طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

6 پارامتر مهم در زمینه سئو

6 پارامتر مهم در زمینه سئو

6 پارامتر حیاتی که باید در برنامه‌های جامع SEO خود لحاظ کنید

من به‌عنوان کسی که تجربه و سابقه فراوانی در سئو دارد و تلاش‌های فراوانی در این زمینه کرده است پس از سالها تلاش به این نتیجه رسیده‌ام که تنها زمانی می‌توان یک کمیت را بهبود دارد که بتوان آن را اندازه‌گیری کرد و پس از اندازه‌گیری می‌توان راهی برای بهبود آن پیدا کرد. این امر دقیقا برای برنامه‌های بهینه سازی شما صادق است. بازاریابان و افراد تجارت پیشه که به‌تازگی با مقوله بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجوگر آشنا شده‌اند همگی به یک اشتباه مشترک دچار می‌شوند روی یک یا دو پارامتر خاص در رابطه با سئو متمرکز می‌شوند و امید دارند که با بهبود این پارامترها رتبه‌بندی آن‌ها در نتایج پیشنهادی موتورهای جست‌وجوگر بهبود یابد.
تمرکز کردن بر روی یک یا دو پارامتر مشخص موجب می‌شود که شما سایر پارامترها را از یاد ببرید و برای بهبود آن‌ها هیچ تلاشی نکنید که این امر درنهایت موجب می‌شود که برنامه‌های جامع شما برای سئو هیچ نتیجه‌ای برای شما نداشته باشد.
باید دقت داشته باشید که اگر شما قصد دارید رتبه وب‌سایت خود را در نتایج جست‌وجوی موتورهای جست‌وجوگر بهبود دهید، ترافیک بالایی را به سمت طراحی سایت خود هدایت کنید و کاربران زیادی را به وب‌سایت خود جذب کنید، پارامترهای زیادی را باید در برنامه‌های جامع خود برای سئو لحاظ کنید. هیچ پارامتری نمی‌تواند به‌تنهایی تمامی نیازهای سئو شمارا برطرف کند و علاوه بر این باید همیشه در نظر داشته باشید که تقدم پارامترهایی که برای سئو باید لحاظ شوند در وب‌سایت‌های مختلف که کاربردها و اهداف مختلفی دارند، بسیار متفاوت است. پیگیری و بررسی پارامترهای مختلف به‌صورت هم‌زمان شیوه‌ای است که تمام مدیران وب‌سایت‌های بزرگ در برنامه جامع سئو خود لحاظ می‌کنند، پس برای اینکه در میدان این رقابت باقی بمانید و از رده خارج نشوید باید شما نیز این شیوه را به کار ببندید و دست از تمرکز بر روی یک یا دو پارامتر بردارید.
در ادامه 6 پارامتری که شما باید در برنامه‌های جامع سئو خود حتما آن‌ها را لحاظ کنید آورده شده است. اینکه تمرکز شما بیشتر بر روی کدام پارامتر باشد به‌دلخواه شما و وابسته به اهداف وب‌سایت شما است؛ اما به خاطر داشته باشید که هیچ‌یک از این پارامترها نباید کنار گذاشته شوند.

مدت‌زمانی را که کاربران در صفحه شما می‌مانند را بررسی کنید

هر پاراگراف از محتوایی که شما در وب‌سایت خود ایجاد می‌کند یک هدف مشخص را دنبال می‌کند و شما برای ایجاد آن انگیزه خاصی داشته‌اید. برای مثال:

 • محتوای شما جلب‌توجه بیشتری بکند.
 • محتوای شما با بازدیدکننده‌ای که به صفحه شما مراجعه کرده است تعامل بهتری برقرار کند.
 • محتوای شما خواننده را مجاب به انجام عملی مشخص کند.

شما با توجه به تجربیات شخصی خود به‌خوبی با این مساله آشنا هستید که هنگامی‌که شخصی در جستجوی مطلبی خاص وارد یک وب‌سایت می‌شود و مطالب موجود در آن وب‌سایت با مطلب مورد جستجوی آن فرد هیچ مطابقتی ندارد، آن شخص سریعا از صفحه خارج می‌شود و آن صفحه را می ببندد. در عوض زمانی که یک فرد دقیقا آنچه را که مدنظر دارد در یک وب‌سایت پیدا می‌کند زمان بیشتری را در آن وب‌سایت سپری می‌کند و حتی ممکن است سایر مطالب موجد در آن وب‌سایت را نیز مطالعه کند. پس به خاطر داشته باشید که زمانی که شما محتوا جذابی ایجاد کنید که ارزش علمی بالایی نیز داشته باشد و بتواند پاسخ مناسبی به سوالات کاربران بدهد شما رضایت کاربران را جلب کرده‌اید و این کاربران مجددا به شما مراجعه می‌کنند و منتظر هستند تا محتوای بعدی که شما منتشر می‌کنید را نیز بخوانند.

6 پارامتر مهم در زمینه سئو| خدمات بهینه سازان | سئو سایت
گسترش و بهبود تعاملات می‌تواند موجب شود که میزان جذابیت مطالب وب‌سایت شما برای کاربران بیشتر شده و رتبه‌بندی وب‌سایت شما در نتایج جست‌وجوی موتورهای جست‌وجوگر بهبود یابد. ازاین‌رو به شما پیشنهاد می‌کنم که برای هر محتوا به‌صورت مجزا مدت‌زمانی که کاربران برای خواندن آن صرف کرده‌اند (time-on-page) را بررسی کنید. میانگین زمانی که کاربران در وب‌سایت شما برای خواندن مطالب زمان صرف کرده‌اند پارامتری است که اطلاعات دقیقی به شما نمی‌دهد شما باید پارامتر زمان را برای هر محتوا به‌صورت مجزا موردبررسی قرار دهید تا بتوانید نقاط ضعف و قوت محتوای موجود در صفحات خاص را موردبررسی قرار دهید تا بتوانید میزان تعاملات محتوا خود با کاربران را بهبود دهید.

کارا بودن (usability) وب‌سایت خود را بررسی کنید

مدت‌زمانی که کاربران در صفحه شما می‌مانند (time-on-page) و یک مطلب مشخص را مطالعه می‌کنند پارامتر بسیار بااهمیتی است زیرا شما دوست دارید مطلب ایجاد کنید که کاربران تا انتهای آن را مطالعه کنند؛ اما آیا شما هیچ‌گاه فکر کرده‌اید که پس‌ازآنکه یک کاربر تا انتها مطلب شمارا مطالعه کرد دوست دارید گام بعدی که برمی‌دارد چه باشد؟ برای مثال دوست دارید که در وب‌سایت شما عضو شود و یا اینکه یک مطلب دیگر موجود در وب‌سایت شمارا بخواند؟ پس‌نیاز است یک CTA (call-to-action) در انتهای مطلب خود طراحی کنید که کاربر را به همان سمتی که می‌خواهید هدایت کند.
یک پارامتر ساده وجود دارد که با بررسی آن می‌توانید بفهمید که آیا کاربران شما پس از مطالعه یک مطلب در سایت شما مانده‌اند و یا آن را ترک کرده‌اند که اصطلاحا به این پارامتر کارا بودن (usability) یک وب‌سایت می‌گویند. در بخش Audience Overview در Google Analytics شما یک قسمت به نام Pages/Session می‌بینید. این عدد نشان‌دهنده تعداد کاربرانی است که پس از خواندن یک مطلب مشخص در وب‌سایت شما به سایر بخش‌ها سرزده‌اند. شما باید دائما این عدد را مانیتور کنید و سعی کنید استراتژی‌های سئو خود را در جهتی قرار دهید که تا جایی که ممکن است این عدد را افزایش دهید.

6 پارامتر مهم در زمینه سئو | خدمات بهینه سازان | سئو سایت

اگر شما به‌تازگی وب سراچه ایجاد کرده‌اید و در حال جذب ترافیک برای وب‌سایت خود هستید و در حال حاضر وب‌سایت شما ترافیک چندانی ندارد مطمئنا این پارامتر برای شما عدد بزرگی را نمایش نمی‌دهد، اصلا نگران نباشید زیرا با گذر زمان و افزایش ترافیک وب‌سایت شما این عدد نیز بزرگ‌تر می‌شود البته شما باید برای بالا بردن تعداد کاربرانی که پس از مطالعه یک مطلب در وب‌سایت شما می‌مانند و سایر مطالب را مطالعه می‌کنند استراتژی‌های مشخصی داشته باشید. در ادامه چندراه کار برای افزایش کارایی یک وب‌سایت آورده شده است:

 • در انتهای هر مطلب فهرستی از مطالب مرتبط و یا مطالبی که ممکن است خواننده را به خود جذب کند، بیاورید به‌گونه‌ای که به‌مجرد آنکه خواندن مطلب موردنظر توسط کاربر تمام می‌شود با لیست جدید مواجه شود. این کار موجب می‌شود که مطالب دیگر توجه خواننده را جلب کند و خواننده به آن‌ها مراجعه کند.
 • یک استراتژی قوی برای لینک دهی به صفحات داخلی در اثناء هر مطلب ایجاد کنید. بدین طریق هر مطلب به مطلب دیگری در وب‌سایت شما لینک می‌دهد و توجه کاربران را به آن مطلب جلب می‌کند. علاوه بر این می‌توانید لینک دهی به یک مطلب دیگر را از طریق ایجاد یک Call-to-Action در انتهای مطلب خود انجام دهید.
 • پیام‌هایی به‌صورت پنجره‌هایی که به‌صورت خودکار باز می‌شوند (popups) ایجاد کنید و در آن‌ها کاربران را تشویق به مراجعه به صفحات دیگر کنید.
 • در صفحه خود ستون‌هایی فرعی برای عناوین و مطالب دیگر در کنار صفحه ایجاد کنید و در آن‌ها از call-to-action ها و یا عناوینی که خوانندگان را جذب می‌کنند استفاده کنید تا نظر خوانندگان را برای ماندن در وب‌سایت خودتان جلب کنید.

اگر علی‌رغم تلاش شما برای ایجاد استراتژی قوی برای لینک دهی به صفحات داخلی و بالا بردن کیفیت مطالب درون وب‌سایت بازهم کاربران مدت زیادی را در صفحه شما نماندند و زود صفحه را ترک کردند ممکن است یکی دیگر از پارامترهای کارا بودن وب‌سایت شما دچار مشکل شده باشد. بهتر است در چنین مواقعی ابتدا آزمون‌هایی برای بررسی کارا بودن طراحی وب‌ سایت خود در مرورگرهای مختلف انجام دهید مثلا زمان بارگذاری وب‌سایت خود و پارامترهای مرتبط با آن را موردبررسی قرار دهید تا متوجه شوید که مشکل وب‌سایت شما چیست و بتوانید کارایی وب‌سایت خود را ماکزیمم کنید.

ترافیک ورودی به وب‌سایت خود از دستگاه‌های مختلف را بررسی کنید

بسیاری از وب‌سایت‌ها به‌گونه‌ای هستند که اکثر مراجعه‌کنندگان و بازدیدکنندگان آن‌ها از طریق دستگاه تلفن همراه به وب‌سایت آن‌ها مراجعه می‌کنند؛ بنابراین بررسی تعداد کاربرانی که از طریق تلفن همراه به یک وب‌سایت مراجعه می‌کنند به‌صورت مجزا از کاربرانی که به‌وسیله کامپیوتر به یک وب‌سایت مراجعه می‌کنند بسیار اهمیت دارد.
با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و پیشرفته‌تر شدن دستگاه‌های تلفن همراه تعداد زیادی از کاربران اینترنت و وب‌سایت‌ها را کسانی تشکیل می‌دادند که از طریق تلفن همراه به وب‌سایت‌ها مراجعه می‌کردند. محققان گوگل متوجه شدند که سرعت بارگذاری طراحی سایت‌ ها در تلفن‌های همراه کندتر از دستگاه‌های کامپیوتر است و در پی حل این مشکل الگوریتم رتبه‌بندی خود را به‌گونه‌ای به‌روز کرد که امروزه سرعت بارگذاری یک وب‌سایت و موبایل فرندلی بودن یا به عبارت بهتر میزان سازگاری یک وب‌سایت با دستگاه‌های تلفن همراه دو پارامتر جدا هستند که به‌صورت مجزا رتبه یک وب‌سایت را در موتورهای جست‌وجوگر تعیین می‌کنند. ازآنجایی‌که سرعت پیشرفت تلفن‌های همراه و کاربرانی که استفاده از تلفن‌های همراه را به دستگاه‌های کامپیوتر ترجیح می‌دهند رشد روزافزونی دارد تاکید بر موبایل فرندلی شدن وب‌سایت‌ها روزبه‌روز در حال افزایش است.
باید به خاطر داشته باشید که تلاش‌های شما در جهت بهینه‌سازی وب‌سایت خود ابتدا باید کاربران را در نظر بگیرد و پس‌ازآن موتورهای جست‌وجوگر را هدف قرار دهد. شما باید حتما آنالیزهای مربوط به کاربران تلفن‌های همراه را به‌صورت مجزا انجام دهید تا اگر اشکالی در کارایی وب‌سایت شما بر روی دستگاه‌های تلفن همراه وجود دارد آن‌ها را بیابید و برطرف کنید.
برای دیدن پارامترهای مربوط به کاربرانی که با تلفن همراه به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند شما می‌توانید در ابزار Google Analytics در بخش Audience گزینه Mobile را انتخاب کرده و سپس گزینه Overview را انتخاب کنید. با مقایسه این پارامترها برای کاربرانی که با استفاده از تلفن‌های همراه به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند و کاربرانی که با استفاده از کامپیوتر از وب‌سایت شما دیدن می‌کنند، مقایسه کنید. شما باید نتایج تقریبا مشابهی را مشاهده کنید البته به خاطر داشته باشید که نتایج مشاهده‌شده برای کاربران تلفن‌های همراه همیشه اندکی ضعیف‌تر هستند اما اگر اختلاف چشم‌گیری در نتایج مشاهده‌شده برای کاربران تلفن همراه و کامپیوتر وجود داشته باشد بیان‌گران است که اشکالی در موبایل فرندلی بودن وب‌سایت شما رخ‌داده است.

6 پارامتر مهم در زمینه سئو | خدمات بهینه سازان | سئو سایت

اهدافی تعیین کنید و میزان دستیابی به آن‌ها را بررسی کنید

جذب ترافیک بالا به یک وب‌سایت با استفاده از استراتژی‌های سئو قوی، یک شروع عالی برای یک وب‌سایت است اما گام بعدی آن است که شما تعیین کنید که هدف شما از جذب این ترافیک به وب ساییتان چه بوده است و دوست دارید که این افراد پس از وارد شدن به وب‌سایت شما چه عملی را در جهت اهداف شما انجام دهند. شما می‌توانید با تعیین اهدافتان یک تخمین از نرخ تبدیل سایتتان بزنید اما یک‌راه بهتر بررسی میزان موفقیت، انجام تنظیماتی در Google Analytics برای مشخص کردن هدف و بررسی میزان دستیابی به هدف است.
یک هدف یک کار ساده است که شما قصد دارید کاربران پس از ورود به وب‌سایت شما انجام دهند و شما بررسی کنید که به چه میزان در نیل به آن هدف موفق بوده‌اید. برای مثال شما می‌خواهید بدانید که چند نفر از کسانی که به وب‌سایت شما مراجعه کرده‌اند و اخبار را مطالعه کرده‌اند، در سایت شما ثبت‌نام کرده‌اند. یک هدف می‌تواند هر چیزی باشد مثلا برای یک وب‌سایت هدف می‌تواند این باشد که چه تعداد از کاربرانی که به وب‌سایت مراجعه کرده‌اند پس از مطالعه یک مطلب به بخش ” درباره ما” رفته و اطلاعاتی راجع به کمپانی آن‌ها مطالعه کرده‌اند.

6 پارامتر مهم در زمینه سئو | خدمات بهینه سازان | سئو سایت

برای تعیین یک هدف در Google Analytics وارد بخش Overview شوید و در ستون سمت چپ در زیر Goals یک هدف جدید را اضافه کنید. اگر دفعه اولی است که از این ابزار استفاده می‌کنید ستون Goals برای شما هنوز تعیین نشده است پس گزینه “Set Up Goals” را انتخاب کرده و شروع کنید. برای پر کردن این قسمت الگوها و قالب‌های از پیش تعیین‌شده نیز وجود دارند اما شما می‌توانید به سلیقه خود و با توجه به اهداف خود این قسمت را پرکنید.
پس‌ازآنکه شما اهداف خود را تعیین کردید Google Analytics شروع به جمع‌آوری اطلاعات و انجام محاسبات می‌کند. حال شما فرصت دارید که وارد بخش overview شوید و اطلاعات عمومی مربوط به میزان دستیابی به اهدافتان را مطالعه کنید. اگر شما گزینه Source/Medium که در زیر Goals قرار دارد را انتخاب کنید میزان دستیابی مربوط به هر هدف را به‌صورت مجزا برای شما نمایش می‌دهد.

داده‌هایی که توسط ربات گوگل بررسی می‌شوند (Crawl) را دائما کنترل کنید

در کنسول جست‌وجوی گوگل، شما می‌توانید ببینید که گوگل به چه طریق طراحی سایت شمارا بررسی می‌کند. هرچقدر که استراتژی‌های شما برای ایجاد لینک‌ها و جذب ترافیک بهتر کار کنند، نرخ بررسی‌های گوگل در سایت شما افزایش خواهد یافت. به‌عبارت‌دیگر هرچقدر که شما در جذب کاربران و ایجاد محتوا جذاب‌تر برای بازدیدکنندگان بهتر عمل کنید (مثلا سرعت بارگذاری وب‌سایت شما خوب باشد، محتوا شما تعاملات خوبی با کاربران برقرار کند، مدت‌زمانی که کاربران در صفحه شما می‌مانند بیشتر باشد و بازدیدکنندگان در هر بازدید تعداد صفحات بیشتری از وب‌سایت شمارا موردمطالعه و بازبینی قرار دهند) گوگل بیشتر و بیشتر وب‌سایت شمارا موردبررسی قرار می‌دهد یا به‌عبارت‌دیگر کراول می‌کند تا مطمئن شود که محتوا سایت شما که به کاربران پیشنهاد می‌کند خوب و مناسب است.
در کنسول جست‌وجوی گوگل شما، یک گزینه به نام “Crawl” وجود دارد بر روی آن کلیک کنید و Crawl Stats را انتخاب کنید. این کار موجب می‌شود که شما گزارش سه پروسه را دریافت کنید: تعداد تمام صفحاتی در یک روز موردبررسی قرارگرفته‌اند، مقدار دانلود برحسب کیلوبایت در یک روز، زمان صرف شده برای دانلود یک صفحه.

6 پارامتر مهم در زمینه سئو | خدمات بهینه سازان | سئو سایت

سه نمودار داده‌شده مقدار این داده‌ها را در 90 روز اخیر نمایش می‌دهند. باید دقت داشته باشید که محدوده زمانی این نمودارها قابل تنظیم نیست پس برای آنکه بتوانید از این نمودارها به‌خوبی استفاده کنید باید هرروز به آن‌ها سر بزنید.
ما برای ساده کردن عمل بازبینی نتایج بررسی‌های گوگل در وب‌سایت شما یک لیست از مطالبی که شما باید بررسی کنید در زیر آورده‌ایم:

 • تعداد صفحاتی از طراحی وبسایت شما که توسط گوگل موردبررسی قرارگرفته است باید بالا باشد، زیرا شما می‌خواهید تعداد بیشتری از مطالب شما و به تعداد دفعات هرچه بیشتر اندیس گذاری شود.
 • مدت‌زمان دانلود یک صفحه باید تا حد ممکن کمتر شود: این مساله یکی از پارامترهای رتبه‌بندی وب‌سایت شما در نتایج جست‌وجوی موتورهای جست‌وجوگر است و باید زمان بارگذاری وب‌سایت شما تا حد ممکن کمتر شود.
 • اگر زمان بارگذاری شما نسبت به قبل افزایش پیداکرده است پس حتما اشکالی در این بخش به وجود آمده است که باید سریعا بررسی و برطرف گردد.
 • اگر تعداد صفحاتی وب‌سایت شما که توسط گوگل موردبررسی قرارگرفته‌اند نسبت به قبل کاهش‌یافته است پس حتما یک ارور در امکان بررسی گوگل از صفحات شما به وجود آمده (crawl errors) یا یک مساله مانع اندیس گذاری صفحات شما گردیده است سریعا باید آن را شناسایی و برطرف کنید.

بررسی کنید که چه تعدادی از کاربران مجددا به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند

بیشتر استراتژی‌های سئو مبتنی بر محتوا هستند. این استراتژی‌ها شامل بازگرداندن کاربران به سایت (مراجعه مجدد) و ایجاد ترافیک جدید و یا به‌نوعی جذب کاربران جدید به وب‌سایت هست. ایجاد ترافیک جدید و جذب کاربران تازه امری الزامی است اما شما گاهی نیاز دارید که بررسی کنید چه تعدادی از کاربران به وب‌سایت شما مراجعه مجدد داشته‌اند. این پارامتر نشان‌دهنده آن است که محتوای شما به‌قدر خوب و مفید بوده است که کاربران برای دریافت مطالب بیشتر بازهم به وب‌سایت شما مراجعه نموده‌اند. دو روش برای بررسی کاربران جدید و کاربرانی که به وب‌سایت شما مراجعه مجدد داشته‌اند در Google Analytics وجود دارد.
برای انجام یک بررسی گسترده شما باید بر روی گزینه Overview که در زیر گزینه Audiences قرار دارد، کلیک کنید. این آپشن به شما اطلاعات کلی از بازدیدکنندگان و یک نمودار که نرخ بازدیدکنندگان جدید به بازدیدکنندگانی که مراجعه مجدد داشته‌اند را می‌دهد.

6 پارامتر مهم در زمینه سئو | خدمات بهینه سازان | سئو سایت

 

علاوه بر این شما می‌توانید در زبانه Behavior بر روی Site Content کلیک کنید و در قسمت Landing Pages شما می‌توانید درصد ترافیک صفحات فرود و نسبت کاربران جدید به کاربرانی که مراجعه مجدد داشته‌اند را در این صفحات ببینید.

6 پارامتر مهم در زمینه سئو| خدمات بهینه سازان | سئو سایت
اگر شما به‌تازگی وب سایت ایجاد کرده‌اید و محتوای باارزشی را در آن به اشتراک می‌گذارید باید هر دو پارامتر بازدیدکنندگان جدید و بازدیدکنندگانی که مراجعه مجددا داشته‌اند در وب‌سایت شما سیر صعودی داشته باشد. اگر این پارامترها ثابت و یا کاهشی هستند و یا تعداد بازدیدهای مجدد شما رشد کمتری نسبت به تعداد بازدیدهای جدید شما دارد شما باید مجددا محتوای را که به اشتراک می‌گذارید موردبررسی قرار دهید و مطمئن شوید که این محتوا ارزشمند است. به شما توصیه می‌کنم که حتما این کار را انجام دهید تا بازدیدکنندگان خود را از دست ندهید.

نتیجه‌گیری

پارامترهایی که در این مقاله به شما توصیه شد که دائما آن‌ها را موردبررسی قرار دهید به‌نوعی بیان‌گر میزان پیشرفت وب‌سایت شما هستند و به شما کمک می‌کنند که میزان کارآمد بودن و قوی بودن استراتژی‌های سئو خود را موردبررسی قرار دهید. انتخاب پارامترهای مناسب برای بررسی عملکرد یک وب‌سایت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا بررسی این پارامترها به شما دید خوبی از میزان پیشرفت و عواملی که می‌توانند موجب پیشرفت و بهبود وب‌سایت شما شوند، می‌دهد. برای وب‌سایت خود اهداف معقول و منطقی مشخص کنید و پارامترهای حیاتی مربوط به وب‌سایت خود را دائما کنترل کنید تا بتوانید وب‌سایت خود را در جهت رسیدن به اهدافتان بهینه کنید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی و به طور کلی فعالیت های حوزه ی وب آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید