طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

5 گام موثر برای ایجاد یک استراتژی سئوی موفق

5 گام موثر برای ایجاد یک استراتژی سئوی موفق

سئو و بهینه سازی

امروزه اینترنت به قدری پیشرفت کرده است و زندگی بشری را تحت تاثیر قرار داده است که تمامی کار آفرینان و صاحبان تجارت های مختلف به خوبی متوجه این امر شده اند که اگر می خواهند در دنیای تجارت عملکرد موفقی داشته باشند باید بر روی تجارت آنلاین خود تمرکز بیشتری داشته باشند و موفقیت یک تجارت آنلاین نیز شدیدا در گرو سئو می باشد. با استفاده از قدرت سئو، تجارت های آنلاین مختلف می توانند وب سایت خود را بیشتر در معرض رویت بازدیدکنندگان قرار دهند و از این طریق ترافیک بیشتری به وب سایت خود جذب نمایند و نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان وب سایت خود را افزایش دهند. اما مساله اصلی آن است که اکثر صاحبان کمپانی های مختلف و تجارت های دیجیتال تصور می کنند که مدیریت یک کمپین سئو کاری ساده است و دشواری های چندانی ندارد، اما بر خلاف تصور عمومی سئو کاری بسیار زمان بر و حساس است که نیاز به دقت و توجه فراوانی دارد و وقوع کوچکترین اشتباهی در انتخاب استراتژی های سئو و بکارگیری آنها می تواند نتایج معکوسی به بار آورد.
در این مقاله ما بر آن هستیم تا 5 گام موثر برای ایجاد یک استراتژی سئوی موفق برای شما بیان کنیم. با در نظر داشتن این پنج نکته شما می توانید برای وب سایت خودتان و یا وب سایت مشتریانی که برای سئو به شما مراجعه نموده اند یک استراتژی سئوی موفق طرح ریزی نمایید که موفقیت آن تضمین شده باشد.

چگونه در 5 گام یک استراتژی سئو طراحی نماییم؟

1) صفحاتی را که می خواهید در آنها بهینه سازی و ارتقاع انجام دهید، انتخاب نمایید :

هزینه های بهینه سازی یک وب سایت ممکن است بسیار بیشتر از چیزی که شما تصور می کنید باشد، به خصوص اگر شما به دنبال آن باشید که در یک موضوع مشخص مثل طراحی سایت، کاشت مو، کاهش تضمینی وزن، وکیل پایه یک و … به رتبه های بسیار بالا (رتبه های اول تا پنجم) دست یابید. ایجاد یک استراتژی سئوی تاثیر گذار و موفق تماما وابسته به آن است که شما قدرت خوبی در اولویت بندی داشته باشید و بتوانید بهترین تصمیمات را برای اولویت بندی های خود اتخاذ نمایید. پس باید بتوانید در مرحله اول تصمیم بگیرید که کدام صفحات طراحی وب سایت خود را می خواهید بهینه سازی نمایید، شما باید تنها تعداد محدود و مشخصی از صفحات وب سایت را انتخاب نمایید.
خب مطمئنا این سوال به ذهن شما خطور می کند که کدام صفحات را باید انتخاب نماییم؟!
این مساله کاملا وابسته به نوع تجارت شما و تخصص شما می باشد، برای مثال اگر شما می خواهید یک وب سایت مربوط به تجارت الکترونیکی را بهینه سازی نمایید، بهتر است بر روی صفحات مربوط به مهم ترین و رقابتی ترین محصولات خود تمرکز نمایید، اما اگر شما یک وب سایت ارائه دهنده امکانات خدمات دارید، بهتر است بر روی صفحاتی متمرکز شوید که حاوی اطلاعاتی درباره خدمات پرطرفدارتر کمپانی شما هستند، خدماتی که شما در ارائه آنها عملکرد خوبی دارید و کاربران از آنها رضایت بیشتری دارند و اگر شما می خواهید وب سایت مربوط به یک کلینیک را بهینه سازی نمایید باید بر روی صفحات شامل اطلاعات مربوط به محبوب ترین خدمات سلامتی آن کلینیک تمرکز نمایید.
یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که باید در انتخاب صفحات در نظر داشته باشید، عملکرد فعلی صفحات مورد نظر است. برای مثال اگر شما دو صفحه مجزا از وب سایت خود را برای بهینه سازی انتخاب نموده باشید اما تنها قادر به پرداخت هزینه بهینه سازی یک صفحه باشید، باید از میان آن دو صفحه، صفحه ای را انتخاب نمایید که در حال حاضر از رتبه بهتری در نتایج جستجوها بر خوردار است و به عبارت دیگر در حال حاضر عملکرد بهتری دارد.
اگر شما سعی کنید که تمامی صفحات یک وب سایت را به صورت همزمان بهینه سازی نمایید، به هیچ نتیجه ای نخواهید رسید و من به شما می گویم که انتخاب چنین استراتژی سئویی کاملا بی فایده بوده و تنها منجر به اتلاف وقت و انرژی شما خواهد شد. به عنوان یک بازار یاب دیجیتال، شما محدودیت های زمانی و هزینه ای بسیاری خواهید داشت پس باید بتواندی تنها تعداد محدودی از صفحات را انتخاب نموده و بر روی همان صفحات متمرکز شوید. اگر شما بتوانید کلیدی ترین صفحات وب سایت را انتخاب نمایید و آنها را در رتبه بندی ها ارتقاع دهید خواهید توانست رتبه کلی وب سایت را در رتبه بندی ها بهبود دهید بدون آنکه روی بهینه سازی تک تک صفحات وقت گذاشته باشید.

2) انجام آنالیز بر روی وب سایت های رقیب :

پس از آنکه شما صفحاتی را که قصد دارید در بهینه سازی ها بر روی آنها تمرکز نمایید، انتخاب نمودید، باید ببینید آن صفحات برای رسیدن به رتبه های بالا در نتایج جستجوها از سد کدام وب سایت ها باید عبور کنند. در واقع باید ببینید که چه وب سایت های دیگری سعی در رتبه بندی برای موضوعات و کلیدواژه های مد نظر شما دارند و سپس آنها را آنالیز نمایید. باید تمامی ترفندهای سئوی داخلی و خارجی که وب سایت های رقیب برای بهینه سازی صفحات خود به کار بسته اند را به خوبی بررسی نمایید تا بتوانید تکنیک هایی برای مقابله با آنها بیابید.
فاکتورهای سئوی داخل صفحه ای که باید در هنگام آنالیز رقبا آنها را بررسی نمایید:

 • کلیدواژه ها (کلیدواژه هایی که در متن و عناوین توضیحات متا به کار گرفته شده اند )
 • URLها
 • عناوین
 • تیترها و زیر تیترها
 • تگ ALT تصاویر
 • توضیحات متا
 • ساختار محتواها
 • طول محتواها
 • پلاگین ها (دکمه های اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی)
 • سرعت بارگذاری صفحات
 • میزان سازگاری با تلفن های همراه

فاکتورهای سئوی خارجی که باید در هنگام آنالیز رقبا آنها را بررسی نمایید :

 • تعداد لینک های برگشتی در صفحات اصلی و بهینه سازی شده وب سایت های رقیب
 • نوع لینک های برگشتی
 • کیفیت لینک های برگشتی

شما باید در هنگام آنالیز رقبا توجه خاصی به کلیدواژه ها داشته باشید، اگر رقبای شما برای کلیدواژه های مد نظر شما در میان 10 نتیجه اول صفحه نتایج جستجوها یا SERP قرار گرفته اند اما شما نتوانسته اید به این رتبه ها دست یابید، مطمئنا آنها در بکارگیری کلیدواژه ها از شما دقت و مهارت بیشتری داشته اند. شما می توانید این مساله را با اندکی دقت و توجه حل نمایید، برای شروع باید کلمات مترادف، کلمات دارای ارتباط معنایی با کلیدواژه های اصلی و کلیدواژه های طولانی تر را به صفحات مورد نظر خود اضافه نمایید. اگر شما برای پیدا کردن این واژه ها دچار مشکل شدید می توانید از ابزارهایی مثل Ahrefs، Moz و Google AdWords Keyword Planner استفاده نمایید.
شما می توانید با بررسی لینک های دریافتی وب سایت های رقیب نیز، اطلاعات بسیار مفیدی درباره آنها بدست اورید. برای بررسی لینک های دریافتی و لینک های ارسالی وب سایت های رقیب می توانید از Ahrefs’ site explorer استفاده نمایید. تنها کاری که برای استفاده از این ابزار باید انجام دهید آن است که URL صفحه مورد نظر خود را در کادر جستجوی این ابزار کپی کنید، سپس از لیست کشویی موجود گزینه “Prefix” را انتخاب نموده و دکمه جستجو یا Search را بزنید تا بتوانید تمامی لینک های دریافتی صفحه مورد نظر را مشاهده نمایید. این ابزار لیست کاملی از لینک های دریافتی صفحات مورد نظرتان را در اختیار شما قرار می دهد، یک اسکرین شات از صفحه نتایج این ابزار در زیر برای شما آورده شده است.

۷ نکته در مورد سئوی مطالب سایت

3) استراتژی های خود را با استراتژی های رقبا مقایسه نمایید :

در این گام شما باید روش های سئوی به کار گرفته شده در وب سایت مد نظر خود را با روش هایی که رقبا در وب سایت هایشان به کار گرفته اند مقایسه نمایید. شما باید تمامی تکنیک های سئوی داخلی و سئوی خارجی به کار گرفته شده در صفحات وب سایت رقبا را بررسی نمایید و ببینید که شما کدامیک از آن تکنیک ها را در صفحات مشخص شده وب سایت مد نظر خود، بکار نگرفته اید یا به عبارت دیگر باید بررسی کنید که صفحات مورد نظر طراحی سایت شما چه چیزی کم دارند.
برای آنکه این پروسه را ساده سازی نمایید، باید بتوانید برای خودتان پاسخ سوالات زیر را بیابید:

 • کلیدواژه های اصلی که رقبای شما در بهینه سازی صفحات خود از آنها استفاده نموده اند چه کلیدواژه هایی هستند؟
 • آیا رقبا از کلیدواژه های LSI نیز در بهینه سازی های صفحات خود استفاده نموده اند؟ آن کلیدواژه های LSI که رقبا استفاده نموده اند چه کلیدواژه هایی هستند؟ و چه تعداد از کلیدواژه های LSI را در هر صفحه مورد استفاده قرار داده اند؟
 • تراکم کلیدواژه ها در متن صفحات بهینه سازی شده توسط رقبای شما چقدر است؟
 • آیا رقبا در 100 کلمه اول متن خود کلیدواژه های اصلی را گنجانده بودند؟
 • آیا رقبا در تیتر ها و زیر تیتر های و URLهای صفحات خود از کلیدواژه های اصلی استفاده نموده اند؟
 • آیا رقبا در تگ های ALT صفحات بهینه سازی شده از کلیدواژه های اصلی و کلیدواژه های LSI استفاده نموده اند؟
 • آیا رقبای شما برای صفحات خود توضیحات متای خوب و با قاعده ای می نویسند؟ چه چیزی موجب می شود که شما توضیحات متای آنها را بپسندید؟
 • ساختار محتواهای تولید شده توسط رقبای شما چگونه است؟ طول محتواهای تولید شده آنها چقدر می باشد؟
 • آیا رقبای شما از المان ها دیداری مثل عکس ها، اینفوگرافیک ها و ویدیوها در بهینه سازی صفحات مورد نظر خود استفاده می نمایند؟ آنها چگونه این محتواهای تصویری را برای موتورهای جستجوگر بهینه سازی می نمایند؟
 • آیا رقبای شما از لیست های بالت گذاری شده در محتواهای خود استفاده می کنند؟ در محتواهای آنها چقدر فضای خالی وجود دارد؟
 • آیا رقبای شما بخش کامنت ها را برای کاربران فعال سازی نموده اند؟
 • آیا رقبای شما دکمه های اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را به محتواهای خود اضافه کرده اند؟ آیا این دکمه ها را در محل مناسبی قرار داده اند؟
 • محتواهای موجود در صفحات بهینه سازی شده رقبای شما آیا تازه و به روز هستند؟ دوره های زمانی به روز رسانی این مطالب چقدر می باشد؟
 • سن صفحات بهینه سازی شده توسط رقبای شما قدر است؟ اعتبار این صفحات چقدر است؟
 • آیا در صفحات بهینه سازی شده رقبای شما پاپ-آپ هایی دیده می شود؟
 • آیا رقبای شما از تکنولوژی صفحات موبایلی پرشتاب برای بهینه سازی صفحات خود استفاده نموده اند؟
 • آیا رقبای شما صفحات سازگار با موبایل در وب سایت خود ایجاد نموده اند؟
 • در صفحات بهینه سازی شده رقبای شما چه تعداد لینک های دریافتی و لینک های ارسالی وجود دارد؟
 • لینک های صفحات بهینه سازی شده وب سایت رقبای شما به چه صورت در صفحات قرار داده شده اند؟ آیا از انکر تکست استفاده شده است؟ متن این انکر تکست ها به چه صورت می باشد و آیا در آنها از کلیدواژه ها استفاده شده است یا خیر؟
 • مدت زمان بار گذاری صفحات وب سایت های رقبای شما چقدر است؟ آیا صفحات آنها با سرعت بالایی بارگذاری می گردد؟

پس از آنکه شما توانستید پاسخ تمامی این سوالات را بیابید می توانید با استفاده از این اطلاعات یک لیست از آنچه که صفحات مورد نظر شما به آنها نیاز دارند تهیه نمایید و سپس در مراحل مختلف بهینه سازی صفحات انتخاب شده، این تغییرات را در آنها اعمال کنید. این تغییرات می تواند شامل تمامی چیزهایی باشد که در وب سایت ها ی رقبای شما وجود دارد اما در وب سایت شما به آنها توجهی نشده است، مثلا کلیدواژه ها، لینک و اعتبار صفحات، المان های دیداری، ساختار صفحات و … . دقت داشته باشید که شما باید بتوانید نقاط قوت رقبای خود را بیابید و متوجه شوید که دلیل پیشی گرفتن رقبای شما نسبت به شما چه می باشد، سپس خواهید توانست با جبرای سازی آن موارد امید داشته باشید که در رتبه بندی ها به رتبه بهتری دست یابید.

4) آنالیز المان های مربوط به رفتار و عکس العمل کاربران در صفحات انتخاب شده :

خب پس از آنکه شما متوجه شدید که نقاط ضعف وب سایت شما نسبت به رقبای شما چیست و رقبای شما کدام بخش های سئوی داخلی و خارجی را بهتر از شما انجام داده اند، می توانید توجه خود را به فاکتورهای دیگری همچون طراحی، کارایی و عکس العمل کاربران معطوف نمایید. آنالیز این فاکتورها به شما کمک می کند متوجه شوید که چرا صفحات وب سایت شما علی رقم داشتن عملکرد خوب در رتبه بندی ها نمی توانند نتایج مورد نظر شما را برای شما به ارمغان بیاورند. برای بررسی این المان ها شما باید یک آنالیز رفتاری از عکس العمل کاربران انجام دهید. برای آنالیز رفتاری کاربران شما ملزم به استفاده از ابزارهایی که هزینه های عضویت بالایی دارند نمی باشید بلکه کافیست که به گوگل آنالتیکز خود مراجعه نموده و مواردی را که در زیر نام برده شده اند بررسی نمایید:

 • Bounce Rate یا نرخ دفع کاربران.
 • Average Time On Page یا میانگین مدت زمانی که کاربران در وب صفحه مورد نظر شما مانده اند.
 • Goals در این بهش شما باید گزینه Conversions یا نرخ تبدیل کاربران به مشتریان را بررسی نمایید.

بررسی این پارامتر ها برای کسب اطلاعات کافی درباره میزان تعامل کاربران با وب سایت شما، محتوای های درون وب سایت و صفحات وب سایت شما کفایت می کند. با این حال در برخی مواقع GA (گوگل آنالتیکز) به اندازه ای که شما انتظار دارید نمی تواند به شما کمک نماید.
تصور کنید که صفحاتی که برای بهینه سازی در نظر گرفته اید نرخ دفع کاربران بالایی داشته باشند، و همچنین مدت زمانی که کاربران در آن صفحات مانده اند کم باشد و نرخ تبدیل کاربران به مشتریان این صفحات نیز صفر باشد، حتی پس از آنکه شما بهینه سازی های گفته شده در مرحله قبل را انجام دادید. در چنین مواقعی معمولا افراد نمی دانند مشکل چیست و چرا چنین نتایجی حاصل شده است. برای پاسخ به این سوال که چرا کاربران در مدت زمان کوتاهی پس از آنکه به وب سایت شما مراجعه کرده اند، آن را ترک نموده اند می توانید از ابزارهای هیت مپ استفاده نمایید، برای مثال می توانید CrazyEgg یا Lucky Orang را برای پیدا کردن مشکل بکار بگیرید.
ابزارهای هیت مپ به شما کمک می کنند که دریابید کاربران چگونه مطالب شما را ارزیابی نموده اند، بر روی کدام قسمت ها تعلل بیشتری نموده اند و کدام قسمت ها را سرسری خوانده اند. برای استفاده از این ابزارها باید فرم عضویت آنها را پر نموده و بر روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید، سپس می توانید لینک صفحاتی را که می خواهید آنالیز نمایید به این ابزارها بدهید تا یک آنالیز کلی از رفتار کاربران در این صفحات در اختیار شما قرار دهند. باید از این ابزارها به بهترین شکل استفاده نمایید تا درک عمیق تری از نقاط ضعف واقعی صفحات خود بدست آورید، برای مثال ممکن است مشکل صفحه شما یک چیز ساده مثل مناسب نبودن و تاثیر گذار نبودن تصاویر، مناسب نبودن رنگ استفاده شده برای دکمه CTA، ریز و در هم بودن نوشته ها، انتخاب فونت نامناسبی که خواندن آن مشکل است و یا خسته کننده بودن تیترها باشد. پس از آنکه آنالیز ها انجام شد تمام نکات و مشکلاتی که از آنالیز ها دریافتید را بر روی یک ورق یادداشت کنید تا در مرحله بعدی آنها را بر طرف نمایید.

5) استراتژی طراحی شده را پیاده سازی نمایید :

حال که شما به مرحله ای رسیده اید که تمام بررسی ها و آنالیز های مورد نظر انجام شده است و داده هایی که برای طراحی یک استراتژی مناسب بدان ها نیازمند می باشید را جمع آوری نموده اید، باید وارد عمل شوید و استراتژی های سئویی که برای وب سایت خود چیده اید پیاده سازی نمایید. پس طبق رویه زیر عمل نمایید:

 • هر یک از صفحات انتخابی خود در گام اول را یکی پس از دیگری بهینه سازی نمایید و آنچه در گام های دوم، سوم و چهارم دریافتید را در صفحات خود پیاده سازی نمایید.
 • سپس بررسی کنید که آیا این بهینه سازی ها موجب می شود که صفحات شما در رتبه بندی ها عملکرد بهتری از خود نشان بدهد یا خیر، اگر پاسخ خیر است بررسی کنید که دلیل این مساله چیست.
 • استراتژی های سئوی معتبری که دیگر رقبای شما از آنها مطلع نیستند را مطالعه نمایید و در وب سایت خود پیاده سازی کنید، کاری کنید که دیگران به دنبال کپی کردن روش های شما باشند.

به خاطر داشته باشید که سئو یک پروسه مداوم است و اگر شما بخواهید که به رتبه های خوبی در صفحه نتایج جستجوها دست یابید و در همان رتبه های بالا باقی بمانید باید به صورت مدام بر روی صفحات وب سایت خود کار کنید. باید دائما صفحات وب سایت خود را بهبود دهید و نتایج تلاش های خود را مورد بررسی قرار دهید، علاوه بر این باید دائما وب سایت رقبای خود را آنالیز کنید و ببینید آنها از چه استراتژی هایی برای کار خود استفاده می نمایند. با این کار استراتژی های سئوی شما دائما تازه و بروز می مانند و برای شما منافعی را به همراه می آورند.

نتیجه گیری

داشتن یک استراتژی سئو و بهینه سازی که در آن به جزییات نیز توجه شده باشد، برای موفقیت یک وب سایت الزامی می باشد. اگر دلیل این مساله را بپرسید باید به شما بگویم که این مساله موجب می گردد که شما بر روی جزییات خیلی مهم تمرکز کنید و وقت و هزینه خود را بر روی مسائل بی اهمیت هدر ندهید. اگر شما تصیم دارید که وب سایت خود را برای موتورهای جستجوگر بهینه نمایید اما هیچ طرح و نقشه ای برای این کار ندارید باید به شما بگویم که متاسفانه شما محکوم به شکست هستید.
برای آنکه شما بهینه سازی هایی در وب سایت خود انجام دهید که که برای شما مزایای دراز مدتی داشته باشند و در مدت زمان طولانی برای شما منافعی را به همراه بیاورند باید حتما یک استراتژی دقیق و موبه مو برای کار خود طراحی نمایید. پنج مرحله نام برده شده در بالا به شما در طراحی یک استراتژی سئوی موفق کمک خواهند نمود. با وجود آنکه سئو یک تماما مربوط به تبعیت از یک مجموعه قوانین خشک و بی روح است که توسط موتورهای جستجوگر تعیین شده است، اما شما می توانید با خلاقیت های خود آنها را برای خودتان جذاب تر و هیجان انگیز تر نمایید.

نوشته های مرتبط