طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

8 نکته ی مهم درباره ی رتبه بندی صفحات

8 نکته ی مهم درباره ی رتبه بندی صفحات

8 نکته ی مهم درباره ی رتبه بندی صفحات را در این مطلب بیان خواهیم کرد تا شما با دانش و اطلاعات و تسلط بیشتری نسبت به سئو و بهینه سازی صفحات و سایتتان اقدام کنید. ما در این مطلب به عوامل موثر و نکات مربوط به رتبه بندی صفحات می پردازیم.

ارزش و تاثیر یک لینک

در همین ابتدا باید بگوییم که میزان دقیق تاثیر یک لینک مشخص نیست. به عنوان مثال ما نمی توانیم بگوییم که لینکی که در یک سایت وجود دارد و کاربر را به صفحه ای منتقل می کند که در آن یک لینک دیگر نیز وجود دارد، چقدر بر سایت سوم تاثیر می گذارد!

مسئله ی دیگری که وجود دارد تعداد لینک های موجود در یک صفحه است. به عنوان مثال اگر شما در یک صفحه فقط یک لینک داشته باشید، تمام خروجی شما از همان یک لینک خواهد بود. این در حالیست که اگر دو و یا تعداد بیشتری لینک در صفحه وجود داشته باشد، خروجی بین تمام آن ها تقسیم خواهد شد.

البته این به آن معنا نیست که اگر دو لینک داشته باشیم هرکدام 50% درصد از خروجی را در اختیار داشته باشند چرا که محل و نوع لینک و همچنین شرایط کاربر در لحظه ی مشاهده ی آن تاثیرگذار خواهد بود.

استفاده از لینک های نوفالو برای کنترل رتبه صفحه ممکن است؟

در یک پاسخ کوتاه و صریح باید بگوییم نه! تفاوت لینک های فالو و نوفالو در این مسئله هیچ تغییری ایجاد نمی کند و ساختار لینک ها و تعداد آن ها ثابت می ماند. آقای  Matt Cutts در یکی از نوشته های بلاگ و در چند پست و مطلب دیگر اعلام کردند که استفاده از لینک های نوفالو هیچ تاثیری ندارد. بگذارید این قضیه را با یک مثال برای شما توضیح دهیم. تصور کنید که در یک صفحه 10 لینک خروجی داریم. حال اگر 3 لینک را به صورت نوفالو در بیاوریم باز هم تعداد لینک های خروجی همان 10تا خواهد بود و همان میزان تاثیر را خواهند گذاشت.

یک لینک هرگز نمی تواند تمام رتبه بندی یک صفحه را شامل شود!

ما میدانیم که آقای Matt Cutts در یک مصاحبه گفتند: “که اگر 1000 لینک در یک صفحه باشند، هر لینک یک هزارم از کار را انجام خواهد داد.” اما این گفته دقیق نیست و اصل ماجرا به شکل دیگری خواهد بود. تاثیر و مسئولیت هر لینک با توجه به شرایط و موقعیتی که دارد متفاوت خواهد بود. در زیر به عواملی که تاثیر هر لینک را مشخص می کنند می پردازیم:

  • ارتباط لینک با صفحه ای که به آن لینک داده می شود.
  • موقعیت لینک در صفحه بسیار مهم است و به نظر می رسد لینک های پایین صفحه ارزش کمتری دارند.
  • احتمال کلیک بر روی لینک! با توجه به موقعیت، رنگ، اندازه، ارتباط و بسیاری عوامل دیگر، احتمال کلیک شدن برروی یک لینک تغییر می کند.
  • لینک های تصویری و متنی! اطلاعات دقیق و واضحی در این رابطه در دسترس نیست اما به نظر می رسد که لینک های متنی اعتبار بیشتری را دارا هستند.
  • محیط و اطراف لینک! متن اطراف لینک نیز در ارزش آن تاثیر می گذارد پس بسیار مهم خواهد بود که یک لینک در چه بحث و زمانی و در چه بخشی به کاربر ارائه شود!

تاثیر لینک ها از صفحه به صفحه است

بسیاری بر این باورند که تاثیر لینک ها از سایت به سایت خواهد بود در صورتی که این اشتباه است! تاثیر لینک ها به صورت صفحه به صفحه است و در واقع “صفحه” ی مبداء بر “صفحه” ی مقصد تاثیر خواهد گذاشت! پس حواستان باشد که در کدام صفحات سایتتان لینک را قرار می دهید و یا لینک شما در کدام صفحه ی یک سایت دیگر قرار می گیرد چرا که بر نتیجه ی آن تاثیر می گذارد.

لینک های نوفالو از صفحات قدرتمند

لینک های نوفالو در هر صفحه ای باشند تاثیری نخواهند داشت. زمانی که یک لینک به صورت نوفالو وجود داشته باشد دیگر تفاوتی ندارد که در یک صفحه ی قوی و معتبر باشد و یا در یک صفحه ی کم قدرت! در هر حال لینک های نوفالو تاثیری بر رتبه بندی سایت نخواهند داشت و برای صفحه ی مقصد هیچ سودی به ارمغان نخواهند آورد.

توجه داشته باشید که مسیر سئو و بهینه سازی در حال حرکت به سمتی است که دیگر لینک ها اهمیتی نداشته باشند! پس بهتر است از روش های قدیمی که تمرکز اصلی و زیادی را بر لینک ها می گذاشتند دست بکشید و سئو را به شکلی حرفه ای تر انجام دهید.

تاثیرات لینک ها بر صفحات لینک دهنده!

صفحاتی که به سایت ها و صفحه های دیگر لینک می دهند نیز تاثیرات منفی و مثبتی را از آن دریافت می کنند! دلیل این امر بالا رفتن کیفیت ارائه ی مطلب می باشد که در واقع شما به عنوان یک صفحه ی لینک دهنده در حال معرفی یک منبع خوب و مناسب برای مطالعه ی بیشتر و کسب اطلاعات هستید. در این بین باید مراقب باشید که دچار ضرر نشوید! همانطور که لینک دادن به صفحات مفید، برای شما خوب و دارای تاثیرات مثبت است ، لینک دادن به صفحات بد و بی کیفیت بر روی رتبه بندی شما تاثیر منفی خواهد داشت!

آیا انتقال ترافیک و لینک دهی تاثیرات منفی خواهد داشت؟

در همین ابتدا باید پاسخ بدهیم و بگوییم نه! در واقع وقتی که شما به صفحات دیگر لینک می دهید در حال انجام کاری مثبت برای رتبه بندی سایتتان هستید که در صورتی که آن را درست انجام دهید منجر به پیشرفت سایت خواهد شد. از طرفی این مطلب فقط یکی از مواردیست که در رتبه بندی سایت شما تاثیرگذار است و نیازی نیست که اینقدر ذهنتان را درگیر آن کنید! اگر می خواهید نگران باشید بهتر است به فکر کیفیت محتوا باشید!

آیا لینک ها باید به صفحه ی اصلی بروند؟!

سوال بسیار مهمی است که همه ی شما باید جواب آن را بدانید! پاسخ این سوال به شما و سایتتان و هدفتان بستگی دارد. اگر صفحه ی اصلی سایت شما برایتان مهم است و می خواهید کاربران را به آن منتقل کنید، بیشتر و یا تمام لینک ها را به آن صفحه بدهید. اگر صفحه ی دیگری در سایت هست که برای شما مهم است و می خواهید رتبه ی آن را بالا ببرید، تمرکزتان را بر دریافت لینک برای آن صفحه بگذارید و تلاش کنید که شرایط رتبه بندی آن صفحه را بهبود ببخشید.
به طور کلی در این باره باید ببینید که اهداف تجاری شما در کدام صفحه محقق خواهد شد و ورود کاربران به کدام صفحه باعث می شود که شما سود بیشتری را به دست آورید!

در اینجا این مطلب با عنوان 8 نکته ی مهم درباره ی رتبه بندی صفحات به پایان رسید و امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد و از ما راضی باشید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

دیدگاه ‏خود را بنویسید