طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

6 اصل بنیادی در زمینه سئو

6 اصل بنیادی در زمینه سئو

6 اصل بنیادی در زمینه سئو که می تواند دید شما را به دنیای سئو تغییر دهد

ما در دنیای سئو با کمبود استراتژی های جدید و تکنیک های موثر مواجه نیستیم و می توان گفت که اگر تکنیک های سئو به هزارن مورد نرسیده باشد حد اقل چند صد تکنیک را شامل می شود؛ اما آنچه موجب پیشرفت این صنعت می شود انجام آزمایش های مختلف برای شناسایی نکات و جزییات بیشتر در رابطه با سئو سایت و کارهایی که موجب می شود موتورهای جستجوگر وب سایت شما را به دیگر وب سایت ها اولویت بدهند، می باشد.
تمام نکاتی که امروزه شما درباره سئو در مقالات متعدد مطالعه می کنید، از انجام آزمایش های متعدد بر روی وب سایت های مختلف حاصل شده اند و از موفقیت و یا شکست این آزمون ها نکاتی درباره طرز عملکرد موتورهای جستجوگر شناسایی شده اند که امروزه برای بهینه سازی وب سایت ها برای موتورهای جستجوگر مورد استفاده قرار می گیرند. پس هر فعالیت و آزمون و خطایی در زمینه سئو، یک فرصت برای یادگیری و پیشرفت برای ما فراهم می نماید. به همین دلیل است که من عاشق انجام آزمایش در این زمینه می باشم. کمپانی گوگل هیچ گاه راز های خود را برای ما فاش نمی کند و تنها نکات و جزییات محدودی را در اختیار ما قرار می دهد، گوگل هیچ گاه تمامی نکات و جزییاتی که ما باید بدانیم که به وسیله آنها بتوانیم استراتژی های سئوی خود را بهبود دهیم را برای ما روشن سازی نمی کند.
در این مقاله من قصد دارم 6 آزمایشی که ما در سال جاری برای دست یابی به نکات و جزییات بیشتر درباره طرز کار موتورهای جستجوگر گوگل انجام داده ایم را برای شما بیان کنم و آنچه با استفاده از این آزمایشات یاد گرفتم را در قالب نکاتی به شما بگویم.

1) آیا CTR جستجوهای ارگانیک یک پارامتر با اهمیت است؟

همه ما می دانیم که روی کار آمدن الگوریتم Rank Brain که یک الگوریتم Machine Learning یا الگوریتم یادگیری ماشین است، دنیای سئو را به گونه ای تغییر داده است که دنیای سئو از آنچه ما می شناختیم بسیار متفاوت شده است. امروزه الگوریتم Rank Brain تمامی جستجوی های کاربران در اینترنت را تحت تاثیر قرار می دهد اما آیا الگوریتم Rank Brain (هر الگوریتم مبتنی بر یادگیری ماشین دیگری) رتبه بندی ها را تحت تاثیر قرار می دهد؟ اگر تحت تاثیر قرار دهد چه اتفاقی می افتد؟ خب، آنچه که ما باید دقیقا بدانیم این است که: نرخ کلیک خوب برای جستجوهای ارگانیک چگونه و چقدر است؟
برای انجام این آزمایش ما در یکی از وب سایت های خیلی پر مخاطب یک مجموعه 1000 تایی از کلیدواژه ها را در کنسول جستجوی گوگل تحت نظر گرفتیم. آنچه ما در این آزمایش دیدیم بسیار شگفت انگیز بود، در ماه آوریل CTR میانگین برای Top Position یا بهترین جایگاه در صفحه نتایج جستجوها یعنی رتبه 1 تا 3 (منظور آن است که در ماه آوریل در وب سایت نام برده شده، از میان 1000 کلیدواژه در نظر گرفته شده، میانگین CTR کلیدواژه هایی که در TOP Position قرار داشتند) 22 درصد بود و این مقدار در ماه جولای به 4 درصد افزایش یافت و در ماه سپتامبر ما آمار باور نکردنی 27 درصد را مشاهده نمودیم.

سئو سایت

بنابراین آنچه که داده های ما نشان می داد این بود که برای کلیدواژه هایی که وب سایت نام برده در رتبه بندی های آنها در میان نتایج اول تا سوم قرار داشت، بیشترین CTR را در ماه سپتامبر کسب شده بود. از طرف دیگر، آمارها و داده های مربوط به کلیدواژه هایی که وب سایت نام برده شده برای آنها در رتبه های 4 تا 10 صفحه نتایج جستجوها قرار داشت، نشان می داد که CTR به شدت افت نموده است و وب سایت برای این کلیدواژه ها کمترین نرخ کلیک نسبت به همیشه را دریافت نموده است.
این عملکرد دقیقا همان چیزی است که هم ما و هم همه کاربران اینترنت که با الگوریتم Rank Brain آشنایی دارند از یک الگوریتم یادگیری ماشین انتظار داشتیم. این مساله دقیقا با مساله فراهم کردن بهترین پاسخ های ممکن برای سوالات کاربران با استفاده از بررسی میزان رضایت کاربران، متناسب است. یعین وب سایت هایی که کاربران از آنها رضایت بیشتری دارند به تدریج به سمت بالای صفحه ی نتایج جستجوها سوق داده می شوند و در بالاترین رتبه ممکن قرار می گیرند تا کاربران دیگر برای یافتن پاسخ سوالات خود نیازی نداشته باشند که به سمت پایین صفحه نتایج جستجوها حرکت کنند و بر روی نتایجی که در پایین صفحه قرار دارند کلیک کنند.
بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا نرخ کلیک جستجوهای ارگانیک مهم است یا خیر باید گفت بله مهم است و امروز این مساله از همیشه مهم تر است.

2) آیا نرخ کلیک ارگانیک یا CTR ارگانیک یک فاکتور رتبه بندی در جستجوهای ارگانیک است؟

خب تا اینجا ما متوجه شدیم که CTR عاملی بسیار با اهمیت است؛ اما آیا بین CTR ارگانیک و رتبه بندی ارگانیک در نتایج جستجوها ارتباطی وجود دارد؟
بسیاری از کارمندان کمپانی گوگل گفته اند که نرخ کلیک در رتبه بندی تاثیری ندارد؛ اما زمانی که این افراد ذکر می کنند که نرخ کلیک در رتبه بندی ارگانیک تاثیری ندارد” منظور آنها این است که نرخ کلیک یک سیگنال مستقیم در رتبه بندی ها نمی باشد؛ اما آیا آنها درباره اینکه نرخ کلیک به صورت غیر مستقیم در رتبه بندی ها تاثیری می گذارد یا خیر صحبتی به میان آورده اند؟
ماتصمیم گرفتیم که این مساله که آیا CTR بر رتبه بندی های ارگانیک تاثیر گذار است یا خیر را با یک آزمایش عملی بررسی نماییم. هدف از این آزمایش این بود که دقیقا بررسی کنیم آیا رابطه واضح و آشکاری بین نرخ کلیک جستجوهای ارگانیک و رتبه بندی ارگانیک وب سایت در صفحه نتایج جستجوها وجود دارد یا خیر؟
از آنجایی که سنجش ارتباط میان نرخ کلیک و رتبه بندی ها اندکی مشکل بود، برای این منظور ما تصمیم گرفتیم این رابطه را با استفاده از تفریق CTR منتظره (نتیجه ای که انتظار داشتیم حاصل شود) از CTR واقعی (نتیجه ای که حاصل شد) و تقسیم عدد حاصل بر CTR منتظره بدست آوریم.

سئو سایت

پس از بررسی داده ها ما دریافتیم که صفحاتی که CTR آنها بیش از CTR منتظره بود، شانس بیشتری برای جای گرفتن در جایگاه های بالاتر و در میان 4 نتیجه اول در صفحه نتایج جستجوها دارند. برای مثال یکی از صفحات که CTR آن بیش از 20% از CTR منتظره بالاتر بود شانس رتبه بندی در جایگاه اول و رتبه یک صفحه نتایج جستجوها را داشت.
علاوه بر این صفحاتی که نتوانستند از مرز CTR منتظره عبور کنند، شانس خود را برای جای گرفتن در میان 4 رتبه بالا در صفحه نتایج جستجوها از دست دادند و برای رتبه بندی در جایگاه های 6 تا 10 احتمال بیشتری برای آنها وجود داشت.
برای مثال یکی از صفحات که CTR واقعی آن حدود 6 درصد از CTR منتظره کمتر بود، احتمال رتبه بندی آن در رتبه 10 در صفحه نتایج جستجو بسیار زیاد بود.
بنابراین بر اساس این داده ها اگر بخواهیم به سوال “آیا CTR بر روی رتبه بندی یک وب سایت در نتایج جستجوها تاثیر گذار است یا خیر؟” پاسخ دهیم، باید بگویم که CTR در رتبه بندی ها بسیار بسیار تاثیر گذار است.

3) آیا بازنویسی عناوین می تواند موجب شود که CTR وب سایت شما بهبود یابد؟

تا اینجا ما با آزمایشاتی که انجام دادیم نتیجه گرفتیم که CTR می تواند در رتبه بندی تاثیر داشته باشد. حال که CTR در رتبه بندی موثر است بهترین روش برای افزایش CTR چیست؟
تنها چیزی که کاربران می توانند در SERP درباره وب سایت شما ببینند عناوین صفحات وب سایت شما است. حتی اگر شما بهترین و جامع ترین مطلب ممکن را ایجاد نمایید باز هم اگر نتوانید عنوان خوبی برای آن انتخاب کنید، کاربران بر روی مطلب شما کلیک نخواهند کرد.
در چند سال اخیر سئو پیشرفت بسیاری کرده است و اگر شما نتوانید با این پیشرفت ها همگام شوید و همچنان از روش هایی که در سال 2010 استفاده می کردید استفاده نمایید، نمی توانید در این زمینه به موفقیت چندانی دست یابید. پس دست از شیوه های قدیمی برای نوشتن تگ ها عنوان بردارید!
برای این منظور و این آزمایش ما سعی کردیم که صفحاتی از وب سایت مورد آزمایش را که در آنها تگ ها عنوان به شیوه قدیمی بهینه سازی بیش از حد و گنجاندن کلیدواژه ها در تگ عنوان ایجاد شده بودند را بازنویسی کنیم. برای مثال در این وب سایت عنوانی به شکل “Guerilla Marketing: 20+ Examples and Strategies to Stand Out.” وجود داشت. این عنوان با استفاده از شیوه های قدیمی و بر اساس این اصل که مهم ترین کلیدواژه ها باید در ابتدای تگ عنوان قرار گیرند و تگ عنوان نباید بیش از 60 کاراکتر را شامل شود، انتخاب شده بود. به همین دلیل عبارت Guerilla Marketing در ابتدای تگ عنوان قرار گرفته بود و همین امر موجب شده بود که تگ عنوان اندکی نا مفهوم شود.
بنابراین ما برای انجام آزمایش تگ عنوان را اندکی برای بهبود CTR بهینه سازی نمودیم. مدیر محتوای ما تگ عنوان را بدین شکل باز نویسی نمود “20+ jaw-dropping guerrilla marketing examples”. تیتر جدید با الگوهای تیترهای موفق سازگاری بیشتری داشت.

سئو سایت

این الگوها بر سه نکته اساسی تاکید دارند :

1) تیترهای نباید برای فریب دادن کاربران و موتورهای جستجوگر طراحی شده باشند

2) تیترها باید جذاب بوده و قادر به برانگیختن حس کنجکاوی کاربران باشند

3) باید بر اساس استراتژی های سئوی وب سایت شما باشند

4) تیترها باید با محتوای صفحه کاملا سازگاری داشته باشند

ما در این مثال سعی کردیم تیتری ایجاد کینم که با این قوانین مطابقت داشته باشد و ما بقی المان های صفحه اعمم از متن ها، تصاویر، لینک ها و همه و همه را دست نخورده باقی گذاشتیم.
پس از انجام این تغییرات نرخ کلیک یا CTR این صفحه از 1% به 4.19% تغییر یافت و رتبه این صفحه از وب سایت از رتبه 8 ام صفحه نتایج جستجوها به رتبه 5 ام صفحه نتایج جستجوها ارتقاع یافت.

سئو سایت
خب آیا این بدان معنی است که شما تنها با تغییر عنوان می توانید CTR خود را افزایش دهید؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که بله می توانید. فقط کافیست که تیترهایی که ایجاد می کنید کسل کننده نباشند و جذاب باشند به گونه ای که افراد دوست داشته باشند بر روی آنها کلیک نمایند. (دقت داشته باشید که باید تیترها به گونه ای باشند که کاملا با محتوای موجود در صفحه سازگاری داشته باشند و یا محتوای شما باید به گونه ای باشد که تیترهای شما را پشتیبانی نماید در غیر این صورت کارابن از وب سایت شما منزجر خواهند شد).

4) آیا میزان تعامل یک وب سایت با کاربران بر رتبه بندی ارگانیک وب سایت تاثیری دارد؟

این مساله که شما بتوانید تیترهایی ایجاد کنید که اصطلاحا کلیک خور باشند و یا به عبارت دیگر به قدری جذاب باشند که کاربران را مجاب کنند که بر روی لینک صفحه شما کلیک کنند بسیار با اهمیت است اما هدف تنها جذب کلیک کاربران نیست، بلکه شما باید بتوانید کاربرانی را که به وب سایت خود آوردید برای مدت زمانی در وب سایت خود نگهداری و به عبارتی با آنها تعامل برقرار نمایید. اگر این مساله اتفاق نیافتد و شما نتوانید کاربرانی که بر روی لینک شما کلیک کرده اند را در وب سایت خود نگه دارید و آنها سریعا وب سایت شما را ترک کرده و به صفحه نتایج جستجوها بازگردند تا به صفحات دیگر مراجعه نمایند، گوگل متوجه این مساله خواهد شد.
مدت زمانی که کاربران پس از کلیک کردن بر روی لینک صفحه وب سایت شما و وارد شده به آن، در آن صفحه می مانند و مشغول مطالعه محتوای صفحه شما می شوند، برای وب سایت شما مساله ای بسیار مهم و سرنوشت ساز است. برخی افراد معتقدند که Bounce Rate یا اصطلاحا نرخ دفع کاربران از Time On Site یا زمانی که کاربران در طراحی وب سایت شما می مانند، اهمیت بیشتری دارد، اما این فرضیه به نظر من اشتباه است زیرا ممکن است یک کاربر به وب سایت شما مراجعه نماید و به دنبال یک مطلب خاص باشد و تمایلی به جستجو در دیگر صفحات وب سایت نداشته باشد و تنها به بررسی صفحه ای که شامل مطالب مربوط به موضوع مورد نظرش است اهمیت بدهد، اما اگر یک کاربر صفحه ای را در کمتر از 1 دقیقه پس از مراجعه به آن ترک کند، نشان دهنده آن است که مطلب موجود در آن صفحه برای کاربر مفید نبوده است.
از نظر من گوگل مدت زمانی که کاربران به مطالعه یک مطلب در صفحه ای از وب سایت مشغول می شوند را برای بررسی معتبر بودن یا نبودن CTR در آن صفحه مورد استفاده قرار می دهد. این پارامتر به گوگل کمک می کند که بررسی کند، آیا کاربران پس از کلیک کردن بر روی لینک وب سایت شما مطلبی که به دنبال آن بوده اند را یافته اند یا خیر. اگر مدت زمانی که کاربران در صفحه شما مانده اند و مشغول خواندن مطالب صفحه شما شده اند معقول باشد و نشان دهنده آن نباشد که کاربران در مدت زمان کوتاهی پس از وارد شدن به وب سایت شما آن را ترک کرده اند، گوگل آن جستجو را یک جستجوی موفق می داند.
حال می خواهیم بررسی کنیم که آیا پارامترهای مرتبط با تعامل کاربران با وب سایت شما (نرخ دفع کاربران، مدت زمانی که کاربران در وب سایت شما مانده اند، نرخ تبدیل کاربران به مشتریان) بر روی رتبه بندی های ارگانیک وب سایت شما تاثیر گذار هستند؟
برای بررسی این مساله با استفاده از انجام یک آزمایش، ما مقداری از داده های مربوط به نرخ تعامل با کاربران یک سایت را جمع آوری نمودیم. در مرحله ابتدایی بررسی کردیم که آیا نرخ دفع کاربران در یک صفحه مشخص و یا برای یک کلیدواژه مشخص که ما سعی در رتبه بندی یک صفحه برای آن داشته ایم، هیچ ارتباطی به رتبه صفحه در نتایج جستجوهای ارگانیک دارد یا خیر؟

 

سئو سایت

به شکاف ایجاد شده در نمودار دقت کنید، این شکاف در نمودار نشان دهنده آن است که صفحات هدفی که نرخ دفع کاربران در آنها کمتر از 76% بوده است، شانس بیشتری برای قرار گرفتن در میان 4 رتبه اول در صفحه نتایج جستجوها را دارند اما صفحات هدفی که نرخ دفع کاربران آنها بیش از 78% بوده است، شانس بسیار کمتری برای رتبه بندی در میان 4 رتبه اول در صفحه نتایج جستجوها را دارند و و احتمال آنکه در رتبه 5 ام و یا رتبه های پایین تر از آن قرار بگیرند بسیار بیشتر است.
خب حال بیایید که تاثیر مدت زمانی که کاربران در وب سایت مانده اند را بر روی رتبه بندی صفحات وب سایت در نتایج جستجوها بررسی نماییم.

سئو سایت

همان طور که در این نمودار مشاهده می کنید، اگر یک صفحه از وب سایت شما و یا محتواهای تولید شده برای رتبه بندی برای یک کلیدواه مشخص در طراحی سایت شما، بتوانند برای مدت معقولی کاربران را در وب سایت شما نگهدارند و یا به عبارت دیگر Time On Page معقولی داشته باشند، احتمال کسب رتبه های بالاتر در نتایج جستجوها برای وب سایت شما وجود خواهد داشت حال آنکه اگر محتواهای ایجاد شده توسط شما در وب سایتتان نتواند با کاربران تعامل خوبی برقرار کند و کاربران صفحه وب سایت شما را در مدت زمان کوتاهی پس از ورود ترک کنند احتمال رتبه بندی وب سایت شما در رتبه های هفتم و پایین تر از آن وجود خواهد داشت.
اما اگر بخواهیم تاثیرات نرخ تبدیل کاربران به مشتریان را CR را نیز مورد بررسی قرار دهیم، باید در نظر داشته باشیم که هرچقدر که CTR یا نرخ کلیک وب سایت شما افزایش یابد، CR یا نرخ تبدیل کاربران به مشتریان نیز افزایش می یابد.

افزایش نرخ کلیک = افزایش نرخ تبدیل کاربران به مشتریان

سئو سایت

اگر دلیل این امر را بپرسید باید به شما بگویم که دلیل این مساله وابسته به دلیل افزایش CTR است، اگر شما بتوانید توجه کاربران را بیش از پیش جذب کنید و حس کنجکاوی آنها را برانگیخته کنید و کاری کنید که بر روی لینک شما کلیک کنند، خواهید توانست با استفاده از همین ترفند در مرحله بعدی نیز کاربران را مجاب به انجام کاری که خودتان دوست دارید بکنید. برای مثال می توانید با ایجاد تیترهای جذاب در ابتدا کاربران را مجاب به کلیک کردن بر روی لینک خودتان و در مرحله بعدی مجاب به خرید کردن و یا عضویت و یا هر کار دیگری که می خواهید آنها در وب سایت شما انجام دهند، بکنید.
هرچقدرکه نرخ کلیک یا CTR افزایش یابد و میزان تعامل شما با کاربران افزایش یابد، نرخ تبدیل کاربران به مشتریان در وب سایت شما افزایش پیدا می کند و این به معنی فروش بیشتر و سود و در آمد بیشتر است؛ اما من باور دارم که تمامی داده ها و اطلاعات نام برده به خوبی این حقیقت را اثبات می کنند که بهبود پارامترهای مربوط به میزان تعامل وب سایت با کاربران موجب می شود که رتبه وب سایت شما در رتبه بندی های نتایج جستجوهای ارگانیک بهبود یابد.

5) آیا بهبود پارامترهای مربوط به میزان تعامل وب سایت با کاربران می تواند برای قرار گرفتن شما در Google’s Featured Snippets تاثیر گذار باشد؟

Google’s Featured Snippets کادری است که در بالای نتایج جستجو در برخی مواقع نمایش داده می شود و یک پاسخ سریع و مختصر و مفید برای جستجوی شما در اختیارتان قرار می دهد. این کادر در اکثر مواقع برای عبارات سوالی جستجو نمایش داده می شود نه برای تمامی عبارات جستجو، این کادر در بالای تمامی نتایج جستجوهای ارگانیک نمایش داده می شود و از این رو به رتیه صفر گوگل شهرت یافته است.
خب حال خوب است بدانیم که الگوریتم های گوگل چگونه از میان نتایج مختلف برای یک عبارت جستجو، متنی که باید در Google’s Featured Snippets قرار بگیرد را انتخاب می نمایند؟
خب پیش از هر چیز باید بررسی کنیم که آیا فاکتورهای رتبه بندی قدیمی که برای رتبه بندی وب سایت در نتایج جستجوهای ارگانیک مورد استفاده قرار می دادیم، می تواند در انتخاب شدن یا نشدن وب سایت شما برای Google’s Featured Snippets تاثیر گذار باشد؟ به همین دلیل من داده های مربوط به 981 عبارت جستجو که وب سایت مورد بررسی در آن ها به Google’s Featured Snippets دست یافته بود را مورد بررسی قرار دادم.

 

سئو سایت

همان طور که در نمودار میله ای بالا می توانید مشاهده نمایید، با وجود آنکه در اکثر مواقع Google’s Featured Snippets از وب سایتی که رتبه اول را در رتبه بندی برای آن عبارت جستجو کسب کرده است، انتخاب می شود؛ اما مواردی نیز وجود دارد که Google’s Featured Snippets مربوط به صفحه دوم یا سوم است و حتی در یکی از موارد Google’s Featured Snippets محتوای صفحه ای را نمایش می دهد که در رتبه 71 ام قرار دارد. پس عملا می توان گفت که تنها رتبه بندی در این مساله سرنوشت ساز نیست.
بنابراین ما تحقیقات و آزمایشات خود را در این زمینه ادامه دادیم تا سایر پارامترهای تاثیر گذار در زمینه Google’s Featured Snippets را بیابیم. با استفاده از بررسی داده های کنسول جستجوی گوگل و گوگل آنالتیکز ما به دو نکته بسیار مهم در زمینه Google’s Featured Snippets پی بردیم:

  • برخی صفحاتی که در رتبه بندی های نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر رتبه ای بالاتر از 10 داشتند و حتی در صفحات دوم و سوم نتایج بودند، به دلیل داشتن نرخ کلیک بالا (نرخ کلیک 21.43%) توانسته بودند در Google’s Featured Snippets حضور داشته باشند.
  • برخی صفحاتی که در رتبه بندی های نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر رتبه ای بالاتر از 10 داشتند و حتی در صفحات دوم و سوم نتایج بودند، به دلیل آنکه مدت زمانی که کاربران در این صفحات گذرانده بودند بیش از 3 برابر بیشتر از مدت زمان میانگین بود (چیزی در حدود 14:30) توانسته بودند در Google’s Featured Snippets حضور داشته باشند.

خب در پاسخ به این سوال که آیا میزان تعامل کاربران با وب سایت می تواند بر قرار گرفتن یا نگرفتن در Google’s Featured Snippets تاثیری داشته باشد؟ باید بگویم بله تعامل با کاربران حتما می تواند بیار تاثیر گذار باشد.

6- آیا حقیقتا رابطه ای میان رتبه بندی های ارگانیک و اشتراگ گذاری های مطالب یک وب سایت توسط کاربران در شبکه های اجتماعی وجود دارد؟

بیش از 5 سال است که ما در رابطه با ارتباط شدیدی که میان اشتراک گذاری های مطالب یک وب سایت توسط کاربران در شبکه های اجتماعی و رتبه بندی یک وب سایت وجود دارد، مطالب زیادی شنیده ایم و این باعث شده است که با وجود انکارهای متعدد کارمندان گوگل درباره اینکه اشتراک گذاری ها در رتبه بندی ها تاثیر دارد، بسیاری از افراد تصور کنند که اشتراک گذاری های اجتماعی مطالب وب سایت یک سیگنال رتبه بندی است.
من درباره این مساله باور دارم که آنچه موجب بهبود رتبه بندی ها می گردد مساله تعداد اشتراک گذاری های اجتماعی نیست، بلکه مساله مهم داشتن تعامل اجتماعی بالا می باشد.
بنابراین ما دست به یک آزمایش برای بررسی ارتباط واقعی میان رتبه بندی های ارگانیک و اشتراک گذاری های اجتماعی زدیم. در زیر نتایج این ازمایش برای شما آورده شده است:

سئو سایت

این نمودار نشان می دهد که در پست های فیس بوک که در آنها نرخ تعاملات بسیار بالا است (بیش از 6%)، نرخ CTR نیز از حد منتظره بیشتر می باشد؛ به عبارت دیگر اگر میزان تعاملات پست فیس بوک شما 4 برابر بیشتر از مقدار میانگین باشد، نرخ کلیک ترافیک ارگانیک شما نیز 4 برابر بزرگتر از حد میانگین خواهد بود.
می پرسید چرا نتایج بدین صورت است؟ من فکر می کنم که همان چیزی که موجب می شود که کاربران شما نسبت به یک پست فیس بوک شما کنجکاو شوند و آن را مطالعه نمایند وسپس آن را با دیگران اشتراک بگذارند، در صفحه SERP نیز موجب می شود که کاربران درباره مطلب شما کنجکاو شده و بر روی آن کلیک کنند و در واقع ارتباط این دو مساله فقط و فقط جذاب بودن پست ها است؛ یعنی پستی که جذاب تر است طبیعاتا نرخ کلیک بیشتری خواهد داشت و این مساله که تعداد دفعات اشتراک گذاری آن نیز بالا باشد غیر منتظره نیست. پس به خاطر داشته باشید که تمامی این مسائل مربوط به تیترهای جذاب و برانگیزاننده حس کنجکاوی کاربران، می باشد.
مساله کاملا مربوط به جذابیت برخی از محتواهای شما می باشد (منظور ما آن محتواهایی است که بیش از 10 برابر بیشتر از سایر محتواهای شما برای وب سایت شما ترافیک جذب می نمایند)، در محتوای جذاب هم نرخ کلیک بالایی در جستجوهای ارگانیک خواهد وجود داشت و هم نرخ تعاملات بالایی با کاربران وجود خواهد داشت و لذا نرخ اشتراک گذاری های آن در شبکه های اجتماعی نیز بسیار بالا خواهد بود، پس همه اینها در اصل مربوط به جذابیت محتوا است و برای محتواهای جذاب یک همبستگی قوی میان CTR و اشتراک گذاری های اجتماعی وجود دارد.
این همبستگی برای محتواهایی معمولی و نچندان جذاب ضعیف تر است، در محتواهای معمولی برخی مواقع نرخ تعاملات بالا و برخی مواقع کم است و همینطور برای CTR نیز به همین صورت است، برخی مواقع بالا و برخی مواقع پایین است.
بنابراین می توان گفت که بالا بودن نرخ تعاملات اجتماعی است که با بالا بودن CTR همبستگی دارد و معکوس این مساله نیز صادق است. این تنها ارتباط واقعی میان نتایج جستجوها با شبکه های اجتماعی می باشد و همه اینها مربوط به این مساله است که محتوای شما تا چه حد می تواند با کاربران تعامل خوبی برقرار نماید.

نتیجه گیری

همان طور که از آزمایشاتی که نتایج آنها در این مقاله آورده شده بود می توان نتیجه گیری نمود، سئو در حال پیشرفت به سمتی است که میزان تعامل افراد با محتوای وب سایت شما را به منظور سنجش میزان برتری وب سایت شما استفاده می نماید.
این بدان معنی است که اگر شما می خواهید در زمینه سئو به موفقیت هایی دست یابید باید ماموریت خود را در جهت ایجاد محتواهایی که بتواند به بهترین شکل با کاربران تعامل برقرار نماید را از همین امروز شروع کنید.
به عبارت دیگر شروع به بهینه سازی وب سایت خود برای افراد حقیقی کنید و دست از بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر بردارید. باید بدین طریق کار خود را آغاز کنید، ابتدا تیترهایی جذاب و کاربر پسند ایجاد نمایید، تیترهایی که بتواند کاربران را مجاب کند که بر روی لینک وب سایت شما کلیک نمایند، پس در ازای کلیک آنها به آنها بهترین محتوای ممکن را جایزه بدهید تا آنها هم با ماندن در سایت شما و خواندن مطالب شما، برای بهبود رتبه وب سایت شما به شما کمک کنند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید