طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمایی برای ریدایرکت 301 و تگ کنونیکال

راهنمایی برای ریدایرکت 301 و تگ کنونیکال

راهنمایی برای ریدایرکت 301 و تگ کنونیکال

هنگامی‌که نیاز دارید تا یک وب‌سایت یا یک صفحه را به یک مکان دیگر ریدایرکت کنید، می‌توانید از تاکتیک‌های مختلفی استفاده نمایید.هر تاکتیک ویژگی‌های مثبت و منفی خاص خود را دارد اما اگر به‌درستی و با بهترین عملکرد اجرا شود، می‌تواند برای شما راهگشا باشد.در این راهنما تمرکز اصلی روی ریدایرکت‌های 301 و 302 و تگ‌های کانونیکال است. سعی شده تا عملکرد هرکدام به‌طور مجزا بررسی شود و به‌وسیله‌ی آن‌ها محتواهای مشابه مدیریت شوند. همچنین به شما آموزش داده می‌شود که چگونه از این ابزارها بهره بگیرید تا به میزان بازدید از سایتتان لطمه وارد نشود.

ریدایرکت چیست؟

یک ریدایرکت، کاربر را از URL ی که جستجو کرده به یک صفحه‌ی دیگر می‌فرستد. این فرآیند هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو اتفاق می‌افتد.چرا شما نیاز دارید تا از یک ریدایرکت استفاده کنید.

سه دلیل وجود دارد که با توجه به آن‌ها از ریدایرکت استفاده می‌شود:

  • برای اینکه ارجاع به یک URL خاص زیاد شود و قدرت دامنه افزایش یابد.

اگرچند نسخه از نام دامنه موجود باشد (https://www.example.com و example.com) این پتانسیل وجود دارد که این سایت دچار مشکلات مطالب مشابه شود. با اعمال یک ریدایرکت دائمی (ریدایرکت 301) از یک نسخه از سایت به نسخه‌ای که به‌عنوان نسخه‌ی اصلی در نظر گرفته می‌شود، موتور جستجو در اندیس‌گذاری دچار سردرگمی نمی‌شود و می-تواند دامنه‌ی اصلی را اندیس‌گذاری کند.

  • برای تغییر نام وب‌سایت و ارجاع آن به یک URL جدید

هنگامی‌که نام وب‌سایت شما تغییر داده شود، باید از ریدایرکت‌های دائمی برای ارجاع صفحات دامنه‌ی قدیمی به صفحات دامنه‌ی جدید استفاده کنید.

  • برای هدایت ترافیک به یک وب‌سایت توسط URL های دیگر مربوط به همان مجموعه و سازمان

گاهی نمانام‌ها ممکن است URL هایی خریداری کنند که با اندکی تغییر شبیه به نام تجاری آن‌ها خواهد شد تا با این کار تمامی دامنه‌های مشابه به دامنه‌ی خود را به دامنه‌ی خود هدایت کنند. تمامی این دامنه‌ها باید به دامنه‌ی اصلی ریدایرکت شوند.دلایل بسیار دیگری نیز وجود دارد که چرا از ریدایرکت استفاده می‌شود اما این دلایل می‌تواند مربوط به یک صفحه باشد نه کل دامنه‌ی مربوطه.

ریدایرکت 301 چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، ریدایرکت 301 یک تغییر مسیر دائمی است. این ریدایرکت به کاربران و موتورهای جستجو این پیام را می‌رساند که اطلاعاتی که به دنبال آن هستید در مکان دیگری وجود دارد؟

مزایای استفاده از ریدایرکت 301

این ریدایرکت برای تصحیح مسیر کاربرانی که به نسخه‌ی اشتباهی از دامنه‌ی شما رجوع کرده‌اند ایده‌آل است. همانند ریدایرکت کردن نسخه‌ی بدون WWW به نسخه‌ی دارای WWW. این ریدایرکت همچنین هنگامی‌که به‌روزرسانی یا انتقال محتوا در سایت باید مورداستفاده قرار گیرد.از دیدگاه سئو، یک لینک از صفحه‌ای که توسط ریدایرکت 301 ارجاع داده‌شده است، تمامی قدرتی که در رتبه‌بندی به دست آورده را حفظ می‌کند. این در حالی است که در لینک‌هایی که با این ریدایرکت ارجاع داده نشده‌اند این موضوع صدق نمی‌کند.

درگذشته با ریدایرکت 301 حدود 15% از قدرت لینک در رتبه‌بندی‌ها از دست می‌رفت اما بر اساس گزارشی که سایت MOZ در آگوست 2016 منتشر کرد، این موضوع دیگر برای ریدایرکت 301 اتفاق نمی‌افتد.در فوریه‌ی 2016، John Mueller از گوگل اعلام کرد که دیگر هیچ افت رتبه‌ای برای ریدایرکت‌های 301 و 302 برای انتقال از HTTP به HTTPS اتفاق نمی‌افتد. همچنین Gary Illyes از گوگل اعلام کرد که برای گوگل هیچ تفاوتی ندارد که شما از کدام متد ریدایرکت استفاده می‌کنید خواه 301 یا 302 باشد خواه 307. گوگل رتبه‌ی صفحه‌ی ریدایرکت شده را به صفحه‌ای که به آن ارجاع داده می‌شود انتقال می‌دهد. او همچنین اعلام کرد که هیچ‌کدام از ریدایرکت‌های 300 دیگر باعث افت قدرت دامنه در رتبه‌بندی‌های گوگل نخواهد شد.

مشکلات 301 ریدایرکت و کاربرد آن در سئو

هنگامی‌که محل جدید و محل قدیمی با یکدیگر مرتبط نباشند استفاده از ریدایرکت می‌تواند مشکل‌ساز شود. این روش از سوی گوگل سوءاستفاده از عملکرد ریدایرکت قلمداد شده و از این رو صفحه ممکن است اسپم شناخته و برای آن دامنه جرایمی لحاظ شود.این اتفاق بخصوص هنگامی محتمل‌تر است که شما چند دامنه‌ی نامرتبط به هم را خریداری کرده و تمامی آن‌ها را به وب‌سایت اصلی خود ارتباط دهید.

برای رهایی از این مشکلات توصیه می‌شود که نکات زیر را به خاطر بسپارید:

  • رتبه‌ی کنونی یک صفحه بخش کوچکی از فاکتورهایی است که گوگل برای رتبه‌بندی استفاده می‌کند.
  • تلاش کنید که تمامی المان‌های موجود در صفحات مرتبط شبیه به هم باشند، به‌جز URL آن‌ها.
  • مهاجرت به HTTPS دیگر مانند گذشته منجر به افت رتبه‌ی صفحه نخواهد شد اما ممکن است در این مسیر مشکلات بسیاری برای پیمایش سایت و اندیس‌گذاری آن توسط موتورهای جستجو اتفاق بیافتد، پس هنگام مهاجرت بسیار مراقب این‌گونه مشکلات باشید.

301 ریدایرکت و کاربرد آن در سئو | ریدایرکت 301 و تگ کنونیکال

ریدایرکت 302 چیست؟

این ریدایرکت، یک تغییر مسیر موقتی است که از مراجعه‌ی کاربر تشکر کرده و به او می‌گوید:
(I found the information you want, but it’s somewhere different at the moment).
به این معنی که اطلاعات درخواستی شما یافت شده است اما اکنون این اطلاعات در جای دیگری قرار دارد و در دسترس نیست. John Mueller از گوگل، اعتقاد دارد که گوگل برای ریدایرکت 302 هیچ جریمه‌ای در نظر نمی‌گیرد و اگر این ریدایرکت به‌اندازه‌ی کافی بر روی یک آدرس اعمال شود، اندیس‌گذاری 302 همانند 301 اعمال می‌شود.به‌هرحال بهتر است هنگام اعمال ریدایرکت 302 (همانند تمامی ریدایرکت‌های دیگر) جانب احتیاط را رعایت کنید.

سایت MOZ نیز بیان کرده است که اگرچه دیده‌شده که رتبه‌بندی در ریدایرکت 302 حفظ‌شده و انتقال پیدا می‌کند اما این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که زمان قابل‌ملاحظه‌ای از اعمال ریدایرکت 302 گذشته باشد. در مقایسه با نحوه‌ی انتقال نسبتا سریع سیگنال‌های رتبه‌بندی در ریدایرکت 301، دقیقا مشخص نیست که این سیگنال‌ها در ریدایرکت 302 با چه رویه‌ای انتقال پیدا می‌کنند.

تگ کنونیکال چیست؟

کد rel=”canonical” تگی است که می‌تواند به HTML هر صفحه‌ای اضافه شود. این کد به موتورهای جستجو می-گوید که هنگامی‌که چند نسخه از محتوایی یکسان در صفحات مختلف انتشار می‌یابد، تنها یکی از نسخه‌ها را به‌عنوان نسخه‌ی اصلی شناخته و آن را اندیس‌گذاری کنید.

چه زمانی باید از تگ کنونیکال استفاده شود؟

برای ایجاد پیوند میان محتواهای مشابه (content syndication) که بصورت تاکتیکی در وب‌سایت‌های دیگر بازنشر داده‌شده است از تگ کانونیکال استفاده می‌شود. این تاکتیک هنگامی مفید است که شما سایت کوچکی دارید و از سایت بزرگی خواسته‌اید که مطلب شمارا بازنشر کند و یا یک ناشر تازه‌کار هستید که می‌خواهید مخاطب زیادی جذب کنید.تگ کانونیکالی که در مقالات بازنشر شده استفاده می‌شود باید به مقاله‌ی اصلی لینک دهد و به موتورهای جستجو بگوید که تنها مطلب اصلی را اندیس‌گذاری کنند.همچنین اگر در وب‌سایت خودتان در صفحات مختلف مطالب تکراری را انتشار داده‌اید باید از تگ کانونیکال استفاده کنید.

301 ریدایرکت و کاربرد آن در سئو | ریدایرکت 301 و تگ کنونیکال
به‌عنوان‌مثال:

اگر شما دو (چند) صفحه دارید که در آن محصولاتی مشابه را به نمایش گذاشته‌اید و در اولی این محصولات به ترتیب قیمت مرتب‌شده‌اند و در دیگری به ترتیب حروف الفبا، این دو صفحه محتوایی کاملا مشابه با یکدیگر دارند اما URL های آن‌ها باهم تفاوت دارد. اگر این دو صفحه را به حال خود رها کنید.گوگل هر دو صفحه را اندیس‌گذاری می‌کند؛ اما اگر آن صفحه‌ای که به هدف شما برای ارائه به کاربران نزدیک‌تر است را به‌عنوان صفحه‌ی اصلی به گوگل معرفی کنید، گوگل تمامی اندیس‌ها را به صفحه‌ی اصلی خواهد داد با قرار دادن rel=”canonical” در HTML صفحه‌ای که محصولات را به ترتیب حروف الفبا مرتب کرده است، به موتور جستجو خواهید گفت که صفحه‌ای که محصولات را با ترتیب قیمت مشخص کرده است صفحه‌ی اصلی شماست و موتورهای جستجو باید آن را اندیس‌گذاری کنند.

ریدایرکت 301 و تگ کنونیکال چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

با استفاده از تگ کانونیکال تمامی نسخه‌های یک محتوا برای کاربر قابل‌دسترسی است اما فقط اندیس‌گذاری بر روی آن‌ها صورت نمی‌گیرد؛ و علاوه بر این تگ کانونیکال هیچ افزایش رتبه‌بندی‌ای را برای محتوای اصلی به همراه نمی‌آورد.با استفاده از ریدایرکت 301، صفحه‌ی اصلی دیگر وجود نخواهد داشت و تمامی اندوخته‌های رتبه‌بندی و قدرت لینک آن صفحه به صفحه‌ی دیگری انتقال داده می‌شود.اغلب دیده می‌شود که rel=”canonical” به‌طور نادرست بجای ریدایرکت 301 استفاده می‌شود. با استفاده از این روش کاربران به صفحه‌ای مرتبط، هدایت نمی‌شوند و rel=”canonical” سیگنالی است که صرفا کار را برای موتورهای جستجو راحت می‌کند.

مشکلات تگ کانونکال

اگرچه اکثر موتورهای جستجو بیان می‌کنند که توجه دقیقی به rel=”canonical” دارند، اما آنها موظف به انجام این کار نیستند. به‌عبارت‌دیگر ممکن است گاهی مطلب مشابهی را از سایت خود بیابید که در نتایج جستجوها جلوتر از مطلب اصلی قرار گیرد.تگ کانونیکال اغلب مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد. اگر بخش کوچکی از محتوای چند صفحه باهم مشترک بود نباید از تگ کانونیکال استفاده شود. سوءاستفاده‌ی دیگری که از تگ کانونیکال صورت می‌گیرد این است که گاهی در صفحات مرتبط به هم از این تگ استفاده می‌شود.برای مثال اگر یک مطلب طولانی نوشته شود، گاهی آن را به 5 مقاله مجزا تقسیم کرده و تمامی این 5 صفحه را به صفحه‌ی اول تگ می‌کنند.

به‌هرحال استفاده از rel=”canonical” به موتورهای جستجو می‌گوید که محتواهای موجود در هرکدام از صفحات تقریبا یکسان هستند و شما می‌خواهید همواره صفحه‌ی اول در نتایج جستجوها به نمایش گذاشته شود.این روش به‌طور موثری باعث می‌شود که 2 تا 5 صفحه به یک صفحه مرتبط شوند و حتی در نتایج به نمایش هم درنیایند.حتی اگر این صفحات دارای قدرت زیاد و ارتباط بسیار بالا با موضوع جستجو داشته باشند.

[rating itemreviewed=”ریدایرکت 301 و تگ کنونیکال” rating=”9.5″ reviewer=”سایت سازان” dtreviewed=”26/11/2016″ best=”10″ worst=”0″]ریدایرکت چیست؟ یک ریدایرکت، کاربر را از URL ی که جستجو کرده به یک صفحه‌ی دیگر می‌فرستد ریدایرکت 301 و تگ کنونیکال و 301 ریدایرکت و کاربرد آن در سئو و…[/rating]

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید