طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

5 گام برای بهینه سازی سایت برای تلفن های همراه

5 گام برای بهینه سازی سایت برای تلفن های همراه

5 گام برای بهینه‌سازی سایت با توجه به اندیس گذاری گوگل با اولویت سازگاری با تلفن همراه!

گوگل پروژه‌ی آزمایشی اندیس گذاری با اولویت سایت‌های سازگار با تلفن همراه را آغاز کرده است. این اندیس جدید ابتدا به دنبال نسخه‌ی سازگار با تلفن همراه سایت شما خواهد گشت تا سیگنال‌های رتبه‌بندی را دریافت کند و پس از آن درصورتی‌که نسخه‌ی سازگار با تلفن همراه برای سایت شما موجود نباشد، به سراغ نسخه‌ی سازگار با رایانه‌ها می‌رود.گوگل تا الان به‌آرامی در حال حرکت به سمت اندیس گذاری با اولویت نسخه‌ی سازگار با تلفن همراه بوده است. این شاخص جدید اولین بار در حدود یک سال قبل توسط گوگل مورداشاره قرار گرفت.اما در 4 نوامبر، گوگل برای اولین بار در وبلاگ اصلی خود جزئیاتی را درباره‌ی اندیس گذاری با اولویت صفحات سازگار با تلفن همراه منتشر کرد.

بنابراین اگر تاکنون برای راه‌اندازی نسخه‌ی سازگار با تلفن همراه سایت خود اقدام نکرده‌اید زمان آن فرارسیده که هرچه سریع‌تر این نسخه را راه‌اندازی کنید. هرچه تلفن همراه بر تسلط خود بر جستجوها ادامه می‌دهد، گوگل و موتورهای جستجوی دیگر نیز به سمت تاکید بیشتر و بیشتر بر صفحات سازگار با تلفن همراه پیش می‌روند.در این مقاله 5 گام برای بهینه سازی سایت با توجه به اندیس‌گذاری جدید گوگل با اولویت صفحات سازگار با تلفن همراه به شما ارائه‌شده است که امیدواریم با استفاده از آن‌ها رتبه‌ی سایتتان را در رتبه‌بندی نتایج جستجو ارتقاء دهید.

بهینه سازی سایت چیست | سئو و بهینه سازی سایت برای موبایل

1) سرعت

گوگل اعلام کرده است که دو ثانیه، حداکثر زمان قابل‌قبول برای بارگذاری صفحات تجارت الکترونیک است. در خود گوگل زمان بارگذاری معمولا زیر نیم ثانیه است.کاربران (و همین‌طور گوگل) انتظار دارند که وب‌سایت‌ها سریعا بارگذاری شوند. اطمینان از اینکه سایت شما با سرعت مناسبی بارگذاری می‌شود، برای رتبه‌بندی در تلفن‌های همراه بسیار ضروری است.در این قسمت به چند نکته برای بهینه‌سازی سرعت بارگذاری صفحه‌ی شما اشاره‌شده است:

 • بهینه‌سازی تصاویر

تصاویر با حجم بالا می‌تواند سرعت بارگذاری صفحه را پایین بیاورد. بهینه‌ سازی تصاویر برای رسیدن به سایز ایده‌آل یک پیروزی بزرگ برای سایت شما به شمار می‌آید.

 • کد کوچک‌سازی

این پروسه‌ای است که در آن، از بین بردن کاراکتر‌های غیرضروری از روی سورس کد بدون تغییر در عملکرد کد اتفاق می‌افتد.

 • استفاده از ذخیره‌سازی مرورگر

بخش ذخیره‌سازی مرورگر (browser caching) فایل‌های منبع صفحات وب را در رایانه‌های محلی، در هنگام بازدید کاربران از آن صفحه، ذخیره می‌کند.

 • کاهش ریدایرکت‌ها

تعداد زیاد ریدایرکت‌ها باعث بارگذاری چندباره‌ی سایت شده و سرعت وبگردی را برای کاربران پایین می‌آورد و یک تجربه‌ی منفی را در ذهن کاربران ایجاد می‌کند.

2) CSS، JavaScript و تصاویر را مسدود نکنید

در روز‌های اولیه‌ی طراحی تلفن همراه، مسدود کردن عناصر نامبرده شده مفید بود. اغلب این عناصر موجب به وجود آمدن مشکلاتی برای سایت می‌شد؛ اما امروزه این موضوع دیگر حقیقت ندارد.در اکثر موارد گوشی‌های هوشمند تلفن همراه ابزاری قدرتمندتر از رایانه‌های استفاده‌شده توسط کاربران هستند. گوشی‌های هوشمند تقریبا هر ورودی که به آن می‌دهیم را می‌خواند. ربات تلفن همراه گوگل نیز می‌تواند تمامی ورودی‌ها را بخواند و می‌خواهد که دقیقا همان محتوایی را ببیند و طبقه‌بندی کند که کاربران آن محتواها را می‌بینند؛ بنابراین مطمئن شوید که این‌گونه محتواها را از دید ربات گوگل پنهان نکرده باشید.

بهینه سازی سایت چیست | سئو و بهینه سازی سایت برای موبایل

3) طراحی برای تلفن همراه

سئو جدیدا از یک مهارت تکنیکی به یک هنر تغییر ماهیت داده است. سئوی امروزی فقط در دانستن کدها و سیگنال‌های رتبه‌بندی خلاصه نمی‌شود. برای بهبود سئو باید بدانید که چگونه طراحی کنید تا رتبه‌بندی‌ها را تحت تاثیر قرار دهید. در اینجا نکاتی برای سئو و بهینه سازی سایت برای موبایل به‌منظور سازگاری با تلفن‌های همراه ارائه‌شده است.

 • هرگز از فلش استفاده نکنید

Apple فلش را در تلفن‌های همراه نابود کرد. ازآنجایی‌که بسیاری از کاربران تلفن همراه نمی‌توانند المان‌های فلش را مشاهده کنند، استفاده از فلش موجب آزار این کاربران شده و موجب می‌شود که آن‌ها وب‌سایت شما را ترک کنند. بهتر است برای اضافه کردن المان‌های مناسب از HTML5 و JAVA استفاده کنید.

 • از شر pop-up خلاص شوید

جذب حداکثری مخاطب مهم است، اما اگر نسخه‌ی تلفن همراه وب‌سایت شما مملو از pop-up باشد، کاربران را آزرده خاطر خواهید کرد و آن‌ها را از سایتتان فراری خواهید داد. این کار موجب افزایش نرخ دفع کاربران و کاهش رتبه‌ی شما خواهد شد. پس در نسخه‌ی تلفن همراه سایتتان از pop-up استفاده نکنید.

 • برای یک انگشت طراحی کنید

از آنجایی که کاربران تلفن همراه با انگشتانشان وب‌گردی می‌کنند، بهتر است مطمئن شوید که طراحی شما برای کار با انگشت مناسب است. لمس‌های اشتباه بسیار آزار دهنده هستند، از این رو مطمئن شوید که کاربران به‌راحتی با یک انگشت می‌توانند گزینه‌های مختلف را در سایت انتخاب کنند.

4) بهینه‌سازی درون صفحه‌ای

در هنگام طراحی برای صفحات نتایج موتورهای جستجوگر در تلفن‌های همراه، همواره این نکته را در نظر داشته باشید که فضای کمتری برای نمایش نتایج در اختیار شما قرار دارد. پس بهتر است مطمئن شوید که عناوین و توضیحات شما صریح و بسیار خلاصه و موجز هستند.این کار به ربات گوگل کمک می‌کند تا مطالب صفحه‌ی شما را بهتر درک کند. همچنین این کار به کاربران اجازه می-دهد که شناخت بهتری نسبت به شما پیدا کنند. این موضوع منجر به افزایش نرخ کلیک شما شده و رتبه‌ی سایتتان را بهبود خواهد داد.

5) بهینه‌سازی محلی

در ماه سپتامبر گوگل به‌روزرسانی موسوم به Possum را منتشر کرد. Possum در نوع خود یک به‌روزرسانی عظیم در الگوریتم جستجوهای محلی به‌حساب می‌آید.برای تجارت‌هایی که قصد دارند تا مشتریان را به فروشگاه‌های خود بکشانند دیده شدن در جستجوهای محلی تلفن همراه بسیار ضروری به نظر می‌آید.تحقیقات گوگل بر روی رفتار جستجوی محلی نشان می‌دهد که نرخ بالایی از جستجو کننده‌های محلی آماده‌ی اقدام به خرید هستند،در این گزارش آمده است که 50% از کسانی که از طریق تلفن‌های همراه جستجوهای محلی انجام می‌دهند، از فروشگاه جستجو شده در همان روز بازدید می‌کنند و 34% از کسانی که از طریق تبلت و رایانه به جستجوی محلی می‌پردازند، نیز به همین ترتیب رفتار می‌کنند.

بنابراین فرصت مناسبی برای تجارت‌های محلی فراهم‌شده تا با توجه به اولویت اندیس‌گذاری نسخه‌ی سازگار با تلفن همراه سایت‌ها، وب‌سایت خود را با توجه به تلفن‌ها همراه بهینه سازی کرده و در جستجوهای محلی رتبه‌ی مناسبی را به خود اختصاص دهند.

در ادامه چند نکته آورده شده است که در صورت پیاده‌سازی آن‌ها می‌توانید میزان بازدید از سایتتان را در تلفن‌های همراه افزایش دهید:

 • قرار دادن نام شهر و استان در تگ عنوان
 • قرار دادن نام شهر و استان در سرتیتر H1
 • قرار دادن نام شهر و استان در URL صفحه
 • قرار دادن نام شهر و استان در محتوا
 • قرار دادن نام شهر و استان در آلت تگ‌ها
 • قرار دادن نام شهر و استان در توضیحات متا
 • نام تجاری، شماره تلفن و آدرس

هرچه گوگل تحقیقات خود را پیرامون اندیس گزاری با اولویت نسخه‌ی تلفن همراه سایت‌ها به‌پیش می‌برد، نکات بسیار بیشتری برای یادگیری هویدا می‌شود؛ اما اگر هم‌اکنون برای بهبود نسخه‌ی تلفن همراه سایت خود اقدام کنید، می‌توانید میزان بازدید از سایتتان را در جستجوهای انجام‌شده از طریق تلفن‌های همراه، بالاتر ببرید.بهتر است که تا زمان اعلام رسمی اندیس‌گذاری با اولویت تلفن همراه منتظر نمانید و از هم‌اکنون خود را برای این موضوع آماده کنید و هرچه سریع‌تر اقدامات لازم متناسب با آن را انجام دهید.

[rating itemreviewed=”5 گام برای بهینه سازی سایت” rating=”9.5″ reviewer=”سایت سازان” dtreviewed=”22/11/2016″ best=”10″ worst=”0″]بهینه سازی سایت و سئو سایت چیست ؟ در این مطلب 5 گام برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو و همچنین آموزش سئو و بهینه سازی سایت برای موبایل را میگوییم و…[/rating]

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید