طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

7 نکته در مورد تولید محتوای مناسب برای سایت

7 نکته در مورد تولید محتوای مناسب برای سایت

اخیرا مطالب زیادی درباره سئو منتشر می‌شوند که در تیتر اغلب آن‌ها یکی از عبارات “بسیار تاثیرگذار برای سئو”، “بسیار مهم برای سئو” و یا “بنیادی برای سئو” دیده می‌شود و افراد بسیاری آن‌ها را مطالعه می‌کنند ، اشتراک‌گذاری می‌کنند و پیرامون آن‌ها بحث می‌کنند. در این میان موضوعی که کمتر درباره آن مقاله‌ای منتشر می‌شود و یا صحبتی به میان می‌آید هم‌جنس خواری محتوای داخلی و یا internal content cannibalization است. کمتر کسی درباره آن مقاله می‌نویسد و کاربران کمی آن را جستجو کرده و درباره آن مطالعه می‌کنند.

چرا باید به این مسئله توجه کنیم؟

متخصصان سئو و بازاریابی دیجیتال بررسی‌های متعددی برای درک آنکه آیا واقعا گوگل کسانی را که محتوای وب‌سایت آن‌ها از جای دیگر کپی‌برداری شده باشد را جریمه می‌کند یا خیر، انجام داده‌اند. این‌طور که به نظر می‌رسد این مسئله حقیقت ندارد و تنها یک باور غلط است؛ اما درهرصورت ما نباید دست روی دست گذاشته و نسبت به این مسئله بی‌تفاوت باشیم و فرض کنیم که با کپی کردن محتوا هیچ اتفاقی نمی‌افتد.
در حقیقت ما باید نگران مسئله‌ای باشیم که حتی از مطالب کپی شده هم بدتر است و آن‌هم مطالبی است که شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند، این مطالب می‌توانند برای وب‌سایت شما بسیار مشکل‌ساز باشند.
می‌توان گفت مطالبی که بسیار مشابه هستند به‌نوعی جایگزین هم هستند، زیرا مطالبی که کاملا کپی‌برداری هستند می‌توانند فیلتر شوند اما زمانی که شما یک مطلب در وب‌سایتتان داشته باشید که مشابه یکی دیگر از مطالب وب‌سایت خود شماست، انگار یکی از URL های طراحی وب‌سایت خودتان به‌نوعی با یک URL دیگر از وب‌سایت خودتان در حال رقابت است و یکی از URL های خودتان ترافیک URL دیگری از وب‌سایت خودتان را می‌رباید.
زمانی که یک کاربر موضوعی را در گوگل جستجو می‌کند، گوگل ترجیح می‌دهد که چند صفحه مختلف از یک دامنه را در نتایج نمایش ندهد. زمانی که شما چند صفحه در وب‌سایتتان داشته باشید که مطالب موجود در آن‌ها مشابه باشند، هر بار یکی از این صفحات به‌صورت تصادفی انتخاب می‌شود و در نتایج جستجو ظاهر می‌گردد. این مسئله که هر بار یکی از صفحات شما در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شود موجب می‌شود که طراحی وب‌ سایت شما ترافیک بالقوه‌اش را از دست بدهد.
ما در این مقاله هفت روشی که به‌صورت تجربی به آن‌ها دست‌یافته‌ایم، برای پیش‌گیری از وقوع مسئله جایگزینی داخلی در یک سایت معرفی نموده‌ایم. به شما پیشنهاد می‌کنم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

7 نکته در مورد تولید محتوای مناسب برای سایت | بازاریابی محتوایی

1- لینک دهی داخلی

مسئله: اعتبار یافتن یک صفحه از طریق لینک دهی داخلی به آن موجب می‌گردد که آن صفحه در نتایج جستجو بجای یک صفحه دیگر از طراحی سایت شما نمایش داده شود، حتی اگر ارتباط محتوای این صفحه با عبارت جستجو کمتر از ارتباط محتوای صفحه دیگر باشد.
برای روشن‌تر شدن این مسئله اجازه بدهید این مسئله را با مثالی برای شما مطرح کنم: تصور کنید شما یک وب‌سایت برای فروش کفش دارید که یک وبلاگ نیز دارد.شما دوست دارید صفحه اصلی وب‌سایتتان تا جایی که ممکن است اعتبار بیشتری کسب کند و در نتایج جستجو نمایش داده شود، اما در عوض وبلاگ این وب‌سایت اعتبار زیادی به دست آورده و ترافیک زیادی را جذب می‌کند و این وبلاگ در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود اما صفحه اصلی طراحی وب‌ سایت نمایش داده نمی‌شود.
زمانی که شما ساختار لینک دهی داخلی وب‌سایتتان را بررسی می‌کنید متوجه می‌شوید که بسیاری از لینک‌های داخلی شما به وبلاگ شما ارجاع می‌دهند. همین مسئله موجب شده است که وبلاگ شما رتبه بهتری کسب کند و در نتایج جستجوها ظاهر شود. می‌دانید دلیل این امر چیست؟ زیرا زمانی که شما لینک‌های متعددی به یک صفحه می‌دهید گوگل تصور می‌کند که آن صفحه بسیار با اهمیت است.
راه‌حل: یک‌بار دیگر ساختار لینک دهی داخلی وب‌سایت خود را بررسی کنید و صفحاتی را که برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار هستند در رده‌بندی‌های خود بالاتر قرار بدهید. اگر نمی‌دانید چگونه این مسئله را حل کنید از ابزار حسابرسی وب‌سایت استفاده نمایید این ابزار می‌توانند به‌صورت اتوماتیک وب‌سایت شمارا بررسی کنند و مطالبی را که کپی مطالب دیگری از وب‌سایت شما هستند و یا بسیار مشابه با آن‌ها هستند شناسایی نمایند و همچنین می‌توانند لینک‌دهی‌های داخلی و تگ‌ها را به شما نمایش دهند و به شما پیشنهاد‌هایی برای ایجاد بهبود در وب‌سایتتان بدهند.

2- تناقض در انکر تکست‌ها

مسئله: استفاده بیش‌ازحد از کلیدواژه‌ها و انکر تکست‌هایی که به صفحه اشتباه و نامناسبی ارجاع می‌دهند، موجب می‌شود در URL شما اسپم ایجاد شود.
بیایید مجددا همان مثال وب‌سایت فروش اینترنتی کفش را در نظر بگیریم، انکر تکست‌های شما همیشه باید مختصر و کوتاه بوده و به محل درستی ارجاع دهند. اگر برای مثال انکر تکست شما ” خرید کفش” باشد، مشتری شما انتظار دارد که با کلیک کردن بر روی خرید کفش دقیقا وارد صفحه‌ای بشود که بتواند کفش موردنظر را خریداری کند و اصلا دوست ندارد که به صفحات نامربوط هدایت شود.پس زمانی که کاربران بر روی خرید کفش کلیک می‌کنند آن‌ها را به صفحه سایز کفش‌ها و یا جای دیگر هدایت نکنید. دقیق بودن موجب جلب اعتماد جلب اعتماد موجب بهبود رتبه‌بندی در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر می‌شود.
راه‌حل: بررسی کنید که کلیدواژه‌ها و انکر تکست‌های شما بیش‌ازاندازه نباشند و دقیقا کاربران را به همان صفحه‌ای که آن‌ها می‌خواهند هدایت کنند. با ایجاد انکر تکست‌هایی که دقیقا کاربران را به همان محلی که می‌خواهند هدایت می‌کنند شما نظر کاربران را جلب می‌کنید و با جلب نظر کاربران شما رضایت گوگل را می‌توانید جلب کنید.

3- مرجع سازی (کانونیکال سازی) اشتباه

مرجع سازی یا کانونیکال سازی یک صفحه به معنای ایجاد یک تگ کانونیکال در بالای صفحه است، این تگ بیان می‌کند که این صفحه محتوایی کاملا یکسان و یا تا حدود زیادی مشابه با صفحه یا صفحات دیگری دارد و آن صفحات محتوای خود را از این صفحه اقتباس کرده‌اند.
مسئله: اگر شما باهدف مشخصی در چند صفحه از وب‌سایتتان مطالب یکسان و یا مشابهی را قرار داده‌اید بررسی کنید که حتما آن‌ها را مرجع سازی کرده باشید و یک صفحه مرجع یا کانونی برای تمامی صفحات مشابه قرار داده باشید. سعی کنید از این روش کمتر در طراحی وبسایت خود استفاده کنید زیرا استفاده زیاد از روش کانونیکال سازی نه‌تنها برای شما منافعی را به همراه ندارد بلکه گوگل ممکن است تصور کند که وب‌سایت شما بیش‌ازحد نامرتب و به‌هم‌ریخته است و به‌طورکلی در هنگام جستجو صفحه شمارا نادیده گرفته و آن را در نتایج جستجو نمایش ندهد.
راه‌حل: زمانی که شما باهدف مشخصی یک مطلب را از یک صفحه از وب‌سایتتان در صفحه دیگری کپی می‌کنید و یا در صفحه‌ای از وب‌سایتتان مطلبی می‌گذارید که بسیار مشابه یکی دیگر از مطالب موجود در وب‌سایت شما است، حتما مطلب کانونی را مشخص کنید و یا به‌عبارت‌دیگر کانونیکال سازی کنید و موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

  • کانونیکال سازی با استفاده از اسلش و بدون استفاده از آن متفاوت است.
  • زمانی که محتوای خود را به HTTPS انتقال می‌دهید به خاطر داشته باشید که کانونیکال‌های خود را نیز انتقال دهید.
  • از یک المان “rel=canonical element” استفاده کنید.
  • اگر محتوای دو صفحه متفاوت هستند هیچ‌گاه آن‌ها را کانونیکال نکنید. اگر محتوای دو صفحه تفاوت‌های زیادی داشته باشد کانونیکال کردن یکی از آن‌ها و ارجاع دادن دیگری به آن صفحه دیگر می‌تواند برای شما زیان‌آور باشد.

7 نکته در مورد تولید محتوای مناسب برای سایت | بازاریابی محتوایی

4- عناوین صفحات و سایر داده‌های متا

مسئله: داشتن صفحات و URL های مختلف در یک وب‌سایت که برای یک عبارت مورد جستجو یکسان به‌منظور نایل شدن به اهداف فصلی تجارت به‌صورت دوره‌ای رتبه‌بندی و بهینه‌سازی می‌شوند.
برای مثال در همان مثال وب‌سایت فروش اینترنتی کفش، عبارت کلیدی اولیه وب‌سایت “کفش” است، بنابراین شما صفحه اصلی وب‌سایت خود را برای نمایش در نتایج جستجوی واژه کفش بهینه‌ سازی کرده‌اید. در فصل تابستان شما تصمیم می‌گیرید که نظر کاربرانی که به دنبال کفش‌های تابستانی هستند جلب کنید و برای این منظور یک صفحه مجزا بانام کفش‌های تابستانی ایجاد می‌کنید.در انتها شما دو صفحه مجزا دارید که هردوی آن برای واژه کفش سئو شده‌اند و صفحه مربوط به کفش‌های تابستانی موجب شده است که صفحه اولیه شما ترافیک بالقوه خود را از دست بدهد.
راه‌حل: صفحاتی را که در آن‌ها کاربران هدف مشخصی ندارید برای کلیدواژه‌های اولیه و جامع مثل کفش بیش‌ازحد بهینه‌سازی نکنید.

5- یکپارچه کردن مطالب

مسئله: با ایجاد کلیدواژه‌های مختلف که هم‌معنی، هم‌ریشه و مرتبط هستند شما خودتان ترافیک وب‌سایت خودتان را می‌ربایید.
برای مثال تصور کنید شما در وب‌سایتتان چهار صفحه مختلف دارید که همه آن‌ها اختصاص به “مراقبت از کفش‌ها “دارند، یکی مربوط به مراقبت‌های کفش در بهار دومی در تابستان سومی در پاییز و چارمی در زمستان است؛ بنابراین شما چهار صفحه مختلف ایجاد کرده‌اید که درواقع می‌توانستید همه را در یک صفحه قرار داده و تنها در این صفحه یک طبقه‌بندی قرار دهید و عنوان آن را بگذارید ” چگونه در فصول مختلف از کفش‌ها مراقبت کنیم”.
راه‌حل: سعی کنید به‌جای ایجاد چندین صفحه مجزا، یک صفحه پربارتر ایجاد کنید. می‌پرسید چگونه؟ مطالب مربوط به موضوعات یکسان را با یک سطح‌بندی و فهرست سازی ساده درون یک صفحه قرار دهید و یا به‌عبارت‌دیگر مطالب را در هم بیامیزید و یک مطلب یکپارچه ایجاد کنید.

6- طبقه‌بندی محتوا

مسئله: نداشتن منطق و استدلال درست برای ایجاد ساختار منظم در وب‌سایت.
برای مثال تصور کنید شما در وب‌سایتتان یک وبلاگ دارید اگر شما یک نظم و سازمان‌دهی مشخصی برای مطالب موجود در وبلاگتان تعیین نکنید گوگل این را نوعی هم‌جنس خواری محتوای داخلی در نظر می‌گیرد.
پس شما با نداشتن دسته‌بندی و گروه‌بندی درست در وبلاگتان دچار جایگزینی محتوا می‌شوید. پس سعی کنید به‌جای ایجاد چند محتوا با موضوعات تصادفی، یک دسته‌بندی ایجاد کرده و برای هر دسته موضوع مشخصی تعیین کنید و محتواهای مربوطه را در آن دسته قرار دهید. این مسئله موجب می‌شود که رقابت بین صفحات وب‌سایت خودتان در رتبه‌بندی ایجاد نشود.
راه‌حل: محیط وب‌سایت خود را بر اساس ارتباط محتوایی مطالب تقسیم‌بندی کنید و هر مطلب را در محدوده مشخص به خودش قرار دهید.

7- اگر در حال حاضر قادر به بهبود دادن اوضاع نیستید فعلا صفحات خود را noindex کرده تا بتوانید اوضاع را بهبود دهید.

فقط فراموش نکنید که زمانی که توانستید مشکل را حل کنید صفحات را از حالت noindex خارج کنید!
اگر همچنان علائم زیر در وب‌سایت شما وجود دارد بدان معنی است که شما نتوانسته‌اید مشکل را پیدا کنید:

  • صفحات مختلف وب‌سایت شما برای عبارت یکسانی رتبه‌بندی می‌شوند.
  • در کنسول جستجوی گوگل برداشت به اشتراک گذاشته‌شده برای صفحات مختلف یک عبارت یکسان است.
  • باوجودآنکه رتبه‌بندی وب‌سایت شما بهبودیافته است هنوز CTR یا نرخ کلیک‌های شما بهتر نشده است.
  • URL های مختلف وب‌سایت شما در دوره‌های فصلی تجارت شما برای عبارت یکسانی رتبه‌بندی می‌شوند.

شما می‌توانید از ابزاری که به‌منظور بررسی عملکرد وب‌سایت‌ها طراحی‌شده‌اند استفاده کنید. استفاده از این ابزار به شما کمک می‌کند که مشکل موجود در وب‌سایتتان را سریع‌تر شناسایی کرده و بدانید در کدام قسمت از وب‌سایت شما هم‌جنس خواری محتوا اتفاق افتاده است.

[rating itemreviewed=”7 نکته در مورد تولید محتوای مناسب برای سایت” rating=”9″ reviewer=”سایت سازان” dtreviewed=”15/11/2016″ best=”10″ worst=”0″]این مطلب 7 نکته در مورد تولید محتوای مناسب برای سایت و همچنین تولید محتوا سایت و بازایابی محتوایی و ایجاد محتوای یونیک و برای سئو قدرتمند سایت می پزدازیم و.[/rating]

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید