طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

۷ نکته در مورد سئوی مطالب سایت

۷ نکته در مورد سئوی مطالب سایت

نکات مهم سئو در تولید محتوا

تمامی بازاریابان دیجیتال به خوبی با این مساله آشنا هستند که ایجاد یک محتوای ارزشمند چقدر مشکل و چقدر با اهمیت است. یک بازاریاب دیجیتال برای ایجاد یک محتوا باید ابتدا تحقیقاتی و جستجوهایی به منظور یافتن عنوانی مناسب انجام دهد و سپس با متخصصانی که در آن زمینه تجربیات متعددی دارند درباره آن محتوا مشورت کند و تحقیقات خود را در اینترنت ادامه دهد، سپس زیر تیترها و عناوین داخلی که می خواهد آن محتوا آنها را پوشش دهد تعیین نماید و در انتها به شیوه ای مناسب تک تک کلمات و خطوط مطلب را بنویسد به گونه ای که هم محتوا مفید و ارزشمند باشد، هم برای خواننده جذاب باشد و هم بتواند منافع تجاری یک تجارت آنلاین را برآورده سازد.
حال تصور کنید که پس از این همه تلاش یک بازاریاب دیجیتال چنین محتوایی را تولید نموده و پس از انتشار آن هیچ پیشرفتی در کار حاصل نشود و آن محتوا نتواند هیچ کاربری را به وب سایت جذب نماید، یا اینکه تبدیل بازدید کننده به مشتری توسط این محتوا اصلا صورت نگیرد و هیچ کس این محتوا را اشتراک گذاری ننماید!! اما چرا؟ چرا باید چنین اتفاقی برای یک محتوای تولید شده با زحمت فراوان بیفتد؟

چنین مشکلی ممکن است به یکی از دو دلیل عمده ذکر شده در زیر اتفاق بیفتد:

1) اول آنکه محتوای تولید شده توسط شما بی کیفیت و بی ارزش باشد.
2) دوم آنکه محتوای تولید شده توسط شما با وجود آنکه بسیار با ارزش و مفید است، برای موتورهای جستجوگر بهینه سازی نشده باشد.
در زیر 7 راه کار سئو آورده شده است که شما می توانید با رعایت آنها در هنگام تولید محتوا، محتوایی تولید نمایید که برای موتورهای جستجوگر بهینه باشد و پتانسیل کسب رتبه خوب در نتایج جستجوها را داشته باشد.

نکاتی که در ادامه آورده شده اند ساده هستند اما در عین حال بسیار موثر می باشند و می توانند برای تجارت شما بسیار تاثیر گذار باشند.

1) تولید محتوای با کیفیت

بدون شک کلید موفقیت در رتبه بندی های نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر ایجاد محتوای با کیفیت و منحصر به فرد می باشد. البته باید گفت که نکات و ترفند های سئویی که ما در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت و از آنها با نام بهینه سازی برای موتور های جستجوگر یاد می شود نیز برای کسب رتبه خوب در نتایج جستجوها بسیار با اهمیت می باشد اما تمامی این نکات و ترفندها تنها زمانی معنا پیدا می کنند که ما محتوای با کیفیتی را برای وب سایت خود تولید نموده باشیم و می توان گفت که تمامی این نکات در اولویت دوم می باشند و اولویت اول برای کسب رتبه خوب در نتایج جستجوها تولید محتوای با کیفیت است و بدون داشتن محتوای با کیفیت تمامی این ترفند ها بی اثر می باشند.
در گذشته از روش هایی همچون انباشته کردن کلیدواژه ها و لینک ها در یک متن کاملا بی معنی و نوشتن همان متن بی معنی در تعداد دفعات بسیار زیاد در یک وب سایت، برای بهبود رتبه بندی وب سایت ها استفاده می گردید و این روش ها موثر واقع می شد. اما در سال 2011 گوگل الگوریتم پاندا را رو نمایی نمود و هدف از ایجاد این الگوریتم ترغیب صاحبان وب سایت ها به تولید محتواهای با کیفیت تر بود. این الگوریتم با جریمه کردن وب سایت های متخلفی که تلاش می کردند با روش های غیر اخلاقی همچون انباشته کردن لینک ها و کلیدواژه ها در یک مقاله بی ارزش و بی معنی موتورهای جستجوگر را فریب دهند و در رتبه بندی ها به رتبه های خوبی بدست آورند، موجب شد که استفاده از روش های قدیمی کاملا منسوخ گردد.

نکات مهم سئو در تولید محتوا
اما شاید برای شما این سوال وجود داشته باشد که چگونه یک الگوریتم می تواند تشخیص دهد که یک محتوا از کیفیت خوبی برخوردار است یا خیر؟ در زیر تعدادی از متدهای به کار گرفته شده توسط این الگوریتم برای تشخیص محتوای با کیفیت از محتوای بی کیفیت آورده شده است:

 • آنالیز رفتارهای کاربران: رفتارهای کاربران و آنالیز پارامترهای مرتبط با رفتار کاربران می تواند برای درک میزان تعامل کاربران و میزان رضایت کاربران از یک محتوا به گوگل کمک کند (برای مثال Bounce Rate یا نرخ دفع کاربران و Time On Page یا مدت زمانی که کاربران در وب سایت مانده اند دو نمونه از فاکتورهای رفتاری کاربران هستند که به گوگل کمک می کنند میزان رضایت کاربران از یک محتوا را بسنجد). نرخ دفع کاربران یک پارامتر است که به صورت درصد بیان می گردد و نشان دهنده درصدی از کاربران است که به وب سایت مراجعه نموده اند و بدون آنکه تعاملی برقرار کنند وب سایت را ترک نموده اند. Time On Page پارامتر دیگری است که مدت زمان میانگینی را نشان می دهد که کاربران پس از مراجعه به یک وب سایت در وب سایت مانده اند و مطالب وب سایت را مطالعه نموده اند. گوگل وب سایتی را در گروه وب سایت های دارای محتوای با کیفیت دسته بندی می کند که نرخ دفع کاربران در آن پایین باشد و Time On Page آن بالا باشد که این نشان دهنده مفید و جذاب بودن محتوای آن وب سایت می باشد.
 • کنترل میزان سازگاری ترفندهای سئو وب سایت با قوانین مصوبه موتورهای جستجوگر: دو نمونه از فاکتورهای اصلی رتبه بندی قابل سرچ بودن یا Searchability و قابل پیمایش بودن یا Crawlability می باشد، که اگر یک محتوا هر یک از این فاکتورها را نداشته باشد در حالت کلی قابل رتبه بندی نمی باشد. در حالت کلی یک وب سایت باید به گونه ای باشد که به سادگی قابل اندیس گذاری توسط موتورهای جستجوگر باشد و در هنگام جستجو توسط کاربران موتورهای جستجوگر بتوانند آن را بیابند تا در نتایج جستجوها برای کاربر نمایش دهند. گوگل از طراحان وب سایت ها و صاحبان وب سایت ها می خواهد که قوانین مصوبه گوگل برای سئوی وب سایت ها را رعایت نمایند، این قوانین مصوبه به گونه ای هستند که استفاده از روش های سئوی کلاه سفید را الزامی می دانند و استفاده از روش های سئوی کلاه خاکستری را به طراحان وب سایت ها پیشنهاد نمی کنند و استفاده از روش های سئوی کلاه سیاه را برای آنها منع می نماید. بهتر است طراحان وب سایت ها برای آنکه وب سایت آنها توسط گوگل جریمه نشوند تمامی این قوانین را رعایت نمایند، رعایت این قوانین موجب Searchable شدن و Crawlable شدن وب سایت ها می گردد.
 • استفاده از معیار های امتیاز دهی افراد به محتوا ها: این مساله که افرادی وجود داشته باشند که تمامی محتواهای موجود در وب سایت های مختلف را بخوانند و آنها را امتیاز دهی کنند، ممکن است به نظر شما عجیب و یا حتی غیر ممکن برسد اما حقیقیت آن است که کمپانی گوگل آنقدر بزرگ است که توانایی انجام این کار را دارد. گوگل افراد زیادی را استخدام نموده است که محتواها را مطالعه می کنند و آنها را از لحاظ کیفیت امتیاز دهی می نمایند. پس وب سایت هایی که تصور می کنند می توانند ربات های گوگل را فریب بدهند باید بدانند که از این امتیاز دهی های انجام شده توسط افراد در امان نخواهند بود. پس بهترین راه برای صاحبان وب سایت ها آن است که فکر فریب دادن گوگل را از سر خود بیرون کنند و محتواهای با کیفیتی تولید نمایند که برای کاربران مفید باشد.

برای آنکه بتوانید محتوای مفیدی تولید نمایید باید بررسی کنید که کاربران هدف شما به دنبال چه نوع محتواهایی هستند و برای پاسخ به کدام سوال و نیاز خود در اینترنت جستجو می کنند، سپس محتوایی تولید کنید که قادر به پاسخگویی به نیاز کاربران هدف شما باشد. در انتها باید محتوایی را که به منظور حل مشکلات و مسائل کاربران هدف خود ایجاد نموده اید برای موتورهای جستجوگر نیز بهینه کنید.

2) بهینه سازی نمودن محتوا

اگر شما بتوانید کاری کنید که محتواهای شما به خودی خود بهینه باشند و بتوانند شما را در رتبه بندی های موتورهای جستجوگر یاری نمایند آنگاه خواهید توانست با بهینه سازی وب سایت به نتایجی باور نکردنی دست یابید. برای آنکه شما محتوایی تولید کنید که بهینه باشد باید در تولید محتوا نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • تیترها و عناوین محتوای شما باید بسیار جذاب باشند و خواننده را به گونه ای مجذوب کنند که تا انتهای مقاله شما را مطالعه نماید.
 • زیر تیترها باید تا حد ممکن کلیدواژه های اصلی را شامل شوند و همچنین کلیدواژه های LSI را نیز در بر داشته باشند.
 • در حد امکان کلیدواژه های اصلی وب سایت باید در پاراگراف اول متن گنجانده شده باشند.
 • باید تیتر ها و زیر تیترها در متا تگ های H1، H2 و H3 قرار داده شوند.
 • تصاویر موجود در یک مقاله و سایر تصاویر قرار داده شده در وب سایت باید همگی تگ ALT داشته باشند و تگ ALT آنها تا حد ممکن کلیدواژه های اصلی و کلیدواژه های LSI را شامل شود.
 • در متن یک مقاله باید کلیدواژه های اصلی و کلیدواژه های LSI گنجانده شده باشد اما این گنجاندن نباید به گونه ای باشد که گویی کلمات در متن انباشته شده اند و یا به زور جای داده شده اند بلکه باید به گونه ای باشد که کاملا معقول و منطقی به نظر برسند.
 • تمامی محتواهای متنی باید دارای یک توضیحات متای مناسب که از محدودیت تعداد کلمات تجاوز نکند باشند و این توضیح متا باید کلیدواژه های اصلی و LSI را تا حد ممکن شامل شود.

از دیگر پارامترهای تاثیر گذار در بهینه بودن یک متن طول متن و خوانا بودن آن است، من به شما پیشنهاد می کنم مقالاتی بنویسید که حداقل تعداد کلمات آنها 1000 کلمه باشد و امتیاز خوانایی آنها بین 60-70 باشد. ابزارهای متعددی برای کمک به طراحان وب سایت ها و محتوا نویسان طراحی شده اند که می توانند آنها را در بهینه سازی محتواهای وب سایت یاری نمایند. در زیر چند نمونه از این ابزارها معرفی شده اند:

 • Hemingway App : این ابزار می تواند به شما کمک کند نوشته های مرتب تر و خوانا تری ایجاد نمایید.
 • GradeProof : می تواند در تصحیح نوشته های شما به شما کمک کند.
 • Readability Score : می تواند در بررسی میزان خوانا بودن و با کیفیت بودن نوشته های شما به شما کمک کند.
 • LSIGraph : می تواند در شناسایی کلید واژه هایی که از لحاظ معنایی با کلیدواژه های اصلی مورد نظر شما در ارتباط هستند به شما کمک کنند.
 • Thesaurus : می تواند به شما در شناسایی لغات و کلمات مترادف و متضاد با کلیدواژه های مورد نظرتان کمک کند.

اگر شما بخواهید که استراتژی های سئوی شما با سرعت بیشتری به شما پاسخ بدهد و شما در مدت زمان کوتاهتری ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید، بهینه سازی متن ها یک امر بسیار اساسی و ضروری است که به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود.

نکات مهم سئو در تولید محتوا

3) قرار دادن المان های دیداری در محتوای متنی

اکثر بازاریابان دیجیتال به تولید محتوای با کیفیت بسیار اهمیت می دهند و تمامی تمرکز آنها بر روی تولید محتوایی است که بتواند کاربران زیادی را به وب سایت جذب نماید. آنها مدت زمان زیادی را صرف تحقیق و نوشتن یک متن می کنند اما اگر بخواهیم صادقانه سخن بگوییم هدف هیچ یک از بازاریابان دیجیتال از تولید محتوا دادن اطلاعات مفید و سودمند به کاربران در ازای دریافت هیچ سود و مزایایی نمی باشد بلکه در تمامی مدت زمانی که صرف تولید یک محتوا می نمایند همه هدف آنها از ایجاد آن محتوا جذب ترافیک بیشتر، افزایش نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری، حفظ مشتریان و کسب منافع اقتصادی هرچه بیشتر برای تجارت مورد نظرشان، می باشد.
تصور کنید که اگر محتوای تولید شده توسط یک بازاریاب دیجیتال ترافیک زیادی را به وب سایت جذب نماید اما نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری آن بسیار کم باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ وقوع این مساله به منزله آن است که تمامی تلاش آن شخص هدر رفته است!!! اگر محتوایی ترافیک زیادی را جذب نماید اما تبدیل بازدید کننده به مشتری در میان ترافیک جذب شده توسط آن محتوا بسیار پایین باشد، این بدان معنی است که آن محتوا جذابیت کافی برای بازدیدکنندگان نداشته است و یکی از دلایل عمده ای که موجب می شود یک محتوا برای کاربر خسته کننده و کسل کننده باشد آن است که آن محتوا از لحاظ دیداری برای کاربر جذاب نباشد و مملو از نوشته باشد و از المان های دیداری برای ایجاد جذابیت برای کاربران استفاده نشده باشد.
اگر شما نیز با چنین مشکلاتی مواجه می شوید برای آنکه متوجه شوید مشکل کار کجاست و چه چیزی موجب شده است که محتوای شما برای کاربران جذابیت نداشته باشد می توانید از ابزارهای CrazzyEgg و LuckyOrange استفاده نمایید. تنها کاری که باید انجام دهید آن است که میزان تعامل و برقراری ارتباط کاربران با محتوای خود را مورد بررسی و آنالیز قرار دهید. این کار از شما زمان زیادی نمی گیرد اما موجب می گردد که شما متوجه شوید چه چیزی در محتوای شما موجب شده است که کاربران صفحه مربوط به محتوای شما را زود ترک کنند و با شما وارد تعامل نشوند. ممکن است مساله یک اشکال کوچک و ساده مثل طولانی بودن پاراگراف ها و یا جذاب نبودن عناوین و تیتر ها باشد و به سادگی قابل حل باشد. ابزارهای نامبرده علاوه بر این می توانند به منظور بررسی بخش هایی از سایت که کاربران آنها را می پسندند و بخش هایی که کاربران به آنها علاقه زیادی نشان نمی دهند نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
ما در دوره ای از زمان زندگی می کنیم که به سختی می توان توجه افراد را به چیزی جلب کرد و کمتر کسی زمان خود را صرف خواندن محتواهای وب سایت ها به صورت دقیق و مو به مو می کند. اکثر افراد به صورت کاملا اجمالی نگاهی به محتوای وب سایت شما می اندازند و در آن کنکاش نمی کنند تا معانی و مفاهیم نهفته در محتواهای شما را کشف نمایند. از این رو بازاریابان دیجیتال موظف هستند که محتواها را به گونه طراحی نمایند که علاوه بر جذاب بودن و خوشایند بودن برای کاربران و پاسخ دادن به سوالات آنها، بتواند منافع تجاری یک برند را نیز برآورده نماید. از این رو می توان گفت که ایجاد محتوایی که ساختاری بسیار مناسب و جذاب داشته باشد و همچنین حداکثر بهره گیری ممکن از المان های دیداری در آن شده باشد یک امر ضروری می باشد.
اگر بپرسید که چه نوع المان های دیداری را باید بیشتر استفاده نمود؟ من در پاسخ به شما خواهم گفت که تفاوت عمده میان اینفوگرافیک ها، تصاویر، GIF ها و ویدیوها وجود ندارد و همه آنها می توانند در جلب نظر کاربران بسیار مفید باشند به شرط آنکه تمامی این محتواها به گونه ای تولید شوند که از کیفیت بالایی برخوردار باشند. باید دقت کنید که محتواهای متنی وب سایت شما و یا مقالات شما به گونه ای نباشند که گویی یک دیوار مملو از نوشته هستند و هیچ جان و روحی در آنها وجود ندارد بلکه شما باید محتواهای متنی خود را به بخش های کوچکی تقسیم نمایید و در میان این بخش ها فواصل خالی بسیاری قرار دهید تا خواندن آنها برای کاربر ساده باشد و سپس در بخش های مختلف متن خود برای افزایش جذابیت آن از المان های دیداری استفاده نمایید و تصاویر و ویدیوهایی را در آن ها جای دهید. این کار موجب می گردد که محتوای شما برای کاربران جذاب تر شود و کاربران را از لحاظ احساسی بیشتر درگیر نماید.

4) جلب اعتماد کاربران با دریافت لینک های برگشتی

در گذشته یکی از اصلی ترین المان ها در بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر جذب لینک از دیگر وب سایت ها بود، و قانون جذب لینک ها بدین صورت بود که هر چقدر شما قادر به جذب تعداد بیشتری لینک از دیگر وب سایت ها به وب سایت خودتان بودید، می توانستید در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر رتبه بهتری کسب نمایید. این مساله در سال 2012 به صورت کاملا جدی دچار تغییر شد و گوگل الگوریتمی به نام پنگوئن را رو نمایی نمود، این الگوریتم به منظور جریمه کردن وب سایت هایی طراحی شده بود که برای دستکاری رتبه بندی خود در نتایج جستجوها از روش های غیر اخلاقی برای جذب لینک ها استفاده می نمودند یا به عبارت دیگر لینک هایی را از دیگر وب سایت ها خریداری می نمودند و یا با دیگر وب سایت ها به تعویض لینک می پرداختند .
پس از رونمایی الگوریتم پنگوئن تغییراتی اساسی در پروسه جذب لینک وب سایت ها ایجاد شد، این مساله موجب نشد که فاکتور جذب لینک برای سئو ارزش خود را از دست بدهد و یا به طور کلی منسوخ گردد بلکه موجب شد که کیفیت لینک های دریافتی نسبت به تعداد آنها اولویت بیابد. در واقع تمامی این تغییرات بدین منظور انجام شد که وب سایت ها به جای تولید محتوای بی کیفیت و خرید لینک از دیگر وب سایت ها اقدام به تولید محتواهای با کیفیتی کنند که برای کاربران مفید باشد و دیگر وب سایت ها به صورت طبیعی به آنها لینک بدهند. این مساله موجب شد که به تدریج وب سایت هایی که محتواهای با ارزشی تری ایجاد می نمودند در رتبه بندی های بتوانند رتبه بهتری کسب نمایند و کاربران اینترنت می توانستند به مطالبی که در اینترنت مطالعه می نمودند اعتماد بیشتری بکنند.
این مساله نه تنها به لینک های داخلی اعمال گردید بلکه لینک های خارجی یک وب سایت را نیز تحت تاثیر قرار داد. لینک های خارجی یک وب سایت نیز پس از بروز رسانی های گوگل و رو نمایی الگوریتم پنگوئن در اعتبار و قابل اطمینان بودن یک وب سایت نقش موثری یافتند و از این رو صاحبان وب سایت ها مجبور شدند که تنها به محتواهایی لینک بدهند که با ارزش باشند، قابل اطمینان باشند و کاملا با محتواهای موجود در وب سایت های آنها مرتبط باشند. امروزه هم لینک های داخلی و هم لینک های خارجی یک وب سایت نشان دهنده میزان معتبر بودن آن وب سایت هستند و اگر شما در محتوای وب سایت خود لینک هایی به دیگر وب سایت ها بدهید در واقع با این کار خود به گوگل اعلام کرده اید که محتوای وب سایت شما کاملا معتبر و علمی است و برای اثبات اعتبار وب سایت خود حاضرید به منابع دیگری لینک بدهید که با جزییات بیشتری همین موضوعات را بیان کرده اند، در واقع لینک دادن به دیگر وب سایت هایی که از اعتبار بالایی بر خوردار هستند به منزله نشان دادن سندی برای اثبات صحت محتوای شما به گوگل می باشد.
لینک دهی داخلی در یک وب سایت نیز می تواند برای سئوی وب سایت بسیار مفید باشد، اگر شما در هر یک از محتواهای وب سایت خود به دیگر محتواها نیز لینک بدهید، این کار موجب می شود که شما اندیس گذاری دیگر صفحات وب سایت خود را برای گوگل ساده سازی نمایید و کاربران را از یکی از صفحات طراحی وب سایت خود به دیگر صفحات ارجاع دهید. اگر شبکه لینک دهی داخلی وب سایت شما به گونه ای کاملا منظم و دقیق باشد شما می توانید با استفاده از لینک دهی داخلی نرخ دفع کاربران وب سایت خود را کاهش دهید و مدت زمانی که کاربران در وب سایت شما می مانند را افزایش دهید. در حالت کلی می توان گفت که یک شبکه لینک دهی داخلی منظم در یک وب سایت می تواند موجب شود که با صرف هزینه های اندک، وب سایت شما رتبه بهتری در نتایج جستجوها کسب نماید.
اینکه وب سایت شما به چه تعداد لینک دریافتی از دیگر وب سایت ها نیاز دارد و یا شبکه لینک دهی داخلی وب سایت شما باید چه تعداد لینک را شامل شود کاملا وابسته به نوع وب سایت شما، تجارت شما و بزرگی و کوچکی وب سایت می باشد و نمی توان یک فرمول کلی برای تعیین تعداد لینک های مورد نیاز برای هر وب سایت ارائه نمود. اما شما به خاطر داشته باشید که در لینک دهی داخلی وب سایت خود در هر کجا که احساس می کنید اضافه کردن یک لینک می تواند برای شما مزایایی داشته باشد این کار را بکنید اما از انباشته کردن لینک ها در یک صفحه به شدت خود داری نمایید.

نکات مهم سئو در تولید محتوا

5) بکارگیری المان های اجتماعی

می توان گفت که شبکه های اجتماعی رگ حیاتی بازاریابی دیجیتال می باشند، رسانه هایی همچون فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، تلگرام، گوگل پلاس، لینکدین و دیگر شبکه های اجتماعی می توانند پلتفرم های مناسبی برای افزایش رویت پذیری تجارت شما باشند، این شبکه های اجتماعی می توانند برای اطلاع رسانی، افزایش اعتبار و اعتماد پذیری یک برند و همچنین جذب مقبولیت عمومی یک برند مورد استفاده قرار بگیرند. از این رو نباید تعجب کنید اگر تجارت های مختلف زمان و هزینه های زیادی را صرف جذب و تعامل با کاربران خود در شبکه های اجتماعی نمایند و کارهایی از قبیل ایجاد پست های متعدد، انتشار مجدد پست ها و برگذاری همایش ها و کوییزهای اینترنتی انجام دهند.
یک مساله اساسی درباره شبکه های اجتماعی وجود دارد، موفقیت یک استراتژی بازاریابی دیجیتال در شبکه های اجتماعی کاملا وابسته به آن است که چقدر محتوای ایجاد شده بدین منظور برای شبکه های اجتماعی بهینه سازی شده باشد. برای مثال ممکن است اشتراک گذاری یک مطلب برای یک متخصص بازاریابی دیجیتال که دائما با مسائل اینچنینی سروکار دارد کاری ساده و آسان باشد اما برای مشتریان شما که در این زمینه حرفه ای نیستند ممکن است این کار اندکی سخت باشد. مطمئنا مشتریان وقت با ارزش خود را صرف کشف کردن اینکه چگونه می توانند محتوای شما را با خانواده و یا دوستانشان اشتراک گذاری کنند نمی نمایند و اگر شما راه اشتراک گذاری مطالب خود را برای کاربران ساده و در دسترس نکنید آنها مطالب شما را اشتراک گذاری نخواهند نمود.
المان های اشتراک گذاری اجتماعی (دکمه هایی که به کاربر این امکان را می دهند که محتوایی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارد) باید به گونه ای باشند که دسترسی به آنها در هر زمان برای کاربران ساده باشد. منظور از ساده بودن دسترسی آن است که دکمه های اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی باید در بالا یا در پایین یک مطلب قرار داشته باشند که کاربر آنها را به سادگی بیابد در برخی مواقع این دکمه ها به گونه ای طراحی می گردند که همزمان با حرکت کاربر بر روی صفحه (اسکرول کردن صفحه) به سمت بالا و پایین آنها نیز حرکت می کنند و کاربر در هرکجای صفحه که باشد این دکمه ها در روی صفحه برای کاربر نمایش داده می شوند، این استراتژی بهترین استراتژی برای جایگذاری این دکمه ها می باشد.
اگر شما دکمه های اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی (دکمه هایی که به کاربران این امکان را می دهند که یک مطلب را در فیسبوک،تلگرام و … به اشتراک بگذارند) را در دسترس کاربران قرار دهید، کاری مثبت در جهت سئو وب سایت خود انجام داده اید. این کار علاوه بر آنکه موجب می شود کاربران شما مطالب شما را بیشتر در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری نمایند، موجب می گردد که شما بتوانید ترافیک بیشتری به وب سایت خود جذب نمایید، لینک های بیشتری دریافت نمایید و نتیجاتا موجب می گردد که شما در SERP رتبه بهتری کسب نمایید. این مساله که محتوای شما تعداد دفعات زیادی اشتراک گذاری گردد یک نوع اعتبار اجتماعی برای وب سایت شما ایجاد می نماید که به صورت خود به خود برای وب سایت شما مزایای متعددی را به همراه می آورد.

6) فعال سازی بکارگیری المان های اجتماعی

بخش کامنت ها بخشی است که موجب بهبود تعاملات شما با کاربران، برقراری ارتباط طبیعی میان شما و کاربران و همچنین دریافت بازخوردهای کاربران به محتواهای وب سایت شما می گردد. اگر شما امکان کامنت گذاشتن را برای کاربران در زیر پست های خود فعال نمایید با این کار به آنها نشان می دهید که شما به نظرات آنها اهمیت می دهید و در واقع این کار نشان دهنده آن است که شما به کاربران خود احترام می گذارید که امری بسیار مهم و ضروری می باشد.

نکات مهم سئو در تولید محتوا

اما چرا جذب کامنت از جانب کاربران برای سئو با اهمیت است؟

اول آنکه فعال سازی امکان کامنت گذاشتن برای کاربران موجب می شود که آنها بتوانن تمامی سوالات خود را درباره تک تک محتواهای موجود در وب سایت شما بپرسند و شما سوالات آنها را پاسخ دهید که این امر موجب می گردد که شما بتوانید ارتباط خوب و دوطرفه ای با کاربران ایجاد کنید و لینک های برگشتی طبیعی از جانب کاربران دریافت نمایید و همچنین موجب می شود که کاربران محتواهای وب سایت شما را اشتراک گذاری نمایند. علاوه بر این فعال سازی امکان کامنت گذاشتن برای کاربران در وب سایت یک سیگنال برای گوگل از جانب وب سایت شما است و به گوگل می گوید که شما به دنبال جلب نظر کاربران هستید به آنها اهمیت می دهید.
دوم آنکه کامنت گذاشتن کاربران بر روی محتوای شما موجب می گردد که محتوای شما برای مدت طولانی تری تازه و بروز بماند و هر بار که یک کاربر کامنت جدیدی بر روی محتوای شما می گذار این کار به منزله آن است که شما محتوای خود را مجددا به روز رسانی نموده باشید و بخش جدیدی به آن افزوده باشید. البته این مساله را نیز نباید نادیده گرفت که محتواهای تولید شده توسط کاربران و خود شما در بخش کامنت ها نیز می تواند ارزش محتوایی داشته باشد و موتورهای جستجوگر این محتواها را نیز در رتبه بندی مطلب شما تاثیر می دهند از این رو جذب کامنت هایی که از لحاظ محتوایی غنی هستند می تواند موجب بهبود رتبه بندی های شما گردد.
البته به خاطر داشته باشید که فعال سازی بخش کامنت ها همیشه سودمند نبوده و در برخی مواقع مضرراتی نیز می تواند برای شما داشته باشد. اگر افراد سودجویی که منافع آنها در جهت ضرر رسیدن به شما می باشد بخواهند که به وب سایت شما آسیبی برسانند بخش کامنت ها یکی از بخش های بسیار آسیب پذیر می باشد. آنها می توانند با نوشتن مطالب بی کیفیت و قرار دادن کامنت های غیر مرتبط و اسپم به رتبه بندی شما آسیب برسانند. پس اگر شما می خواهید بخش کامنت ها را در زیر پست های موجود در وب سایت خود فعال سازی کنید به هیچ وجه نباید آنها را بی توجه به حال خود رها نمایید، بلکه باید مرتبا آنها را کنترل کنید و کامنت های افراد بدخواه را از زیر مطالب خود پاک کنید که این کامنت ها نتواند به رتبه بندی های شما آسیبی برساند.

7) قرار دادن یک دکمه CTA با عنوانی جذاب در محل مناسب

یکی از محل هایی که اکثر افراد برای قرار دادن دکمه های CTA انتخاب می نمایند انتهای صفحات لندینگ می باشد، اما پیشنهاد من آن است که که این دکمه های CTA را در محل های دیگر همچون انتهای مقالات، ویدیوها و حتی اینفوگرافیک ها نیز استفاده نمایید. می پرسید چرا؟ زیرا دکمه های CTA بینندگان محتواهای شما را به سمتی که شما می خواهید سوق می دهند و می توانند برای شما منافع تجاری و اقتصادی به همراه داشته باشند، هرچقدر که این دکمه های CTA در دسترس تر باشند احتمال آنکه کاربر کاری که شما می خواهید را انجام دهد بیشتر می شود. در واقع دکمه های CTA بازدیدکنندگان را وارد چرخه خرید محصول می نماید.
شما می توانید در هریک از صفحات وب سایت خود از این دکمه های CTA استفاده نمایید، خواه این صفحات شامل یک محصول، یک کتاب راهنما، یک PDF آموزشی یا هر چیز دیگری باشند. این دکمه های CTA علاوه بر آنکه مسیر گردش در وب سایت را برای بازدیدکنندگان وب سایت شما تسهیل می نمایند، آنها را به همان مسیری که شما می خواهید هدایت می کنند. استفاده صحیح از دکمه های CTA می تواند موجب گردد که شما به جذب هدفمند مشتری بپردازید و نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان را در وب سایت شما افزایش دهد.
از دید سئو می توان گفت که استفاده از CTA یک راه کار بسیار خوب و در عین حال یوزر فرندلی است. شما می توانید با استفاده از دکمه های CTA محتواهای بیشتری از وب سایت خود را به کاربر عرضه نمایید و در واقع کاربر را به سمت صفحاتی از وب سایت که خودتان تمایل دارید بکشانید. علاوه بر این استفاده صحیح و بجا از دکمه های CTA می تواند نرخ دفع کاربران را در وب سایت شما کاهش دهد و مدت زمانی که کاربران در وب سایت شما می مانند یا Time on site وب سایت شما را افزایش دهد، در واقع می توان گفت که دکمه های CTA مهمترین لینک های داخلی وب سایت شما هستند که بازدیدکنندگان را دقیقا به همان مسیری که شما می خواهید هدایت می نمایند و آنها را در مسیر تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان قرار می دهند. پس به هیچ وجه این شانس و فرصت افزایش نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشترین را از دست ندهید.

نتیجه گیری

محتوای یک سایت و بهینه بودن آن سایت برای موتورهای جستجوگر دو مقوله ای هستند که ارتباط تنگاتنگی دارند و به عبارتی می توان گفت که این دو موضوع از یکدیگر جدایی ناپذیر هستند. برخی از بازاریابان دیجیتال باور دارند که می توان بدون سئو و تنها با تولید محتوای مناسب نیز عملکرد خوبی در وب داشت، اما این مساله غیر ممکن است و تنها با در نظر داشتن هر دوی این المان ها کسب رتبه خوب در نتایج جستجوها ممکن می باشد. این بدان معنی است که حتی اگر شما قادر به تولید محتواهایی فوق العاده و منحصر به فرد باشید که برای کاربران بسیار مفید باشد باز هم بدون سئو و بهینه کردن آن محتوا برای موتورهای جستجوگر نخواهید توانست موفقیت چندانی کسب نمایید. زیرا یک محتوا هر قدر هم که خوب و مفید باشد باید رویت پذیری کافی داشته باشد تا کاربران آن را ببینند و تبدیل بازدیدکننده به مشتری انجام شود.
سئو مجموعه ترفندهایی است که موجب می شود محتوای شما برای موتورهای جستجوگر و همچنین برای کراولرها بهینه سازی گردد و به عبارتی سرچ فرندلی و کراولر فرندلی گردد. با استفاه از نکات سئو شما می توانید کاری کنید کاربرانی که در اینترنت به دنبال مقالات و ویدیوهایی هستند که در وب سایت شما موجود است و یا به دنبال محصولات و خدماتی هستند که شما آنها را ارائه می نمایید، به وب سایت شما هدایت گردند. پس اگر شما محتوایی تولید نموده اید و می خواهید که آن محتوا بتواند برای شما منافعی را به همراه داشته باشد باید پیش از آنکه آن محتوا را منتشر نمایید، آن را از لحاظ سئو بهینه سازی کنید. بهینه سازی یک محتوا برای موتورهای جستجوگر زمان زیادی از شما نمی گیرد اما می تواند برای شما مزایای بسیاری داشته باشد.
شما در این باره چه فکر می کنید؟ شما برای آنکه محتواهای شما رویت پذیری بیشتری داشته باشند از چه نکات و ترفندهایی استفاده می نمایید؟ می توانید نظرات و نکات خود را کارشناسان سایت سازان مطرح کنید.

نوشته های مرتبط