طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

آموزش PHP – بخش اول

آموزش PHP – بخش اول

دوستان گرامی و همراهان همیشگی وب سایت ، سایت سازان در خدمت شما هستیم با آموزش php . در دوره های قبل آموزش کامل HTML ، CSS و جاوا اسکریپت رو در خدمت شما عزیزان بودیم که می توانیم از منو از بخش آموزش طراحی سایت به آنها دسترسی داشته باشید. تفاوت آموزش PHP و دوره های بعد از این در این می باشد که ما علاوه بر توضیحات متنی ، فایل ویدئویی آموزش ها را تهیه کرده ایم و شما می توانید به صورت رایگان از آن ها استفاده نمایید. رضایت شما کاربران گرامی هدف اصلی ماست. نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما دوستان گرامی مشوق ما در این زمینه بوده و ما رو در تهیه هر چه بهتر دوره های آموزش طراحی سایت یاری خواهد نمود.

در قسمت اول آموزش PHP با زبان PHP  و نرم افزار های مورد نیاز و در ادامه با متغیر ها در زبان PHP آشنا میشویم.

قبل از آموختن زبان PHP باید اطلاعات پایه ای از HTML، CSS و JavaScript داشته باشید که در همانطور قبلا خدمتتون عرض کردیم در قسمت آموزش طراحی سایت در منو این آموزشها قرار داده شده است.

حال ببینیم که PHP چیست؟ و چه کارهایی را با آن میتوان انجام داد؟

PHP مخفف  PHP: Hypertext Preprocessor  و یکی از زبان های Scripting سمت سرور و ابزار قدرتمندی برای طراحی و ایجاد صفحات وب داینامیک است. همچنین این زبان برنامه نویسی open source و رایگان میباشد و بطور گسترده توسط برنامه نویسان و طراحان وب استفاده میشود. قدرت و عمق PHP به حدی است که در WordPress و حتی Facebook نیز استفاده میشود.

از جمله کاربردهای این زبان برنامه نویسی ایجاد صفحات داینامیک است. از طریق PHP میتوان به دیتا بیس وصل شد و اطلاعاتی را در دیتا بیس اضافه، حذف و یا تغییر داد. همچنین میتوان هر کار دلخواهی را بر روی فایلهای سرور انجام دادو مثلا فایلی را در سرور ایجاد کرد، فایلی را باز کنیم ویا ببندیم، محتویات درون فایل را تغییر دهیم و حتی فایلی را حذف کنیم. جمع آوری اطلاعات مختلف و ارسال و دریافت کوکی ها نیز از کاربرد های دیگر این زبان برنامه نویسی است که با این موارد به مرور آشنا میشویم.

از دلایل محبوبیت PHP میتوان به قابلیت اجرای آن در پلتفرم های مختلف مثل ویندوز، لینوکس، مک و … اشاره کرد. علاوه بر این PHP با تقریبا همه ی سرور هایی که امروزه استفاده میشوند، مثل Apache و IIS و … ، سازگار است و بیشتر دیتا بیس ها را پشتیبانی میکند.

برای کار کردن با PHP نیاز است که ابتدا یک وب سروری در اختیار داشته باشیم. میتوانیم از سرورهای پولی که شرکتهای مختلف ارائه میدهند استفاده کنیم و یا خیلی راحت تر و رایگان، وب سرور را بر روی سیستم خودمان نصب کنیم. بعد از نصب وب سرور باید PHP و MySQL را نیز نصب کنیم.

در این سری از آموزشهای PHP ما از وب سرور XAMP استفاده میکنیم. با نصب XAMP بر روی سیستممان، هم PHP را داریم و هم MySQL. ( نحوه نصب و فعال سازی XAMP در ویدئو به طور کامل توضیح داده شده است).

برای کدنویسی نیز میتوانیم از IDE ها و یا Texteditor های مختلفی استفاده کنیم که ما در آموزشها از Atom و Sublime استفاده میکنیم. زمانی که میخواهیم پروژه های بزرگی را انجام دهیم بهتر است که از IDE  مثلا PHPStorm استفاده کنیم.

Script های PHP در سرور انجام میشوند و در هر جای سند میتوانند قرار بگیرند. با نوشتن کدهای PHP بدون تگهای HTML، متنهای plain در مرورگر برگردانده میشوند.

کدهای PHP به صورت زیر نوشته میشوند:

همانطور که میبینید در ابتدای کدها علامت <?php در انتها علامت ?> را قرار میدهیم. لازم به ذکر است که فایلهای PHP را باید با پسوند .php در سرور ذخیره کرد.

فایل PHP میتواند تگهای HTML و کدهای PHP را در بر داشته باشد. هر داده ای را که بخواهیم در مروگر نمایش دهیم را درون تابع echo قرار میدهیم:

کامنت گذاری در PHP

همانطور که میدانید کامنتها را برای قابل فهم و خوانا بودن کدها برای دیگرانی مینویسیم. همچنین میتوان برای یادآوری نکاتی در باره کدها برای خودمان میتوانیم کامنتهایی را در لا به لای کدها بنویسیم. در زبان PHP به 3 روش زیر می توان کامنت گذاری کرد:

متغیر ها در PHP

همانطور که میدانید متغیر ها برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده میشوند. در زبان PHP متغیر ها با علامت $ و در ادامه نام متغیر ساخته میشوند:

 

توجه کنید که وقتی که مقدار رشته ای را میخواهیم درون متغیر بریزیم، باید از علامت نقل قول استفاده کنیم. در ایجاد متغیرها به نکات زیر توجه کنید:

  1. متغیر ها را با $ شروع میکنیم و در ادامه نام متغیر را مینویسیم.
  2. نام متغیر ها باید با حرف و یا با underscore شروع شود.
  3. نام متغیر ها نباید با عدد شروع شود.
  4. در نام متغیر ها فقط باید از کاراکترهای alpha-numeric و underscore استفاده شود.

خروجی متغیر ها

تابع echo ( echo statement هم میگوییم ) برای نمایش داده خروجی در مرورگر استفاده میشود. در مثالهای زیر نحوه نمایش مقدار یک متغیر , و اتصال دو متغیر رشته ای را میبینیم:

Scope های متغیر ها در PHP

متغیر ها در هر جایی از کدهای script میتوانند تعریف شوند. ناحیه ای از کدها که متغیر ها در آن تعریف میشوند ( Scope ) قسمتی از script هاست که متغیر میتواند از آن استفاده کند یا به آن ارجاع کند که در PHP سه نوع scope مختلف برای متغیر ها داریم که عبارتند از: local، global و static.

متغیر هایی که بیرون از تابع declare میشوند GLOBAL SCOPE دارند و فقط در بیرون از تابع در دسترس هستند. یعنی اگر درون تابع به کار برده شوند، خطا ایجاد میشود. متغیر هایی هم که درون تابع declare میشوند، LOCAL SCOPE دارند و فقط درون تابع میتوان از آنها استفاده کرد.

در مثال زیر چون متغیر x را درون تابع استفاده کرده ایم خطای Notice در مرورگر نمایش داده میشود:

در مثال زیر نیز چون متغیر x را در خارج از تابع صدا زده ایم، خطای Notice ایجاد میشود:

Global Keyword در PHP

زمانی که میخواهیم از یک متغیر GLOBAL درون یک تابع استفاده کنیم از کلمه کلیدی global استفاده میکنیم:

علاوه بر روش بالا میتوان متغیر های GLOBAL را در آرایه $GLOBAL[index] ذخیره کرد که Index نام متغیر GLOBAL است. این آرایه درون تابع در دسترس است و میتوان برای آپدیت کردن مستقیم متغیر GLOBAL استفاده شود. مثال بالا را به روش زیر نیز میتوان نوشت:

static Keyword در PHP

معمولا زمانی که تابع کامل و اجرا شود، متغیر های درون ان حذف میشوند. زمانی که ما متغیر درون تابع را برای منظور دیگر نیاز داریم و نمیخواهیم حذف شود، از کلمه کلیدی static استفاده میکنیم:

بدین ترتیب، هر بار که تابع صدا زده شود، متغیر اطلاعات آخرین باری که تابع صدا زده شده است را دارد.

امیدواریم که بخش اول از سری آموزش PHP برای شما دوستان گرامی مفید واقع شده باشد. لطفا با نظرات خود ما را در تهیه هرچه بهتر مجموعه های آموزشی یاری نمایید.

موفق باشید