوش بینانه می توان گفت که طی چند هفته ارتباطی با شما برقرار می‌شود و به شما اطلاع داده می‌شود که پنالتی اعمال شده به سایت شما برطرف شده است.اگر کارتان را بخوبی انجام ندهید و در سایت شما مواردی از نقض دستورالعمل‌های وب‌مستر یافت شود، گوگل به شما خواهد گفت که درخواست شما پذیرفته نشده‌ است و باید دوباره سایت خود را پاکسازی نمایید.

سخن پایانی

اگر شما از گوگل پنالتی دستی (Manual Action Penalty) دریافت کرده‌اید، دنیا به اتمام نرسیده است. گوگل سیستم درخواست برای بررسی مجدد را برای وب‌مستر ها فراهم کرده‌ است تا با استفاده از این فرصت سایتشان را پاکسازی نموده و در مسیر دستورالعمل‌های وب‌مستر گوگل حرکت کنند.دریافت پنالتی می‌تواند بسیار ناگوار باشد، سایت‌های بسیاری وجود دارند که با اعمال بروز رسانی‌های الگوریتم گوگل به یکباره رتبه‌ی خود را از دست داده‌ اند و حتی با اعمال تعمیرات فراوان و رفع تمامی مشکلاتشان نتوانسته‌اند دوباره رتبه‌ی مناسبی را بدست اورند.برای برطرف نمودن پنالتی‌های اعمال شده به سایتتان کافی است که گام‌های ذکر شده در این مقاله را با دقت بردارید و با توجه دقیق به دستورالعمل های وبمستر گوگل، از مشکلاتی که در آینده ممکن است به آنها دچار شوید دوری نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید