طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

8 تغییر عمده سئو در طول 10 سال

8 تغییر عمده سئو در طول 10 سال

کانال‌های بازاریابی کمی وجود دارند که توانسته‌اند همانند سئو با سرعت به تکامل خود ادامه دهند. در مراحل ابتدایی، سئو تنها به جاسازی کلمات کلیدی در متن محدود می‌شد تا اینکه طراحان سایت اقدام به بهینه‌ سازی و کسب رتبه‌ی بهتر برای کلمات کلیدی نمودند و هرچه که طراحان سایت روش‌های خود را برای دور زدن موتورهای جستجو پیشرفته‌تر کردند، گوگل با به‌روزرسانی‌های مرتب الگوریتم خود تلاش کرد تا در جستجوها، نتایج دقیق‌تری به کاربران ارائه دهد و با سایت‌های اسپم و روش‌های غیرعادی بهبود سئو مقابله کند.
بخش عمده‌ای از الگوریتم گوگل در اواسط دهه‌ی اول هزاره‌ی سوم طرح‌ریزی شد؛ اما این الگوریتم در این 10 سال چه تغییراتی کرده است؟

1) افزایش محتوا

در ابتدا، افزایش بازاریابی سئو به‌عنوان بخش موفقی از استراتژی سئو اتفاق افتاد. گوگل به‌طور پیوسته دید خود را به “محتوای خوب” در طول این سال‌ها تغییر داد، اما در سال 2011 با ظهور الگوریتم پاندا، سد بزرگی در مقابل محتواهای اسپم و پرشده از کلمات کلیدی قرار گرفت.بعد از پاندا، دیگر محتوا نویسان نتوانستند با استفاده از محتواهای غلط‌انداز راه به‌جایی ببرند و در عوض برندگان این میدان کسانی شدند که بهترین و باارزش‌ترین محتوا را تولید کردند و اکنون محتوا همچنان حکمرانی می‌کند.

2) مرگ شبکه‌های لینک (link schemes)

گوگل به‌وسیله‌ی چند مثال تعریف خود را از link schemes ارائه داد. بسیاری این تعاریف را تا حدودی گنگ و مبهم دریافتند اما ساده‌ترین توضیح برای link schemes این است: هرگونه تلاش برای تاثیر عمدی بر رتبه‌ی سایت با استفاده از لینک‌ها را گوگل، scheme تلقی کرد.
در اواخر دهه‌ی اول قرن 21 گوگل تلاش‌های خود را برای مبارزه با لینک سازی‌‌های اسپمی و کلاه‌سیاه دوچندان کرد و جرایمی برای سایت‌هایی که از لینک‌های چرخشی، تبادلی و فروشی استفاده می‌کنند در نظر گرفت؛ اما در سال 2012 با به‌روزرسانی‌ پنگوئن، تولید لینک تبدیل به چیزی شد که امروز آن را مشاهده می‌کنید. حالا فقط جذب لینک‌های طبیعی و تولید لینک باارزش از طریق مطالب مهمان (guest posts)، اعتبار و قدرت موردنیازتان را برای به دست آوردن رتبه‌ی بالاتر در نتایج جستجو فراهم می‌کند.

3) تغییرات در سئوی محلی

در مقایسه با سال 2006، سئوی محلی (local SEO) ماهیتی کاملا متفاوت پیداکرده است. در طول این سال‌ها تغییرات کوچک بسیاری در سئوی محلی مشاهده شد اما بزرگ‌ترین تغییر به به‌روزرسانی کبوتر در سال 2014 مربوط می-شود. به‌وسیله‌ی این به‌روزرسانی، گوگل نقش سیگنال‌های سنتی رتبه‌بندی را در الگوریتم خود پررنگ‌تر کرد و به سایت‌هایی که به‌خوبی بهینه‌سازی شده بودند اجازه داد تا در صدر جستجوهای محلی قرار بگیرند. گوگل همچنین سایت‌های بااعتبار و قدرت بالا را در نتایج جستجو بیشتر نمایان کرد. به‌طورکلی، جستجوی محلی به لطف تلفن‌های همراه در چند سال اخیر عمومی‌تر شد و بیشتر موردتوجه قرار گرفت.

4) تغییرات اساسی در صفحات نتایج موتورهای جستجو

تعداد دفعات تغییر صفحات نتایج موتورهای جستجو از شمار خارج‌شده است. بعضی از این تغییرات اصلا کوچک نبودند. نگاهی به صفحات نتایج موتورهای جستجو در سال 2006 بی اندازید و آن را با آنچه امروز می‌بینید مقایسه کنید. خواهید دید که چه تغییرات عمده‌ای در آن اتفاق افتاده است.

8 تغییر عمده سئو در طول 10 سال | تکنیک های سئو | سئوسایت

5) ظهور گراف دانش (Knowledge Graph)

پارامتر تاثیرگذار دیگر در سئوی پیشرفته، Knowledge Graph گوگل نام دارد که اولین بار در سال 2012 درصحنه‌ها ظاهر شد. گوگل با استفاده از این ابزار تلاش کرد تا پاسخ‌های مختصر و دقیق به جستجوها ارائه دهد و اغلب آن را بصورت پنجره‌ای از اطلاعات در مورد یک موضوع عمومی یا بصورت یک پاسخ کوتاه به جستجوهای سر راست، به نمایش در‌می‌آورد. این قابلیت گوگل برای کاربران بسیار مناسب است اما اغلب این نتایج بر نتایج ارگانیک مقدم بوده و در ابتدای صفحه‌ی جستجو به نمایش درمی‌آید. بر این اساس کلیدواژه‌های اصلی بصورت گراف به نمایش درمی‌آید و تاوان آن را بهینه سازان سایت می‌دهند که دیگر نمی‌توانند به‌وسیله‌ی کلیدواژه‌های اصلی در رتبه‌ی اول قرار بگیرند.

6) اولویت‌بندی برای تلفن‌های همراه

محبوبیت دستگاه‌های هوشمند تلفن‌های همراه با به بازار آمده اولین iPhone در سال 2007 یک‌باره چند برابر شد و گوگل تمام تلاش خود را برای متقاعد کردن وب‌سایت‌ها برای بهینه‌سازی صفحات خود به‌منظور سازگاری با تلفن‌های همراه انجام داد. درواقع نشانه‌های اولیه‌ی این تصمیم درست گوگل در سال 2015 نمایان شد. جایی که جستجو‌ها از طریق تلفن-های همراه پا به‌پای جستجو‌های انجام‌شده از طریق رایانه‌ها جلو آمد و اکنون از آن پیشی گرفته است.
اکنون بهینه‌سازی برای سازگاری طراحی سایت با تلفن همراه دیگر یک تصمیم انتخابی برای صاحبان سایت به‌حساب نمی‌آید بلکه به یک امر الزامی در طراحی سایت تبدیل‌شده است. بهینه‌سازی‌های گوگل در دو مرحله سایت‌ها را مجبور کرد تا به سمت سازگاری با تلفن‌های همراه پیش بروند و اکنون از گوگل به‌عنوان مجری اصلی این طرح یاد می‌شود.

7) مرگ تدریجی کلیدواژه‌ها

پاندا و پنگوئن به‌آرامی استراتژی پر کردن متن از کلمات کلیدی را به زوال کشاندند و بهینه‌سازی‌ های سال 2013 منجر به نابودی این استراتژی شد. این بهینه‌سازی‌ها که موسوم به مرغ مگس‌خوار بودند، جستجوهای معنایی را به دنیای جستجو معرفی کردند، جایی که گوگل برای نمایش نتایج جستجو دیگر به دنبال یافتن کلمات کلیدی آن جستجو نبود و سعی کرد تا با درک مفهوم جستجو دقیق‌ترین پاسخ‌ها را با توجه به مقصود کاربران به آن‌ها ارائه دهد.
امروزه گوگل تلاش می‌کند تا بجای تطبیق کلمات کلیدی مفهوم جستجو را دریابد. لذا محتواهای کلیدواژه محور کارکردی همانند گذشته ندارند؛ اما به‌هرحال هنوز هم جستجوی کلمات کلیدی کارایی دارد؛ زیرا می‌تواند در شکل‌گیری راهبرد‌های شما موثر واقع شود و در رتبه‌بندی طراحی وب سایت تاثیر داشته باشد.

8) به‌روزرسانی پرمخاطره

در ابتدا به تغییرات گوگل توجه زیادی نمی‌شد اما در چند سال گذشته گوگل با تغییرات ناگهانی و عمده‌ای که در الگوریتم‌های خود اعمال کرد (بخصوص با به‌روزرسانی پاندا)، رتبه‌بندی‌های نتایج جستجو را به‌کلی تغییر داد و شوک بزرگی به طراحان سایت وارد کرد؛ اما اکنون پایه‌های اصلی الگوریتم‌های جستجو محکم شده و دیگر خبری از به‌روزرسانی‌های پایه-ای نیست و می‌توان گفت تغییرات بسیار کوچک هستند و تاثیر دراماتیکی بر صنعت سئو ایجاد نمی‌کنند.
نتیجه‌گیری
دانستن اینکه سئو، کار خود را از کجا آغاز کرده و اکنون در کجای راه قرار دارد به شما کمک می‌کند تا به یک بازاریاب آنلاین ماهر تبدیل شوید. گوگل (و بازاریاب‌های آنلاین در کنار آن) به‌طور مداوم در حال پیشبرد برنامه‌های سئو باهدف بهینه کردن هرچه بیشتر نتایج جستجو هستند و اگر شما می‌خواهید همچنان با این جریان همراه باشید، باید با تمرکز بسیار بالا، آینده‌ی 10 ساله‌ی به‌روزرسانی‌های موتورهای جستجو را دنبال کنید.

[rating itemreviewed=”8 تغییر عمده سئو در طول 10 سال” rating=”9″ reviewer=”سایت سازان” dtreviewed=”15/11/2016″ best=”10″ worst=”0″]در این مطلب در مورد 8 تغییر عمده سئو در طول 10 سال و همجنین تغییرات سئو در آینده نزدیک و تغییر الگوریتم گوگل و تکنیک های سئو در طول زمان مپردازیم و….[/rating]

خلاصه
8 تغییر عمده سئو در طول 10 سال
عنوان
8 تغییر عمده سئو در طول 10 سال
توضیحات
در این مطلب در مورد 8 تغییر عمده سئو در طول 10 سال و همجنین تغییرات سئو در آینده نزدیک و تغییر الگوریتم گوگل و تکنیک های سئو در طول زمان مپردازیم و....
شرکت
وب سایت
سایت سازان
لوگوی شرکت

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید