طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

7 عامل موفقیت وب سایت

7 عامل موفقیت وب سایت

7 عامل موفقیت وب سایت را برای شما در این مطلب بیان خواهیم کرد تا با مطالعه و رعایت این نکات بتوانید وب سایتی بهتر و موفق تر را داشته باشید. همه ی ما تا به امروز سایت های زیادی را مشاهده کردیم و طراحی و کارآیی و سرعت و سایر فاکتورهای آن ها بر تجربه ی ما در آن سایت تاثیر گذاشته است. مسلما نظر هرکس درباره ی خوب و بد بودن یک سایت متفاوت است، اما به طور کلی می توان فاکتورها و عوامل اصلی در کیفیت یک سایت را مشخص کرد. ما این عوامل را در 7 بخش برای شما آماده کردیم آن ها را تحت عنوان 7 عامل موفقیت وب سایت برای شما منتشر کرده ایم. نکات موفقیت سایت را در زیر بررسی می کنیم.

هدف

هر سایت باید دارای یک هدف مشخص و معین باشد. وقتی که شما بدانید چه نتیجه ای می خواهید از سایتتان بگیرید، درک این که چه مطالبی را منتشر کنید، کاربران را به چه سمتی هدایت کنید و این که چه پیام هایی را از چه طریقی به کاربران بدهید برای شما آسان خواهد بود و شما را به سمت رسیدن به هدف و موفقیت خواهد برد.

این یک مسئله ی پیش پا افتاده نیست و بسیار اهمیت دارد!

همچنین شما نباید این مورد را مسخره فرض کنید! درست است که این مفهوم بسیار واضح است و با کمی تفکر به آن پی خواهید برد اما باور کنید بسیاری از مدیران سایت ها بدون فکر کردن در این باره اقدام به راه اندازی یک سایت می کنند!

هدف سایتتان را به طور کامل و واضح مشخص کنید! هدف سایت را با هدف یا ماموریت فعلی کسب و کارتان یکی نکنید! وب سایت شما باید در خدمت و پشتیبانی اهداف کاری شما باشد. این هماهنگی و رابطه را در کارتان به یاد داشته باشید و رعایت کنید.

وضوح و شفافیت

انتخاب یک هدف برای خودتان اولین مرحله و عامل از 7 عامل موفقیت وب سایت می باشد. هدف و سرانجام سایت شما می بایست برای کاربران و بازدیدکنندگان هم مشخص باشد. کاربر باید بداند شما در این وب سایت چه چیزی ارائه می دهید و می خواهید به چه هدفی برسید. استفاده از محتوای مناسب، و همچنین طراحی سایت خوب و پرهیز از درهم و برهم بودن می تواند به شما در این امر کمک کند.

برای بهبود طراحی سایت و بالا بردن کیفیت طراحی سایتتان می توانید از مطالب زیر استفاده کنید:

روش های بهبود طراحی سایت

نکات مهم در طراحی مجدد سایت

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

برای درک بهتر مفهوم این نکته یک وبسایت تجاری را در نظر بگیرید. هدف اینگونه وب سایت ها معرفی محصولات و خدمات و هدایت کاربران به سمت خرید از آن ها می باشد! بلاگ ها هدف ارائه مطالب و مقالات را پیگیری می کنند و این آگاهی را به کاربران می دهند که مطالب موجود در این سایت مربوط به چه موضوعاتی هستند.

کارایی و استفاده

کارایی عامل بسیار مهمی در موفقیت وب سایت می باشد. هیچ چیز حتی طراحی فوق العاد نمی تواند جای این مورد را بگیرد! کارایی و شیوه ی بهبود بخشیدن کارایی یک سایت تا حد زیادی به هویت آن سایت بستگی دارد. به عنوان مثال یک سایت فروش و تجارت الکترونیک باید ابزارهای مناسبی برای کاربرانش داشته باشد. ابزار جستجوی قوی، دسته بندی های کامل و مناسب، سیستم پرداخت خوب و … از جمله امکاناتیست که کارایی یک سایت تجاری را بالا می برد. همچنین برای یک بلاگ و سایت آموزشی هم دسته بندی های مناسب، خوانایی خوب متن ها از جمله مواردیست که باعث افزایش کاربرد آن می شود.

سایتی که استفاده از آن سخت باشد در نگهداری کاربران در صفحات سایت دچار مشکل می شود و به شکست خواهد رسید!

دسترسی

دسترسی و کارایی دو مورد کاملا مرتبط و همراه هستند. البته این ها دو موضع جدا هستند اما تاثیر مستقیم و زیادی بر هم دارند. یک سایت در دسترس کاربران را مجبور به استفاده از یک مرورگر خاص نمی کند و به طور کلی مواردی که منجر به کاهش و محدود کردن دسترسی کاربران بشود را انجام نمی دهد. عدم در دسترس بودن سایت شما منجر به عدم کارایی آن خواهد شد.

در کل تمامی ویژگی های سایت شما اعم از مطالب خوب، طراحی زیبا، کارایی و … در صورتی دیده می شوند و به کار می آیند که وب سایت شما در دسترس باشد.

اهمیت به کاربر

مسلما موفقیت شما و سایتتان در گرو رضایت کاربران است. در کل موفقیت سایت به کاربران وابسته است پس باید آن ها را در کانون توجه قرار داد. در بسیاری از موارد مدیران سایت ها آنقدر درگیر طراحی و سایر مسائل می شوند که کاربران و رضایت آن ها را فراموش می کنند!

یک وب سایت که به کاربرانش اهمیت می دهد حتما باید کارایی داشته باشد و در دسترس باشد. اما این همه ی ماجرا نیست! شما باید مطالب و محتوایی که برای کاربر مفید باشد و آن ها را سر ذوق بیاورد را در سایتتان استفاده کنید. به طور کلی در همه ی زمینه ها از طراحی سایت گرفته تا تولید محتوا و ابزارهای جانبی، باید کاربر و رضایت کاربر را مورد توجه قرار دهید.

هدایت

عاملی بسیار مهم در میان 7 عامل موفقیت وب سایت به حساب می آید. کاربران باید به قسمت هایی که لازم است هدایت شوند! در این میان رضایت و هدف کاربران را حتما در نظر بگیرید و اهداف خودتان را در میان آن ها بگنجانید.

استفاده از منو برای هدایت کاربران بسیار مهم و کاربردیست. امروزه استفاده از منو های آخرین مطالب، دسته بندی ها، صفحات مهم و … بسیار معمول و مهم هستند. شما می توانید این منو ها و ابزارها را در قسمت بالای سایت و همچنین در ستون های کناری سایتتان استفاده کنید. علاوه بر این ها ارائه ی لینک مطالب و محتوای مرتبط در پایان هر مطلب از جمله اقدام های مناسب و مفید در این زمینه است.

در هنگام بهینه و آماده سازی این ویژگی سایتتان به این فکر کنید که کدام مطالب و صفحات برای شما اهمیت و ارزش بیشتری دارند. سعی کنید که در عین حفظ اهمیت کاربر و برطرف کردن نیازها و خواسته های کاربران، آن ها را به سمت صفحاتی که برای شما مهم هستند هدایت کنید.

مجموعه ی این کارها کاربر را در استفاده از سایت شما کمک می کند. همچنین کاربران با دیدن این امکانات و دسترسی ها تشویق می شوند تا به جای ترک کردن سایت شما، از سایر بخش ها و مطالب سایتتان بازدید کنند.

ظاهر و طراحی

آخرین عامل و یکی از مهم ترین نکات در میان نکات موفقیت سایت ، طراحی سایت و ظاهر آن است. مسلما هیچ کس از شما انتظار ندارد که سایتتان جایزه ی بهترین طراحی سال را کسب کند اما طراحی انجام شده برای سایت شما بسیار مهم و تاثیر گذار است. طراحی سایتتان را کامل و زیبا و کاربردی انجام دهید.

همچنین اگر شما دارای یک سایت قدیمی هستید، صرف نظر از تغییر سیستم مدیریت محتوا و سایر مسائل، حتما طراحی سایتتان را به روز کنید. الویت ها و معیارهای طراحی سایت همواره در حال تغییر هستند و شما باید این مورد را کاملا با وسواس انجام دهید.

در طراحی سایتتان همواره از معیارهای روز استفاده کنید. البته نیازی نیست که خودتان را درگیر این موضوع کنید! سعی کنید ترکیبی از معیارها و مُد را همراه با سلیقه و ایده های خودتان برای طراحی سایتتان استفاده کنید.

کاربران گرامی در اینجا این مطلب با عنوان 7 عامل موفقیت وب سایت به پایان رسید و ما امیدواریم مثل همیشه از سایت سازان راضی بوده باشید. لطفا ما را با نظرهایتان همراهی کنید تا با کیفیت بیشتری در خدمت شما باشیم.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید